E legal asa ceva?

E legal asa ceva? | Autor: rilbuc1

Link direct la acest mesaj

"Decizie privind reducerea
> drepturilor salariale
> aferente anului
> 2009.
>
> In atentia Dnei. Director
> Economic....
>
>
>
> Ca urmare a reducerii volumului de
> activitate din ultimele luni si a scaderii drastice a cifrei de
> afaceri, se impun masuri de diminuare a costurilor interne si prin reducerea veniturilor salariale aferente anului 2009 cu 7 procente aplicate veniturilor de baza brute lunare.
Masura se va aplica retroactiv incepand cu
> luna ianuarie 2009, prin retineri din veniturile aferente lunilor
> octombrie-decembrie 2009.

> Compartimentul financiar-contabilitate va informa
> personalul si va lua masuri pentru punerea in practica a prezentei > decizii.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui rilbuc1

"Decizie privind reducerea
> drepturilor salariale
> aferente anului
> 2009.
>
> In atentia Dnei. Director
> Economic....
>
>
>
> Ca urmare a reducerii volumului de
> activitate din ultimele luni si a scaderii drastice a cifrei de
> afaceri, se impun masuri de diminuare a costurilor interne si prin reducerea veniturilor salariale aferente anului 2009 cu 7 procente aplicate veniturilor de baza brute lunare.
Masura se va aplica retroactiv incepand cu
> luna ianuarie 2009, prin retineri din veniturile aferente lunilor
> octombrie-decembrie 2009.

> Compartimentul financiar-contabilitate va informa
> personalul si va lua masuri pentru punerea in practica a prezentei > decizii.





Nu-i legal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Wow, n-am mai auzit de asemenea gaselnita

Mami de Denis (17.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

La sotul meu la serviciu au venit cu un text si cu o referire la un art care insa n-avea nici un sens fata de ce scria acolo (era pus sa impresioneze, ca eu cand l-am cautat era despre obligatia angajatorului de a informa salariatul) dar era pus ca sa ia ochii...
Si au incercat sa-i convinga pe toti cf acelui articol, ca angajatii sunt obligati sa semneze ca sunt de acord cu reducerea cu 20% din salariul de baza...
Pt ca eu am cautat art si mi-am dat seama ca fiind un act aditional la contract nu e obligatoriu sa-l semnezi tu ca angajat, i-am spus sotului si el nu s-a lasat intimidat.
Dar au fost destui iin firma care necunoscand situatia, si spunandu-li-se ca acel articol ii obliga sa se conformeze cu ceea ce scrie in hartie, ca angajatorul doar ii informeaza si ca ei daca nu semneaza o sa aiba probleme.... se merge pe necunoasterea oamenilor si pe santaj la greu...

Deci, ceea ce vroiam sa spun de fapt e ca firmele incearca fiecare sa contracareze efectele crizei prin diverse masuri nelegale de cele mai multe ori, bazandu-se pe santaj sau necunoasterea legii de catre angajati.
Sotul meu a preferat sa plece decat sa semneze, si sefii lui au tot incercat sa-l convinga ca oricum eu ii vor scadea acei bani desi el nu a semnat
Noroc ca noi stiam cum sta treaba...

Nu va lasati intimidati si aflati-va drepturile !


Editez: Oricum nu exista decizie care sa diminueze drepturi salariale deja primite, retroactiv.
Ana & Adrian (01.11.2002) & Calin (27.03.2009)
"De noi depinde sa avem o viata frumoasa..."

Mergi la inceput