Trombofilia o cauza a infertilitatii - 16 -

Trombofilia o cauza a infertilitatii - 16 - | Autor: trombofilia

Link direct la acest mesaj


Multumim pt voturi

cristal1995 balanta_tm georgia_c
catalina2307 lavinia78 pogonici1977
miki-miki iazminn adrianaady
tamaryllis mara72 alla76
guzelnico crisstina_76






Cap1 Cap2 Cap3 Cap4 Cap5 Cap6 Cap7 Cap8 cap9 cap10 cap11 cap12cap13 cap14cap15







Dr hematologi:
-in Budapesta dr Imre Bodo http://www.medical-center.hu
Daca selectam limba Engleza, la 'Medical services', alegem 'Hematology, Oncology' si acolo il gasim pe doctor.
-in Bucuresti dr Uscatescu Valentina la sp Fundeni






Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului sursa

www.themoldsource.com/archives/4archives.html" target="_blank"> Pierderea sarcinii din cauze imunologice

Interactiunea medicamentelor si alimentelor asupra anticoagulantilor

Site babycenter (contine link-ri utile)




Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania

www.cuoredibimbo.com/" target="_blank">Aparat pt ascultarea inimiorei lui bb

www.farmaciiledona.ro/produse/clexane-20mg-0-2ml-sol-inj-x-10-aventis-I336.pdf" target="_blank">Prospect Clexane

www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina





Suplimente nutritive

www.fvleiden.org/ask/51.html" target="_blank"> Tabel cu medicamente si catit de B-ri incluse in ele
B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii
Metafolin www.amazon.com/Source-Naturals-Metafolin-Tablets-tablets/dp/B000GFUPUY" target="_blank"> acesta (acid folic natural mult mai bun decat acidul folic sintetic, intra in celule si converteste homocisteina in metionina mai repede ) Info aici
HS Fighterswww.hsfighters.com/index.htm" target="_blank">aici contine 800mcg metafolin(acid folic natural), 1000mcg methylcobalamina(B12) si 50mg B6
Vitamina C 750mg/zi informatii
Multivitamine pt MTHFR : Neevo, www.empr.com/Neevo-DHA-prenatal-vitamins-launched/article/127531/" target="_blank"> Neevo DHA



Avertizari
1. Nu consumati alimente care contin vitamina K

Alimentul (100 g) Vitamina K (micrograme)
varza creata ..................... 500
spanac ............................... 350
varza de Bruxelles ................ 230
broccoli ............................... 210
fetica .................................. 200
nasturel .............................. 200
laptuca ............................... 120
conopida ............................. 80
fasole verde ......................... 45
castraveti ............................. 30
dovlecei ............................... 30
rosii .................................... 10
www.drgourmet.com/md/warfarincomprehensive.pdf " target="_blank">Tabel cu alimente
www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/" target="_blank">Calculator alimente


Analize:
Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:
  • "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

  • "Profil trombofilie ereditara II” (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral


Alte anal necesare pt sustinerea unei sarcini:
Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua la Institutul Victor Babes de pe Splaiul Unirii-Bucuresti si costa 260 ron, sau tot contra cost la Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila din Bucuresti, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)




______________________________________________

Aspirante optimiste
______________________________________________


Adrianaady 29ani Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, sarcina oprita din ev la 5-6s in ian 2009


Alla76 33ani MTHFR A1298C genotip homozigot , sarcina pierduta in s 7/8 in aprilie 2009


Balanta_tm 34ani, MTHFR C677T heterozigot si mutatia protrombinica (G20210A) heterozigot, insuficienta venoasa cronica bilaterala (varice mostenite), nicio sarcina pana in prezent, se pregateste de FIV1


Bellla77 32ani MTHFR C677T, 3 sarcini oprite din evolutie pana in 6s


2bobocei ...ani MTHFR C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprita din ev 8s si 4z


Cami30 ...ani, MTHFR C677T genotip homozigot o sarcina oprita in evolutie in 2008 la 6 s (sarcina obtinuta prin FIV)


Creatza11 ...ani MTHFR A1298C genotip homozigot, 2 sarc oprite din ev(7s,9s)


Criss85 ...ani sindrom antifosfolipidic, 3 sarcini oprite din ev la 5,9 si 29 s, varice, picioare umflate, hematoame si sangerari in sarcina.


Cristal1995 30ani, MTHFR A1298C genotip heterozigot, Proteina S la limita superioara. Nici o sarcina, 6 FIV-uri plus alte 2 ET-uri .


Danny1 34ani MTHFR C677T heterozigot, A1298C homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu; 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.


Danubia ...ani FVL heterozigot,Factor II heterozigot


Dezamagita ...ani MTHFR C677T heterozigot, 1 singur ovar, 2 sarcini obtinute natural oprite din ev la 6s si 8s


11_Dye 42ani povestea ei Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot, 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.


Georgia_c ...ani MTHFR C677T genotip heterozigot , 2 IA nereusite, nicio sarcina oprita din ev


Goggy 32ani MTHFR A1298C hetero si mutatia protrombinica hetero, 2 Fiv-uri nereusite la Giulesti(nicio sarcina pana in prezent).


Guzelnico 36ani FVL heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot, iul 2008 FIV1 reusit dar cu sarcina oprita din ev la 4s, febr 2009 FIV 2 nereusit.


Jasmine30 29ani, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, 3 sarcini oprite din ev. (5s,8s,5s) si o hiperadezivitate plachetara (sangele este prea gros si se coaguleaza prea repede). Tratament: 1 aspenter pe zi, Omega 3 luni, miercuri si vineri, 1 vitamina E pe zi, 2 acid folic, 2 Magne B6 pe zi.


LilianaFi 38ani povestea ei , MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot+ combinatii morfostructurale la nivel celular pe ACE si PAI1, 4 sarcini pierdute(cea mai mare la 13 sapt+3 zile),2 FIV-uri nereusite.


LucaLuca ...ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot, mutatia protrombinica G20210A genotip heterozigot si uter septat(septul a fost indepartat dupa pierderea sarcinii in 3 operatii), 1 sarcina pierduta la 18s (gemelara obtinuta la FIV1), FIV2 nereusit, ET nereusit


Lavinia78 31ani Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot , 3 sarcini oprite din ev (5s, 6s si 7s).


Loona 40ani MTHFR C677T heterozigot, 4 sarcini oprite din ev intre 5-7 s


Miki-miki 39ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin de analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale >=120 (2 sarcini oprite din ev la 8s si 4,5 s)


Oach 32ani, MTHFR A1298C heterozigot , 2 sarcini oprite din ev (prima anembrionara 2008 si a 2-a oprita din ev la 8s -apr 2009)


Profa 40ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.buletin de analiza
4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarcina sub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic


Tamaryllis ...ani MTHFR C677T heterozigot, sarcina prin FIV oprita din ev



_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________


Andrutzac 33ani Mutatia factorului XIII(G102T)mutatia V34L genotip heterozigot si Gena MTHFR Mutatia A1298C -genotip heterozigot, 1 sarcina obtinuta natural in 2007 si oprita din ev la 8s, in 2009 fiv 1 reusit cu dr Zadori-Szeged


Anna_Chris 35ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot. Nu a pierdut nici o sarcina, a facut anal din proprie initiativa. Operata de endometrioza la 26 ani, sotul are anticorpi antispermatici, 5IA Tratament in sarcina: clexane, acid folic, omega 3, elevit, 2magneB6, duphaston


Avalon 38ani cu , sarcina obtinuta prin FIV, DPN ......
povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Claudia79 30ani Pai-1 si MTHFR(genotipul nu-l stie), o sg trompa. FIV 2 reusit!


Dalv ...anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Mcrissa 30ani MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13s si 15s) Acum tratament cu Medyn Forte, aspenter (luni, miercuri, vineri), Vitamina E, Vitamina C, Clexane 0.4, acid folic, utrogestan.


Rosca 38ani BHCG 72 in zi 12 de la ET.(FIV nr 2 la Szeged), Clexane de 0,4 din zi 1 de stimulare povestea ei, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprila din ev la .... saptamani.




_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Idaira 37ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)


Alexuta1181 28ani Eliza Teodora(2700 g,46 cm, cezariana la 36s) povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7s .
Tratament: clexane40 .




Instructiuni pt semnatura:
Copiati (ctrl-C) urmatoarea formula, stergeti spatiul pus de mine in paranteze si in loc de puncte scrieti mutatiile si varsta sarcinilor oprite din evolutie.
[ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]................[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]

Apoi, te duci pe: Profil personal-> Editeaza profil-> Optiuni profil-> Semnatura; acolo Paste (ctrl P). Tot acolo ai si un butonas 'Vizualizeaza semnatura', ca sa vezi cum arata dupa ce scrii.





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

multumim miki!
esti oricum unica, nu numai datorita mutatiei
ma intrebai de ani -33

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Alla cu multa placere. Uff nu stiu cum am eu ghinionul asta sa fiu unica , nici nu ma duc sa-mi mai fac si Protrombinica ca sigur iese si o declasez pe Guze. Pt cine nu stie cocktail-ul meu complet : sotul la limita azoospermiei si eu cu 2 mutatii urate .. ne-am gasit... o pereche unicat Dar sa vedeti voi ce bb unicat facem noi, blondutz cu ochi albastri si par cretz

Fetelor mi-am facut si anal de z2 sa vad cum mai stau:
FSH 10.24(3.5-12.5)
LH 6.41(2.4-12.6)
Estradiol 100.40 (12.5-166)
Prog 0.400 (0.2-1.5)
Ei, cum sta baba de 39 ani si 2 luni? FSH este mascat un pic de estradiolul cam mare zic eu, deci FSH-ul posibil sa fie mai mare nu? Sunt pe duca?



Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Alla cu multa placere. Uff nu stiu cum am eu ghinionul asta sa fiu unica , nici nu ma duc sa-mi mai fac si Protrombinica ca sigur iese si o declasez pe Guze. Pt cine nu stie cocktail-ul meu complet : sotul la limita azoospermiei si eu cu 2 mutatii urate .. ne-am gasit... o pereche unicat Dar sa vedeti voi ce bb unicat facem noi, blondutz cu ochi albastri si par cretz

Fetelor mi-am facut si anal de z2 sa vad cum mai stau:
FSH 10.24(3.5-12.5)
LH 6.41(2.4-12.6)
Estradiol 100.40 (12.5-166)
Prog 0.400 (0.2-1.5)
Ei, cum sta baba de 39 ani si 2 luni? FSH este mascat un pic de estradiolul cam mare zic eu, deci FSH-ul posibil sa fie mai mare nu? Sunt pe duca?



Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

miki, in mod sigur o sa iasa un copilas unic, exact cum l-ai descris (zici ca mi-ai descris nepotelul )
hormonalele de z2 eu una zic ca is ok, nu le mai cauta in coarne ca e clar ca nu esti pe duca
acuma intrebare (incuietoare pt mine): tot citesc si nu ma luminez...
clar cum si ce face nenorocitul de homozigot A1298C?
Ma uitam la vitaminele de la neevo si ori is eu chioara si mai am nevoie de cafea, ori acolo vorbesc doar de polimorfismul la C677T?



mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Alla cu multa placere. Uff nu stiu cum am eu ghinionul asta sa fiu unica , nici nu ma duc sa-mi mai fac si Protrombinica ca sigur iese si o declasez pe Guze. Pt cine nu stie cocktail-ul meu complet : sotul la limita azoospermiei si eu cu 2 mutatii urate .. ne-am gasit... o pereche unicat Dar sa vedeti voi ce bb unicat facem noi, blondutz cu ochi albastri si par cretz

Fetelor mi-am facut si anal de z2 sa vad cum mai stau:
FSH 10.24(3.5-12.5)
LH 6.41(2.4-12.6)
Estradiol 100.40 (12.5-166)
Prog 0.400 (0.2-1.5)
Ei, cum sta baba de 39 ani si 2 luni? FSH este mascat un pic de estradiolul cam mare zic eu, deci FSH-ul posibil sa fie mai mare nu? Sunt pe duca?



Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)


miki, da, E2ul tau e un pic marisor si citit impreuna cu FSHul care nici el nu e mic, probabil ca indica rezerva ovariana nu prea grozava(aceeasi problema o am si eu). Tu ai 39 de ani; eu am 34 si un ovar bun si alalalt fara foliculi in el .
Eu am Inhibina B in Z2 la limita inferioara; azi imi vine rezultatul de AMH, dar nu cred sa fiu prea bucuroasa dupa ce il primesc. Oricum, ce as putea cere mai mult de la un singur ovar?


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Alla sunt bune si pt A1298C dar il specifica pe C677T pt ca asta e mult mai urat, da tromboza mai repede.


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Alla sunt bune si pt A1298C dar il specifica pe C677T pt ca asta e mult mai urat, da tromboza mai repede.


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Miki multumesc
A1298C cam aceleasi efecte ca si C677T are? (la o cautare pe sfantul google vad ca in general se vorbeste de C677T in primul rand si doar secundar de A1298C )

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Buna dimineata, fete dragi!

Miki, coronita nu ti-o dau, sa stii! Lasa, ca io-s mai tinerica nitelus si pot sa duc mai mult. Pana cand, nu stiu, dar nici nu ma gandesc.

Am vorbit cu soacra mea despre un eventual import de Neevo si NeevoDHA, prin intermediul farmaciei ei. Am trimis deja solicitare de info suplimentare (pret, mod de plata, tip de colet etc). Asteptam mesajul producatorului. Va tin la curent. Pana atunci insa ar trebui sa conturam o comanda, macar aproximativa.

Nu am gasit pe site un pret orientativ. Voi aveti vreo idee?


FVL Heterozigot; FVR2 Heterozigot; Bfibrinojen Heterozigot; MTHFR A1298C Heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui guzelnico

Buna dimineata, fete dragi!

Miki, coronita nu ti-o dau, sa stii! Lasa, ca io-s mai tinerica nitelus si pot sa duc mai mult. Pana cand, nu stiu, dar nici nu ma gandesc.

Am vorbit cu soacra mea despre un eventual import de Neevo si NeevoDHA, prin intermediul farmaciei ei. Am trimis deja solicitare de info suplimentare (pret, mod de plata, tip de colet etc). Asteptam mesajul producatorului. Va tin la curent. Pana atunci insa ar trebui sa conturam o comanda, macar aproximativa.

Nu am gasit pe site un pret orientativ. Voi aveti vreo idee?


FVL Heterozigot; FVR2 Heterozigot; Bfibrinojen Heterozigot; MTHFR A1298C Heterozigot


esti o draguta! sa ne tii la curent. preturi si tot ce trebuie

mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikas spune:

Guzelnico, sunt si eu o mutanta hetero cu factor V si MTHFR, si desi nu scriu prea des, va citescu cu sfintenie.
Am vazut ca te intereseaza pretul Neevo, si am gasit pe net 35 USD, pret de farmacie, pt 30 tablete, dar doar atat, in rest nimic.
http://shopping.destinationrx.com/PrescriptionDrug.aspx?categoryid=1&status=detail&drugid=17182

Sau poate pentru ca este un produs cu prescriptie, nu au voie sa aiba public pretul. Asa este la noi in tara, dar nu stiu daca si la ei se aplica regula aceasta.
Mai caut pentru ca ma intereseaza si pe mine sa pot achizitiona aceste vitamine.
O zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzelnico spune:

Mikas, bun venit, surioara!
Indrazneste si intra, spune-ne povestea ta.

P.S. Multumesc pt info.


FVL Heterozigot; FVR2 Heterozigot; Bfibrinojen Heterozigot; MTHFR A1298C Heterozigot

Mergi la inceput