Help! Bebe refuza biberonul :(

Help! Bebe refuza biberonul :( | Autor: Geani80

Link direct la acest mesaj

sunt mamica unei fetite de 10 saptamani. nu a fost niciodata mancacioasa si a papat intotdeauna sub ceea ce ne recomanda medicul, ca si cantitate. e foarte frustrant, dar o lasam sa pape cat voia. acum, altul e necazul meu... nu stiu de ce, insa de vreo saptamana refuza biberonul si plange cand il vede, imi da peste mana, il scoate afara din gurita cu limbuta... plange foarte tare, cu tipete... :(
am alaptat-o la san numai pana la 5 saptamani, ca atat am avut laptic. deci pot sa spun ca era obisnuita cu biberonul. nu stiu unde am gresit, ca sigur eu sunt de vina... nu cred ca i l-am dat vreodata fierbinte pt ca intotdeauna sunt atenta si testez pe mana de mai multe ori. am schimbat si tetinele. are o varietate, si din silicon si din latex, cu orificiu mai mare sau mai mic... degeaba...
plange foarte tare insa nu pot sa o las flamanda si insist pana incepe sa suga, printre urlete... in cele din urma papa si chiar papa mai bine de cand i-am dat niste tetine cu flux mai mare. dar, degeaba papa mai bine daca are comportamentul asta cand ii dau biberonul. e o lupta de fiecare data.
papa la 3-4 ore ziua iar noaptea sta chiar si 8 ore. o las sa i se faca foame si cand incepe sa dea semne (isi suge pumnisorii si scanceste), abia atunci ii dau biberonul. nu stiu unde gresesc... sunt tare suparata ... poate ati avut astfel de probleme si stiti sa imi dati un sfat. multumesc.

P.S. bebe are 5 kg acum si 60 de cm... cica e in limitele normale, spune dr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Geani80 BINE AI VENIT PE FORUM!

Nu stiu ce sfaturi ti-as putea da, eu am alaptat exclusiv pana la 6 luni.
Si daca incerci sa n-o lasi 8 ore fara mancare noaptea? Eu zic ca e f mult pt un bebe de 10 sapt. Poate are sa fie mai bine. Doar o idee, nu te judec deloc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

multumesc makydenis,
e adevarat ca 8 ore e mult, insa dr mi-a zis sa nu o trezesc, ca stie ea cand sa ceara. in plus, nu vad legatura intre trezitul la 8 ore noaptea (mentionez ca nu se intampla asa in ficare noapte) si faptul ca ea are o asemenea reactie fata de biberon ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emushi spune:

inteleg ca plange la inceputul suptului (la primele inghitituri) si dupa un timp se mai linisteste?
n-ai scris nimic despre varsaturi/regurgitatii...
poate gresesc, dar sunt doar cateva idei:
s-ar putea sa aiba vreo ciupercuta pe limbuta si asta sa o deranjeza, asta poti observa daca te uiti bine in gurita ei si are limbuta albicioasa (ca niste mici depozite de "branzica"); aici s-ar rezolba cu badijonaj cu glicerina boraxata
sau...ar putea avea un reflux gastro-esofagian, si atunci s-ar explica plansul la inceputul mesei: cand ajung primele gurite de lapte in esofag, la intrarea in stomac unde mucoasa ar putea fi iritata de refluxul acid, atunci ar putea sa aiba dureri din cauza asta; se rezolva in timp, cu tratament, dar diagnosticul il pune medicul, evident
sau...pur si simplu e doar o etapa, ca bebelusi mai au si ei "toane", ce sa zic...poate i-ai schimbat lapticul si nu-i place, sau cine stie ce nu-i convine...

http://www.pagina-mirunei.piczo.com
Am implinit 2 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

buna
prin exact aceeasi problema am trecut si eu cu fetita mea,incepand cu varsta de 5 saptamani
urla ingrozitor de tare de cate ori ii bagam biberonul in gura si incepea sa traga;
- am facut analize peste analize,de tot felul chiar si de intoleranta la lactoza,,,sanatoasa tun
control,urechi,stomac,,,gat,toate bune
am schimbat 3 feluri de lapte praf,,,,degeaba
vreo saptamana pana a venit rezultatul la analize a mancat doar zeama de orez,,,la care culmea nu plangea niciodata
Concluzia a fost; ca in momentul in care ii ajungea laptele caldut in stomac,avea colici si ea fiind asa sensibila la durere plangea imediat,,,plus ca 3 doctori au spus la finalul unei zile infernale in care a plans 5 ore continuu ca e REA ( dezmierdata)
Adevarul e ca si azi la 3 ani e foarte sensibila la durere.
Ce pot sa spun e sa ii faci toate investigatiile necesare sa elimini o posibila problema medicala,,,iar dupa sa te inarmezi cu multa rabdare,,,


Ps: vestea buna e ca dupa perioada aceea care a tinut vreo 2 luni,,,a ajuns sa bea lapte cu biberonul pana la 2 ani si.... de abea am renuntat la sticla si biberon...
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

da emushi, plange cand i-l dau si dupa ce ia doua trei inghitituri nu mai zice nimic si papa tot fara sa se mai strambe.
intr-adevar, m-am luptat cu limbuta incarcata o luna de zile. am frecat-o cu glicerina cu nistatin si nu ii mai trecea. cand am renuntat pt ca ma saturasem si eu si ea si oricum era vorba de un medicament, i-a trecut imediat. in 2 zile s-a curatat limbuta iar acum nu mai are nimic. nu a avut afte, doar limbuta alba.
mentionez ca nu a vomitat niciodata, iar de regurgitat, doar atunci cand am ridicat-o brusc dupa ce a papat.
ii dau nan 1 si nu l-am schimbat niciodata.
nu cred ca o mai doare burtica pt ca toata ziua e vesela, rade, doarme, e un copil linistit ceea ce ma face sa cred ca e sanatoasa. doctorita mi-a zis sa ii dau bonisan, ca cica nu are pofta de mancare. insa atunci cand am pus bonisan in laptic, nu a papat tot. cred ca nu ii place.
prin urmare, concluzia e ca s-ar putea sa ai dreptate si sa fie doar o etapa, o toana. bine ca macar papa, chiar daca e cu cantec.
totusi, azi dimineata a protestat f putin. s-a strambat un pic, pe urma a papat in liniste. poate trece.

va multumesc pt raspunsuri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Geani80 si eu am patit la fel cu fetita mea. Am schimat vreo 6-7 tipuri de biberoane, degeaba. Laptele (tot Nan1) nu l-am schimbat si bine am facut.
In cazul nostru nu-i mai placea pozitia in care o tineam cand ii dadeam biberonul, respectiv eu sezand si ea la mine in brate. Pana cand, odata in disperare de cauza, i-am dat biberonul cand era intinsa pe pat si am vazut ca l-a acceptat fara nici o problema, chiar incantata. De atunci asa il bea, la orizontala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

multumesc pentru raspuns Camelia. o sa incerc si eu cu schimbarea pozitiei de alaptat sa vedem...
inca o chestie interesanta e ca daca ii da altcineva sa pape, nu protesteaza asa cum face cu mine...
totusi, exista un progres. inca se mai stramba dar mai putin. eu am rabdare pt ca m-am invatat cu ea sa faca asa, nu ma mai panichez si insist usor cu biberonul pana incepe sa suga. pe urma nu mai zice nimic si papa. a inceput sa pape mai mult (150 ml la o masa) si sunt foarte fericita.

la aproape 11 saptamani, are 5,200 kg. nu stiu daca e putin, insa fetita arata bine. avem un grafic de crestere si ea nu s-a abatut de la curba de crestere pe care a apucat-o pe la 5 saptamani. inclin sa cred ca asta e "stilul" ei si nu va fi niciodata o mancacioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

cred ca o iau razna in curand.... nu a mancat de aproape 6 ore, se agita si cred ca ii este foame insa tipa ca din gura de sarpe cand ii dau biberonul... :( nu stiu ce sa mai fac.. am schimbat biberonul crezand ca nu ii convine ceva la el... degeaba... eu va scriu si ea tipa langa mine ...
am incercat sa o pun in alta pozitie, dar de fiecare data cand ii apropii biberonul de buze, tipa din toate puterile...
nu ma mai tin nervii si nu stiu ce sa mai fac :(

se pare ca prea putine dintre voi ati avut astfel de probleme... am incercat toate celelalte sfaturi primite aici, fara nici un rezultat ...
sigur gresesc eu cu ceva, dar nu imi dau seama unde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Geanina, am mai vrut sa-ti scriu, dar ceva m-a facut sa-mi inghit vorbele si sa stau in banca mea. Sunt la al treilea copil si cu fetita mea am trecut prin ce treci tu. Una peste alta, faptul ca n-o mai alaptezi s-ar putea sa fie o trauma pentru ea. Chiar daca ea a incept sa refuze biberonul la o luna dupa ce ai intarcat-o. Ce cred eu ca gresesti? Faptul ca incerci din rasputeri sa fi o mama buna care o hraneste cu orice pret e o mare greseala!
plange foarte tare insa nu pot sa o las flamanda si insist pana incepe sa suga, printre urlete... in cele din urma papa Asta spui tu si nu e in regula! Asta am facut si eu! Si am ajuns cu fata la doctor fiindca nu mai manca. Bine, la noi problemele au fost si altele, dar aici e strict vorba de alimentatie. Doctorita la care am fost mi-a spus ca a constatat ca genul asta de comportament apare mai mult la fetite si ca e o forma de anxietate. Cum sa o rezolvi? Cu rabdare, atentie, blandete si iubire. Ideea ar fi sa o tii cat mai mult in brate, in general: cand e treaza, cand doarme, cand mananca tine-o in brate. Sa fie aproape de tine, sa te simta sa se simta in siguranta. Si de hranit incearca sa o hranesti mai mult in somn. La varsta asta are mai multe reprize de somn, asa ca incearca sa o hranesti inainte de trezire (cand fosneste), sau dupa ce a adormit (asta e riscant, fiindca se poate sa se agite si sa- stici dispozitia, dar merita incercat!). Hranitul in somn nu e recomandat, dar e preferabil hranitului cu forta, mai ales ca sigur e temoprar. Cu timpul o sa uite aversiunea pentru biberon si o sa poti sa-i dai sa manance cat va fi treaza. La noi asa a fost! Nu-ti mai spun ce pasiune a facut pitica mea pt lapte in momentul in care am inceput diversificarea. Cand a vazut ea ca exista si alte lucruri pe lume, s-a gandit ca laptele e cel mai bun! Ai sa vezi ca in cateva luni ai sa te plangi ca nu mananca altceva in afara de lapte.
Oricum, ar trebui sa-ti iasa din cap ideea ca moare de foame sau slabeste si TREBUIE hranita. Nimic cu forta. Ia-o incet si incearca sa te relaxezi, copiii niciodata nu mananca cum scrie la carte. Unii se nasc mofturosi si asa raman!
Bafta.


http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geani80 spune:

multumesc mult de tot, bee...
o sa incerc sa fac asa cum m-ai sfatuit. e adevarat ca eu ma stresez f tare cand vad ca refuza si ea simte asta.
cand e adormita, noaptea, papa fara sa protesteze pt ca e prea somnoroasa. daca doarme de-a binelea sau e pe punctul de a adormi, nu am nici o sansa sa ii bag biberonul in gura.
ceea ce inteleg eu ca trebuie sa fac acum, este sa o las in pace si sa incerc doar din cand in cand cu biberonul, iar daca ma refuza sa nu mai insist. mi-a mai spus cineva ca "bebelus care sa moara de foame cu biberonul langa el nu s-a mai vazut".
asa mananca ea putin de cand s-a nascut.
nu stiu ce sa zic cu alaptatul la san... ea a refuzat sanul si din cauza asta a disparut lactatia, chiar daca m-am chinuit cu o pompita. ma mulgeam si ii dadeam tot cu biberonul.. nu mai zic prin ce am trecut ca era sa dau in mastita...
pur si simplu nu e mancaciosa ca alti bebei, asta am inteles. sa vedem cand incepem diversificarea, dar mai e f mult pana la 6 luni...
ma gandesc sa incep sa ii dau totusi niste suc de morcov si mar. poate ii plac mai mult.

sper sa pape ceva astazi :(

Mergi la inceput