Testul Torch

Testul Torch | Autor: ruxandraru

Link direct la acest mesaj

Salutare... Ma alatur, timid, odiseii.
Inca mi e greu sa scriu "sint insarcinata", dar uite ca se pare ca sint.
As vrea sa intreb fetele din Bucuresti daca au facut testul torch, unde si cit a costat.
Si inca ceva, de data asta nu doar pe bucurestence :)
Stiu despre ce e testul Torch, dar daca detecteaza vreo infectie in organism, exista solutii? Sau poti primi doar recomandare pt avort terapeutic?
Multzu!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Profilul Torch reprezinta o serie de analize care se fac pentru anumite microorganisme care pot afecta sarcina atat la inceput cat si pe parcurs (to- toxoplasma, r de la rubeola, c de la citomegalovirus, h de la herper virus si o de la others)
Analizele care se fac sunt asa:
screening profil TORCH:
-parazitul toxoplasma : anticorpi Ig M si Ig G
-rubeola :IgM si Ig G
-citomegalovirus (CMV) tot asa :IgM, IgG
- virusurile herpetice 1 si 2-tot :IgM, IgG
Analizele astea le poti face separat sau ceri la laborator sa ti se faca profil Torch, dar sa ai grija sa-ti lucreze neaparat si Ig G si Ig M, la fiecare in parte, este nevoie de ambele imunoglobuline pentru interpretare. Cu rezultatele vei merge la medicul ginecolog care iti va urmari sarcina , ca sa ti le interpreteze.In functie de rezultate, te va sfatui ce si cum. Exista si tratamente si nu se face avort. Discutia e mai larga, iti va explica ginecologul ce trebuie.
Costa peste 3 miloane toate astea.Nu sunt decontate de casa de asigurari, deci se fac cu banii jos. Le poti face in centrele medicale mari ( Synevo, Institutul Cantacuzino, Medicover, Medlife, CMU, Medsana, Centrul Medicla Basarab) . E bine sa intri pe siteurile lor sa te uiti de preturi. Eu le-am facut la Synevo, au o oferta cu 260 ron toate. Nu-ti trebuie programare sau trimitere. Intra pe siteul Synevo, este foarte complet si la informatii pacienti gasesti si informatii despre analizele astea si de ce e important sa le faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandraru spune:

Multumesc, delsim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neagudana spune:

Buna ,sant si eu insarcnata in 10 saptamani ,si asi dori sa stiu cand mai exact ai facut test TORCH la SYNEVO ,mi s au recomandat si mie si trebuie sa merg sa le fac .BAFTA SI PUPICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeyutza spune:

buna am o intrebare. daca doctorul cere sa faci repetare la testul Torch, desi inainte au fost facute si erau bune analizele, exista vreo problema? se face si a doua oara? dc se cere ink o data?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

In unele cazuri este chiar recomandat sa repeti testul de cateva ori in timpul sarcinii.
In functie de primul rezultat daca ai deja anticorpii (pozitiv IgG -arata ca deja ai avut aceste boli) nu mai este necesara repetarea, daca nu-i ai poti repeta doar IgM care arata infectie prezenta.

Mergi la inceput