Certificat de divort

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui alba_ca_zapada

Cautand pe site-ul Primariei sector 1, date referitor la eliberarea unor duplicate, uite ce-am gasit:

"Cetatenii romani care doresc sa incheie casatorii in strainatate si carora li se solicita prezentarea unui document eliberat de oficiile de stare civila, care sa ateste faptul ca nu sunt casatoriti, se pot adresa primariei care are in pastrare actul de nastere, institutie care va elibera dovada de celibat."

Site-ul este:
http://www.primariasector1.ro/articole/53/Directia-Stare-Civila.html
accesezi "Eliberare duplicate acte de stare civila".

Succes!


cineva acolo sus, ne iubeste!


Din pacate informatzia ta e eronata,inca odata ,asa cum a spus si Miki,ea are statut de divortzata si nu de celibatara!

la incheierea unei casatorii in strainatate,pe linga certificatul de nastere internatzional,tradus si legalizat de traducataor autorizat,apostilat la ministerul de externe,ai nevoie de aceasta adeverintza de celibatar,daca te incadrezi in aceasta categorie,sau de hotarirea de divortz,tradusa,legalizata si apostilata!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sybille spune:

Alba ca zapada ti-a dat exact adresa unde trebuie sa ajungi, la primaria unde ai incheiat casatoria. Acolo primesti si certificatul de divort si tot acolo se inregistreaza sentinta de divort.Trebuie sa soliciti sa ti se elibereze certificatul de divort, se face o cerere in sensul asta , platesti o taxa 20 ron cam asa ceva am platit eu acum vreo 2 ani, apoi daca vrei sa te casatoresti trebuie facuta o cerere in care ceri sa ti se recunoasca divortul si primesti un certificat de celibat chiar asa se numeste, chiar daca esti divortata, certificatul se numeste certificat de celibat,acolo scrie ca a fost desfacuta casatoria cu numitul ... la data de ... si in prezent esti celibatar.O duci la tradus si e recunoscuta apoi.Eu asa am facut pentru ca m-am casatorit in alta tara.Daca mai vrei informatii cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sybille

Alba ca zapada ti-a dat exact adresa unde trebuie sa ajungi, la primaria unde ai incheiat casatoria. Acolo primesti si certificatul de divort si tot acolo se inregistreaza sentinta de divort.Trebuie sa soliciti sa ti se elibereze certificatul de divort, se face o cerere in sensul asta , platesti o taxa 20 ron cam asa ceva am platit eu acum vreo 2 ani, apoi daca vrei sa te casatoresti trebuie facuta o cerere in care ceri sa ti se recunoasca divortul si primesti un certificat de celibat chiar asa se numeste, chiar daca esti divortata, certificatul se numeste certificat de celibat,acolo scrie ca a fost desfacuta casatoria cu numitul ... la data de ... si in prezent esti celibatar.O duci la tradus si e recunoscuta apoi.Eu asa am facut pentru ca m-am casatorit in alta tara.Daca mai vrei informatii cu placere.

Sybille


Inclin sa cred ca se merge pe principiul romanesc "cite bordeie atitea obiceie"!


Uite aici ce documente itzi trebuie in momentul in care casatoria cu un cetatzean strain se desfasoara in Romania!

http://www.eformulare.ro/content.php?c=eformulare&id_cat=45&id_eformulare=192&p=&acte_necesare=acte+necesare+pentru+inscrierea+casatoriei+cu+un+cetatean+strain

Exact acelasi tip de documente,tzi se cer si daca te casatoresti in strainatate,lipseste doar certificatul prenunptzial!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Este vorba de un certificat de conformitate EU, in concordanta cu Art. 39 din Regulamentul (CE) nr. 2201/2003 al Consiliului Europei

vezi linkul:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32003R2201:RO:NOT

Se elibereaza de catre judecatoria care a pronuntat hotarirea judecatoreasca de divort (este un rezumat tabelar al hotaririi judecatoresti - vezi anexa 20031127 ANEXA I
CERTIFICATUL PREV#258;ZUT LA ARTICOLUL 39 PRIVIND HOT#258;RĀRILE ĪN MATERIE MATRIMONIAL#258; din linkul de mai sus).

Judecatoria ti-l elibereaza desigur in lb. ro, deci trebuie apoi traducere legalizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIHA78 spune:

Daca ai divortat in Romania, ptr. a fi sigura ca divortul a fost inregistrat in actele de stare civila, tb. sa te prezinti personal la primaria unde ai incheiat casatoria cu o sentinta definitiva si irevocabila, ptr. a fi inregistrata pe actul respectiv. Se face o cerere in acest sens, se pune mentiunea de divort pe actul de casatorie si apoi poti cere un certificat de casatorie cu mentiunea de divort. Exact asa se numeste, este un certificat de casatorie obisnuit dar pe care apare mentiunea:desfacut casattoria prin sentinta nr. etc.
In Romania nu exista certificate de divort, dar acel certificat de casatorie cu mentiune este dovada ca acea casatorie a fost incheiata.
Adeverinta de celibat se solicita de la primaria localitatii unde a fost inregistrata nasterea ta, se elibereaza si persoanelor divortate, dar este folositoare doar in momentul in care tb. sa te casatoresti in alta tara.
Actele din Ro care se folosesc in alte tari tb. apostilate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klato spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri, imi sunt de mare folos.

Momentan am sa incerc sa trimit documentele in tara pentru a fi apostilate (apostila de la Haga care imi lipseste de pe sentinta). Sper cu aceasta apostila sa-mi fie recunoscuta sentinta aici.

Daca nu, voi veni in tara si incerc celelalte variante, respectiv certificatul de casatorie cu mentiunea divortat - pare a fi o varianta buna, doar ca va trebui sa merg personal sa il obtin.

Multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Pentru miki68 alias cristinad si andacos alias dana:

Diferenta dintre cele aproape 150 raspunsuri pe care le-am editat din 2003 de cand sunt membra a forumului si pana acum si miile de raspunsuri pe care le-ati postat din 2006, consta in faptul ca atunci cand eu raspund la o intrebare o fac in cunostinta de cauza si fara sa desfiintez opiniile altor membri ai forumului....

miki68 draga, ce scrie in dictionarul tau ca insemna celibat???




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Poate iti raspunde andacos, ca sigur ea s-a uitat in dictionar si de-aia este asa vehementa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui alba_ca_zapada

Cautand pe site-ul Primariei sector 1, date referitor la eliberarea unor duplicate, uite ce-am gasit:

"Cetatenii romani care doresc sa incheie casatorii in strainatate si carora li se solicita prezentarea unui document eliberat de oficiile de stare civila, care sa ateste faptul ca nu sunt casatoriti, se pot adresa primariei care are in pastrare actul de nastere, institutie care va elibera dovada de celibat."

Site-ul este:
http://www.primariasector1.ro/articole/53/Directia-Stare-Civila.html
accesezi "Eliberare duplicate acte de stare civila".

Succes!


cineva acolo sus, ne iubeste!


Din pacate informatzia ta e eronata,inca odata ,asa cum a spus si Miki,ea are statut de divortzata si nu de celibatara!

la incheierea unei casatorii in strainatate,pe linga certificatul de nastere internatzional,tradus si legalizat de traducataor autorizat,apostilat la ministerul de externe,ai nevoie de aceasta adeverintza de celibatar,daca te incadrezi in aceasta categorie,sau de hotarirea de divortz,tradusa,legalizata si apostilata!

Dana


Tot din pacate, abia aceasta informatie este eronata.

Celibatarul este persoana necasatorita - indiferent daca n-a fost vreodata, este divortata sau vaduva.
Adeverinta nu are mare utilitate in tara, in schimb este uneori cerut pentru casatoria in strainatate, si se obtine la oficiul starii civile care a inregistrat nasterea.
O persoana divortata trebuie sa prezinte in acest scop atat sentinta de divort, cat si o declaratie autentica precum ca nu s-a recasatorit dupa pronuntarea divortului.
Pentru a avea valabilitate, documentul se apostileaza conform legii, la Prefectura respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui alba_ca_zapada

Cautand pe site-ul Primariei sector 1, date referitor la eliberarea unor duplicate, uite ce-am gasit:

"Cetatenii romani care doresc sa incheie casatorii in strainatate si carora li se solicita prezentarea unui document eliberat de oficiile de stare civila, care sa ateste faptul ca nu sunt casatoriti, se pot adresa primariei care are in pastrare actul de nastere, institutie care va elibera dovada de celibat."

Site-ul este:
http://www.primariasector1.ro/articole/53/Directia-Stare-Civila.html
accesezi "Eliberare duplicate acte de stare civila".

Succes!


cineva acolo sus, ne iubeste!


Din pacate informatzia ta e eronata,inca odata ,asa cum a spus si Miki,ea are statut de divortzata si nu de celibatara!

la incheierea unei casatorii in strainatate,pe linga certificatul de nastere internatzional,tradus si legalizat de traducataor autorizat,apostilat la ministerul de externe,ai nevoie de aceasta adeverintza de celibatar,daca te incadrezi in aceasta categorie,sau de hotarirea de divortz,tradusa,legalizata si apostilata!

Dana


Tot din pacate, abia aceasta informatie este eronata.

Celibatarul este persoana necasatorita - indiferent daca n-a fost vreodata, este divortata sau vaduva.
Adeverinta nu are mare utilitate in tara, in schimb este uneori cerut pentru casatoria in strainatate, si se obtine la oficiul starii civile care a inregistrat nasterea.
O persoana divortata trebuie sa prezinte in acest scop atat sentinta de divort, cat si o declaratie autentica precum ca nu s-a recasatorit dupa pronuntarea divortului.
Pentru a avea valabilitate, documentul se apostileaza conform legii, la Prefectura respectiva.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Eu vorbesc din proprie experientza si nu din ...dictzionare(alba ca zapada ar fi mai bine sa-tzi temperezi tonul daca nu as fi fost in tema cu topicul nu mi-as fi permis sa raspund aici sa mai adun ceva nr. de mesaje cum insinuiezi tu!Si tzi-am raportat si atitudinea la moderator)

Nu contest ca este posibil sa se mai fi schimbat ceva in ultimii doi ani,insa in momentul in care am aplicate eu pentru casatorie sentintza de divortz definitiva si irevocabila,tradusa de un traductor autorizat si apostilata a fost de ajuns!

Din ce am intzeles de la autoarea topicului ea nu le are apostilate si personal(tot ce-i posibil sa ma insel ca doar eu nu-s ca altzii,stie tot)cred ca asta este problema ei,de nu poate merge mai departe cu actele!

andacos aliasDana

Mergi la inceput