ore de noapte

ore de noapte | Autor: SIMONABB

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
va rog frumos sa-mi raspundeti la urm intrebare: exista un contract de munca pt 168 ore/luna pentru un anumit salariu, in care se specifica clar, ca se lucreaza in schimburi de zi/noapte dupa caz.

varianta 1: se lucreaza cite 8 ore pe zi, 22 de zile pe una, in schimburi 6-14, 14-22 sau 22-6 prin rotatie.
varianta 2: se lucreaza 12 ore pe zi timp de o saptamana (incusiv simbata si duminica), apoi o saptamana se sta acasa. Din nou o saptamana se lucreaza cite 12 ore pe zi, apoi iar o saptamana acasa.

in ambele cazuri, la sfirsitul lunii se aduna 168 ore lucrate.
intrebarea mea este daca angajatul respectiv are dreptul sa ceara ca orele de noapte sa-i fie platite dublu. aceeasi intrebare si pt orele lucrate simbata , duminica.

va multumesc


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai tot ce este lucrat pe palierul de ore 22-06 se considera ore de noapte si se platesc ca atare.
Varianta 2 nu exista asa cum este scrisa. Se lucreaza 12 ore si pauza de 24 de ore. Deci varianta 2 nu este corecta. Prima insa este OK
Zilele de sambata si duminica se platesc ca atare.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput