Certificat de divort

Certificat de divort | Autor: klato

Link direct la acest mesaj

Va rog, ajutati-ma cu o informatie. De unde se ridica certificatul de divort? Judecatorie, stare civila?
Divortul s-a pronuntat la Judecatoria sectorului 5 in Bucuresti, eu nu am decat o sentinta de divort care nu imi este recunoscuta in afara tarii. Nu locuiesc in Romania si daca e sa ma duc personal in tara sa-l ridic, nu vreau sa pierd zile intregi cautandu-l.
Stiti cumva si sub ce forma arata? E similar certificatului de casatorie, cu datele in romana, engleza si franceza, sau trebuie legalizat ca sa poata fi recunoscut in alta tara?

Multumesc frumos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Intra pe forum Avocatnet.ro si intreaba sau aici, la sub-forumul de legislatie.

allinta

http://www.petitieonline.ro/petitie-p61234041.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui klato

Va rog, ajutati-ma cu o informatie. De unde se ridica certificatul de divort? Judecatorie, stare civila?
Divortul s-a pronuntat la Judecatoria sectorului 5 in Bucuresti, eu nu am decat o sentinta de divort care nu imi este recunoscuta in afara tarii. Nu locuiesc in Romania si daca e sa ma duc personal in tara sa-l ridic, nu vreau sa pierd zile intregi cautandu-l.
Stiti cumva si sub ce forma arata? E similar certificatului de casatorie, cu datele in romana, engleza si franceza, sau trebuie legalizat ca sa poata fi recunoscut in alta tara?

Multumesc frumos!





Poti lua hotararea, ii pui apostila la Tribunal, apoi o traduci legalizat si pleci cu ea. In tara unde locuiesti exista o procedura prin care ti se recunoaste aceasta hotarare de divort. Sau mergi la primarie la starea civila cu hotararea si ceri sa se constate desfacerea casatoriei conform hotararii si sa ti se emita un act.
Certificat de divort propriu-zis nu exista din cate stiu eu.
Toate cele bune!

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klato spune:

Marilena, multumesc

Din pacate, sentinta judecatoreasca nu imi este de folos aici. Am tradus-o, legalizat-o dar tot nu mi-au acceptat-o. Desi scrie pe ea ca e definitiva si irevocabila, autoritatile de aici argumenteaza ca ei n-au de unde sa stie ca eu nu am facut apel la sentinta si in consecinta imi cer dovada inregistrarii divortului sau sa le dovedesc cu acte ca in cutuma romaneasca nu exista posibilitatea de apel la sentinta judecatoreasca definitiva si revocabila... Iar eu efectiv nu stiu ce sa le aduc! M-am gandit ca poate exista un certificat de divort asa cum exista un certificat de casatorie.

Alte idei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui klato

Marilena, multumesc

Din pacate, sentinta judecatoreasca nu imi este de folos aici. Am tradus-o, legalizat-o dar tot nu mi-au acceptat-o. Desi scrie pe ea ca e definitiva si irevocabila, autoritatile de aici argumenteaza ca ei n-au de unde sa stie ca eu nu am facut apel la sentinta si in consecinta imi cer dovada inregistrarii divortului sau sa le dovedesc cu acte ca in cutuma romaneasca nu exista posibilitatea de apel la sentinta judecatoreasca definitiva si revocabila... Iar eu efectiv nu stiu ce sa le aduc! M-am gandit ca poate exista un certificat de divort asa cum exista un certificat de casatorie.


Ai pe hotarare stampila de la Arhiva Jud. sect. 5, unde scrie ”Definitiva, irevocabila, executorie”? Asta trebuie pusa obligatoriu si demonstreaza ca hotararea este definitiva, isi produce deja efectele legale si ca nu mai poate fi atacata.
Alta varianta ar fi cea cu Starea civila, probabil ti se va elibera un document ca esti definitiv divortata conform hotararii...Il traduci si legalizezi si gata.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klato spune:

Marilena, multumesc mult inca o data.

Da, pe hotarare apare apostila Judecatoriei (un dreptunghi mare pe care scrie "Judecatoria sectorului 5 Bucuresti prezenta copie fiind conforma cu originalul aflat in dosarul acestei judecatori") aplicat peste stampila tribunalului, peste toate astea este scris "definitiva si irevocabila", data, plus timbru judiciar etc.. Iar aceasta hotarare, tradusa si legalizata nu mi-a fost acceptata.
Ar mai fi de incercat varianta numarul 2 propusa de tine, sa merg la starea civila. Dar ma gandesc ce fel de certificat ar putea sa-mi elibereze ca sa multumesc mofturoasele autoritati de aici?

Speranta mea era sa existe un certificat standard, oficial de divort dat in baza sentintei si nu o simpla adeverinta scrisa de mana de un functionar. La o adica, e destul de penibil sa arati sentinta ca sa dovedesti divortul, mai ales ca in sentinta sunt si aspecte care nu intereseaza pe nimeni in afara de cuplul divortat (e.g. partajul partilor comune etc) si o multitudine de alte informatii care nu sunt necesare pentru a proba strict divortul.

O persoana divortata care vrea sa se recasatoreasca trebuie la fel sa probeze divortul in Romania, nu?. Ma gandesc ca nu se prezinta cu intreaga sentinta, ci cu o alta dovada - nu exista nimic standard in acest sens? N-as vrea sa bat un drum in tara sa iau o adeverinta care - iarasi!- sa nu-mi fie recunoscuta aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui klato

O persoana divortata care vrea sa se recasatoreasca trebuie la fel sa probeze divortul in Romania, nu?. Ma gandesc ca nu se prezinta cu intreaga sentinta, ci cu o alta dovada - nu exista nimic standard in acest sens? N-as vrea sa bat un drum in tara sa iau o adeverinta care - iarasi!- sa nu-mi fie recunoscuta aici.



In Romania nu exista decat 3 tipuri de certificate de stare civila: de nastere, de casatorie si de deces. Pentru a proba in Romania desfacerea unei casatorii, inclusiv pentru a incheia o alta casatorie, este necesara o copie legalizata a sentintei civile ramasa definitiva si irevocabila.
Pentru a fi valabila in strainatate, trebuie tradusa de un traducator autorizat, legalizata de un notar si APOSTILATA (apostila de la Haga). Atat si nimic mai mult.

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui klato

Marilena, multumesc mult inca o data.

Da, pe hotarare apare apostila Judecatoriei (un dreptunghi mare pe care scrie "Judecatoria sectorului 5 Bucuresti prezenta copie fiind conforma cu originalul aflat in dosarul acestei judecatori") aplicat peste stampila tribunalului, peste toate astea este scris "definitiva si irevocabila", data, plus timbru judiciar etc.. Iar aceasta hotarare, tradusa si legalizata nu mi-a fost acceptata.
Ar mai fi de incercat varianta numarul 2 propusa de tine, sa merg la starea civila. Dar ma gandesc ce fel de certificat ar putea sa-mi elibereze ca sa multumesc mofturoasele autoritati de aici?

Speranta mea era sa existe un certificat standard, oficial de divort dat in baza sentintei si nu o simpla adeverinta scrisa de mana de un functionar. La o adica, e destul de penibil sa arati sentinta ca sa dovedesti divortul, mai ales ca in sentinta sunt si aspecte care nu intereseaza pe nimeni in afara de cuplul divortat (e.g. partajul partilor comune etc) si o multitudine de alte informatii care nu sunt necesare pentru a proba strict divortul.

O persoana divortata care vrea sa se recasatoreasca trebuie la fel sa probeze divortul in Romania, nu?. Ma gandesc ca nu se prezinta cu intreaga sentinta, ci cu o alta dovada - nu exista nimic standard in acest sens? N-as vrea sa bat un drum in tara sa iau o adeverinta care - iarasi!- sa nu-mi fie recunoscuta aici.




Nu stiu in ce tara te afli, dar am trecut prin diverse probleme pina acum si in Canada si in Germania cu diverse documente acceptate si neacceptate. Cel mai bine ar fi sa te interesezi la ambasada sa vezi ce alte acte ai putea prezenta ca sa multumesti autoritatile tarii in care te afli. In fond pentru asta se afla acolo. Mie ambasada canadei imi ajuta de fiecare data cind nu sunt sigura de actele ce mi se cer pentru diverse aici in Germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki68

Pentru a fi valabila in strainatate, trebuie tradusa de un traducator autorizat, legalizata de un notar si APOSTILATA (apostila de la Haga). Atat si nimic mai mult.

cristina d.




Asa este,sentintza de divortz,tradusa de traducator autorizat si apostilata este ceea ce itzi trebuie tzie!

Eu cred ca tu nu ai apostila de asta nu itzi este recunoscuta sentintza de divortz!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba_ca_zapada spune:

Cautand pe site-ul Primariei sector 1, date referitor la eliberarea unor duplicate, uite ce-am gasit:

"Cetatenii romani care doresc sa incheie casatorii in strainatate si carora li se solicita prezentarea unui document eliberat de oficiile de stare civila, care sa ateste faptul ca nu sunt casatoriti, se pot adresa primariei care are in pastrare actul de nastere, institutie care va elibera dovada de celibat."

Site-ul este:
http://www.primariasector1.ro/articole/53/Directia-Stare-Civila.html
accesezi "Eliberare duplicate acte de stare civila".

Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Initiatoarea acestui topic nu este celibatara, ci divortata, deci primaria (serviciul de stare civila) nu are cum sa-i elibereze aceasta adeverinta (de celibat).

cristina d.

Mergi la inceput