despre eliberarea pasaportului

despre eliberarea pasaportului | Autor: piatra lunii

Link direct la acest mesaj

Stiu ca s-a mai discutat, dar n-am timp sa stau sa caut, si ma intereseaza acum. Eu n.am inca permis de rezidenta permanent, si prin urmare de la ambasada mi-au zis ca trebuie sa ma duc in tara sa-mi schimb pasaportul, ca alta cale nu e.
N-am buletin pe noul nume- ca de cand m-am mutat aici nu l-am mai schimbat - trebuie acum sa-mi scimb buletinul intai, si pe urma sa-mi fac pasaportul, sau se poate si fara buletin daca nu mai stau in tara?
Oricum cred ca ia timp si nervi- ca doar am mai fost o data in tara in vara, dar consulul nu mi-a explicat atunci ca daca n-am rezidenta permanenta nu pot face pasaportul de aici, nici acum nu mi-ar fi zis daca n-ar fi venit in discutie, de parca eu ar trebui sa ma gandesc, nu el sa-mi spuna de la bun inceput.
Si acum imi expira pasaportul peste cateva luni.

Voi cum ati facut, cat timp a luat, ce v-a trebuit?

Multumesc,

Piatra lunii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Nu stiu cum ii cu buletin, etc, eu sint acum la faza cu declaratul casatoriei in Romania,dupa care mi-a zis frate-meu (ca el se ocupa de toate astea) ca o sa mearga la evidenta populatiei sa ma treaca acolo cu domiciliu in strainatate (deci banuiesc ca nu voi mai avea nevoie de buletin) dar daca vrei te tin la curent cu toate astea.
Pasaprtul meu e inca valabil niste ani, dar stiu ca am fost acum 2 saptamini la ambasada romana din Paris si acolo, intr-adevar nu fac pasapoarte decit pentru cei care au permis de rezidenta permanent (nici eu nu-l am inca), dar fac procuri pentru ca sa poti imputernici pe cineva in tara sa-ti faca pasaportul, sau, daca ti-e expirat, iti poti scoate un titlu de calatorie care permite intoarcerea in tara ca sa-ti poti face pasaport.
Sper ca te ajuta cit de cit ce ti-am spus...

Cu bine,
Elena

PS Imputernicirea pentru facutul pasaportului in tara se face in aceeasi zi sau de pe o zi pe alta-depinde de ambasada, cred. Ei nu o trimit in tara, asta cade in sarcina fiecaruia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Ce coincidenta Piatra Lunii! Chiar azi am sunat si eu la ambasada sa aflu aceleasi informatii. Nici eu nu am rezidenta permanenta si va trebui sa imi fac pasaportul in Romania. Dar mi-a spus ca pot sa imputernicesc pe cineva (acum cum se face asta e o alta dilema) care sa imi depuna actele.

Din pacate nu stiu legile despre obligativitatea unui buletin cu noul nume, pt depunerea actelor de pasaport.

La amabasada insa iti poti prelungi pasaportul de acum (daca nu e deja prelungit) si iti mai castigi niste timp.

Te rog sa postezi cum ai reusit pana la urma sa o dai de capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Tulip, hai ca tu zici lucruri noi. Tu cu cine ai vorbit, cu consulul sau la ambasada? Ca eu n-am fost prea multumita,mie nu mi-a zis atatea lucruri,mi.-a zis doar ca tre' sa ma duc in tara pt asta,dar nu si ca as putea prelungi pasaportul,etc.
mai zi-mi si tu ce mai afli, si poate mai incerc si eu un telefon luni- deci tu unde ai sunat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Eu am sunat mai intai la un nr care era pe pagina oficiala a ambasadei, unde o domnisoara mi-a dat urm nr de la consulat sa sun: 39 46 47 19 si aici mi s-a spus ce ai aflat si tu. De prelungirea pasaportului nu am intrebat pt ca deja al nostru e prelungit. Insa sunt sigura ca se poate prelungi, pt ca sotul meu a facut asta anul trecut, se face pe loc la ambasada, costa cam 400 DKK. Asa macar te poti duce in RO cand vrei tu sa iti faci noile acte.

Practic eu nu voi face nimic in aceasta privinta pana vara viitoare cand mergem in RO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Mda, deci si tu ca si mine, ai vorbit cu consulul. Ma intreb de ce nu mi-a zis nimic de extinderea pasaportului, insa intre timp am citit pe net ca incepand cu 2002 am uitat data,nu se mai prelungeste valabilitatea pasapoartelor vechi,ca trebe facute noi imediat. Ce stii de asta, pasaportul tau (al vostru) cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Mda, deci si tu ca si mine, ai vorbit cu consulul. Ma intreb de ce nu mi-a zis nimic de extinderea pasaportului, insa intre timp am citit pe net ca incepand cu 2002 am uitat data,nu se mai prelungeste valabilitatea pasapoartelor vechi,ca trebe facute noi imediat. Ce stii de asta, pasaportul tau (al vostru) cum e?

Uite ca am gasit ce citisem pe net :


5. Prelungirea valabilitatii

Incepand cu data de 1 mai 2002, valabilitatea pasapoartelor (model vechi - cu coperte visinii) nu se va mai prelungi. Este necesara obtinerea unor pasapoarte tip nou (vezi sectiunea Confectionarea si eliberarea pasapoartelor romanesti de tip nou).

si am mai gasit si altele,din care rezulta ca ar cam trebui sa dau o fuga in tara, vreau nu vreau,asa ca mai bine incep sa ma obisnuiesc cu ideea (ca nu asta trebuia acum, dupa ce am fost eu, apoi au venit ai mei incoace, acum iar sa plec cand vine si frigul, alti bani alta distractie si nervi si cozi,etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tulip spune:

Atunci nu cred ca ai nici o portita de scapare...
Noi l-am prelungit prin martie 2002 dupa cate tin minte, cam cand au aparut pasapoartele noi (al nostru e tot vechi). La vremea respectiva inca se prelungeau si astea vechi...se pare ca acum vor ca toata lumea sa treaca la cele noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Saptamana trecuta am trimis si noi actele sotului in tara pentru schimbarea pasaportului; banuiesc ca sunt aceleasi conditii pentru toti romanii plecati din tara ( mai putin cei rezidenti) asa ca va spun cum am procedat noi.
- la consulat am facut o procura prin care imputerniceam pe cineva din Romania pentru a cere eliberarea pasaportului in numele sotului (va trebuiesc datele din buletin ale persoanei imputernicite)
- am mai completat o cerere tip prin care sotul cerea eliberarea pasaportului. Nu stiu daca atunci cand mergeti la consulat va tb neaparat si buletinul vostru (sotul l-a avut) dar stiu ca in aceasta cerere sotul a trebuit sa treaca codul numeric.
Stiu cu sigunta ca nu se elibereaza pasaporul in Romania fara un buletin de identitate valabil; probabil in acest caz se va mai face o procura pentru eliberarea buletinului.
-ne-au trebuit patru poze tip pasaport; pe 2 din ele a trebuit sa scriem cu carioca neagra numele, prenumele si data nasterii iar apoi consulul a pus stampila.
-procura si cererea ne-au costat $75 ( 45 procura + 30 cererea)
Consulul ne-a sfatuit, pt. ca suntem studenti, sa trimitem si copii dupa actele de la scoala ca se nu existe probleme; in acest fel motivand de ce nu putem merge in tara.
Am inteles ca trebuie si certificatul de nastere + copie xerox ( in Romania) + taxa pentru pasaport care se achita la cec si banuiesc ca si taxa consulara ( nu stiu amanunte sigure legate de taxe)
Sper sa nu-mi fii scapat nimic.....
Multa bafta! Irina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena2001 spune:

Astazi am primit telefon de la socrul meu ca nu poate depunele actele pentru pasaport pe motiv ca actele de la scoala nu sunt stampilate de catre Consulatul Roman si ca ei n-au de unde sti ca sotul meu este aici legal sau ilegal. Eu cred ca in Romania fiecare interpreteaza si aplica legea cum vrea. Si daca chiar asa prevede legea de ce naiba nu ne-a spus asta consulul si a mentionat doar ca ar trebui sa trimitem copii dupa hartiile de la scoala? Acuma alt timp pierdut cu drumul pana la Consulat....alti bani, alta distractie...Si din vina cui?
Si ma intreb ce se intampla oare cu saracii romani aflati ilegal in strainatate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piatra lunii spune:

Elena, cand ziceai de procura m-a facut sa ma gandesc la ce citisem tot cautand despre pasaport pe un forum undeva,zicea cineva cate probleme si nervi si cheltuiala i-au produs schimbarea documentului prin procura, tot asa, ca autoritatile din tara respectiva si cele din RO interpreteaza diferit,si chiar dupa ce citisem acolo am zis ca mai bine ma duc eu in tara, e mai sigur,decat atatea probleme.
Cat despre ce spune sau nu consulul, am vazut si in cazul meu.
Bafta si putere!



Mergi la inceput