UNDE TREBUIE SA DEPUN ACTELE PT ALOCATIA COPILULUI

UNDE TREBUIE SA DEPUN ACTELE PT ALOCATIA COPILULUI | Autor: SoriLea

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Eu am adoptat un baietel si inca nu am depus actele pt alocatie.
Ma poate ajuta cineva cu informatii?
Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?
Stiti cumva daca se mai da si din urma?
Eu locuiesc in sect 3.
Astept raspunsurile voastre cu mare interes.



Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

La primaria de sector - 3 in cazul tau. Nu mai stiu exact ce acte ca mie mi le-a dus altcineva.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Felicitari pt bebele tau!

DGASPC pt sectorul 3 e undeva in spate la pta Minis, in Titan. Nu mai stiu CI parinte adoptator ( sau ambii daca e cazul), CN copil..cel mai bine e sa intrebi, d-nele de acolo sunt f amabile. Trimite pe sot sa vada exact, poate tb si sentinta de incuviintare a adoptiei, e un caz particular.

Mami de fetita si de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Unde trebuie sa merg prima data, la primaria de sector sau la DGASPC ?
Eu inca nu beneficiez de CIC si nu am timp sa umblu prea mult de colo-colo, de aceea va cer ajutorul.
Asteptam acum pe 5 sa terminam si apoi sa vina sentinta, ca sa-mi intru in drepturi, iar pana atunci ma informez ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg (scuze ca ma tot repet)

Essea - multumesc mult

Astept sa-mi da-ti mai multe detalii ( rog pe cele care au trecut recent prin asta si au cunostinta de procedura )
Multumiri tuturor

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Chiar nu sunt tinere mamici pe acest forum, care sa-mi raspunda si mie la aceasta intrebare?
Actele necesare pt alocatia copilului, in momentul in care le voi depune, sunt aceleasi ca ale oricarei mamici care isi cere alocatia pt copilul ei. Adica puiul meu v-a fi pe numele meu si al sotului.

Astept indrumari

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

ACTE NECESARE OBTINERE ALOCATIE DE STAT
- Cerere tip
- Certificatul de nastere al copilului, original si copie
- Buletinul de identitate al unuia dintre parinti
- Un dosar
• Dupa caz, orice alte acte care sa dovedeasca identitatea sau calitatea solicitantului (in original si copie) :
- sentinta de divort
- certificat de casatorie
- hotarare de incredintare a minorului
- decizie (dispozitie) de instituire a curatelei, tutelei

P.S. Asa i-am pregatit surorii mele dosarul si l-am depus la DGASPC-Sector 6.

MULT SUCCESS!


FVL Heterozigot; FVR2 Heterozigot; Bfibrinojen Heterozigot; MTHFR A1298C Heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Guzelnico, vad ca ne intalnim si pe aici, nu numai la FECIOARE .
Multumesc mult pt raspuns.
mai am o intrebare, cerea tip de unde ai luat-o, tot de la DGASPC (de la sect de care apartii}, sau de la primaria de sector?
Poate sa-l depuna oricine, nu trebuie as ma prezint personal?
E mult timp de cand ai procedata asa, sau e acum recent? Intreb in ideea sa nu se fi schimbat ceva intre timp.

MULTUMESC MULT NICOLETA

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Scumpa mea, am luat-o de pe net.
In RO o salvasem in computer dar incearca sa descarci de aici:

http://www.util21.ro%2Fmodele%2F38-8-Acte-necesare-ajutor-social-Cerere-alocatie-de-stat-pentru-copii.htm

Sau gasesti sigur la DGASPC.

Dosarele le-am facut acum 3 ani si imi amintesc bine ca am fost impreuna cu sora mea. In acelasi timp am depus si dosarul pt. indemnizatia de crestere a copilului.




FVL Heterozigot; FVR2 Heterozigot; Bfibrinojen Heterozigot; MTHFR A1298C Heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Multumesc mult

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Daca n-ar fi gripa asta urata, ti-as fi zis sa te duci in plimbare cu bb. Nu e mare smecherie. Dar au dreptate fetele, trimite-ti sotul si pt info si pt depunerea actelor.



P.S. BB doarme acum de ai timp sa-ti arunci o privire pe aici?!


FVL Heterozigot; FVR2 Heterozigot; Bfibrinojen Heterozigot; MTHFR A1298C Heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Da, se odihneste si in loc sa fac si eu acelasi lucru ca sunt franta de oboseala, stau pe forum .
Dar am atatea intrebari fara raspuns si numai aici le pot lamuri.
Tu ce mai faci esti bn?

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL

Mergi la inceput