Burtici de prunci pretiosi de Mar-Apr 2010 (37)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bordeancavio spune:

oana, am vazut in catalogul cora, mercic mult de tot de info. abia astept sa ma duc diseara sa vad daca gasesc. ar fi super la pretul asta, eu as vrea pe rosu, poate am noroc. si mercic mult,mult ca mi-ai zis de oferta. chiar daca il iau asa devreme, merita ff mult reducerea de pret. si il iau pe card de credit,si platesc mai incolo cand am banii.

anca, da, si mie mi se umfla mai ales la maini, le simt la inele ca nu mai vin bine. la picioare nu prea. cred ca retinem apa, sau asa ceva. eu nu beau multa apa, dar cumulat din apa, sucuri, supe-ciorbe eu zic ca e cat de cat destul, spre 2 litrii. doar apa nici eu nu pot sa beau deloc asa multa. poate sa incerci sa mananci putin mai nesarat, poate ajuta.

alina, pofta mare!!! si eu tot chiftelute cu piure am papat si supa cu galuste,buuuun pt bebe!!! la cat mi-am facut de cap in weeked... ar fi cazul, ca am tot fost in oras si numai cartofi prajiti cu alte nebunii, de credeam ca am luat cateva kg doar in weeked, dar surpriza, doar vreo 200g. pana acum am in plus 2,2 kg in 14 sapt. zic ca e acceptabil!

denisa, si eu am tot papat toba, dar de la magazin, nu de casa ca n-am de unde, si din aia de curcan, ca de la cealalta mi-e cam greata, mai ales acu cu greturi si arsuri. cu mustar si paine prajita, fff buna

briza marii, bine ca v-ati interesat mai bine cu apt. asa sunteti si linistiti. bafta multa in continiuare, sa gasiti unul bun pt voi si bebe!

ate, ne luam de mana, si eu in weeknd am mancat muuult si mi-era frica de cantar, iar burtica saraca parca exploda!! macar atata avantaj sa avem si noi in sarcina, sa mancam toate bunatatile! de azi, mai light, cateva zile

stefimic, bine ai venit, si sarcina usoara, in continuare.










vio asteptand pe bebe 14+

poze http://picasaweb.google.com/bordeancavio81/Vio#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andra_s spune:

sa mai si radem : http://www.youtube.com/watch?v=pySsHkfGjPU&feature=related

http://picasaweb.google.com/ruxandra.matei

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vulpitza2004 spune:

Buna viitoare mamici,

Nu prea am avut timp sa va mai scriu pe forum din mai multe motive. Pana acum am fost de 2 ori in spital - odata cu o infectie urinara acum o luna si a doua oara acum 2 saptamani pt iminenta de avort. M-am trezit cu sangerari si am innebunit. La eco medicul mi-a spus ca am placenta jos inserata, e ff aproape de col, iar colul s-a micsorat. Asadar de 2 sapt sunt in repaus fortat la pat.

Ce puteti sa luati pentru tratarea racelii in acesta perioada delicata:
- Efferalgan 500mg maxim 2/zi
- tantum verde pt gat
- Paragrippe (Boiron - remediu homeopat, recomandat in sarcina) cate 2 tb din ora in ora pana se amelioreaza simptomele racelii,
- Coryzalia (Boiron- remediu homeopat, recomandat in sarcina) cate 1 tb din ora in ora pana se amelioreaza curgerea nasului,
- Cetebe 500mg 1 sau 2 /zi
- suc de grapefruit si lamaie
- frectie Carmol
- si multe ceaiuri cu miere sa lamaie.

Eu am scapat cu produsele homeopate si iau in fiecare saptamana cate un flacon de Oscillococcinum.

Sarcina usoara tuturor


saptamana 13; www.medicinahiperbara.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selina-d spune:

Multumesc de primire inapoi

Oana, Babyangel si la sarcina trecuta am inceput sa ma ingras abia dupa 20 de saptamani si la sfarsit aveam +11 kg cu un bebe de 4 kile si o burta imensa. Mananc bine si variat, nu m-am apucat doamne fereste de diete sau prostii. Poate m-am obosit mai mult ca de obicei si am acum muuult mai multe scari de urcat ca la vechiul apartament. Si copilul ma tine in priza si ma fugareste toata ziua ca nu stiu de unde are atata energie.

Dayanara, Kossir, Andra multumesc de urari



Mami 16+ si Victor (31.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Mai dar aveti spor… Eu nu pot intra in fiecare zi asa ca raman mult in urma si dureaza pana vin la zi si va si raspund…. Drept urmare va voi raspunde acum si dupa dau fuga sa recuperez…sa nu va fie cu suparare dar cred ca o sa ma cam intind…
Legat de nastere, spital, preturi… Majoritatea rudelor mele au nascut la Municipal. Am fost si eu pe acolo si mi-a placut cum arata, drept urmare tot acolo voi naste si eu. Cea mai recenta nastere din familie s-a petrecut tot la Municipal in primavara. Verisoara mea a nascut prin cezariana (se pare ca asa voi naste si eu, nasterea normala nefiind recomandata din cauza miopiei si a bazinului mic). Am intrebat-o despre conditii si preturi si iata ce am aflat: Daca cezariana este programata ai sanse sa-ti faca anestezie locala (automat iti vezi bebele imediat ce-l nasti). Daca faci cezariana cand ti se rupe apa iti face anestezie totala (vezi bebelul abia la reanimare dupa ce te trezesti) Dupa operatie mama este dusa la reanimare unde sta pana a doua zi. Copilul este adus la ea doar pentru alaptat. A doua zi mama este dusa in salon unde este adus si copilul. Medicum si asistentele insista ca gravida sa se ridice si sa se miste a doua zi dupa cezariana. Este greu si dureros dar se pare ca asa recuperarea este mai rapida.Ca o paranteza, am o vecina care a refuzat sa faca miscare si a stat la pat o luna dupa cum spune ea.Verisoara mea (si am mai citit pe aici pe forum cateva gravide care spuneau acelasi lucru) si-au revenit intr-o saptamana doua. Legat de alaptat, se insista foarte tare cu alaptatul dar daca mama nu are lapte suficient asistentele suplimenteaza hranirea copilului cu lapte praf si glucoza. Chiar daca mamam nu are lapte o vor pune sa alapteze cat sta in spital pt stimularea producerii laptelui. Legat de “pret” mi-a spus ca a vorbit cu mamici si de la alti medici iar “scorul” este cam acelasi: medic principal 1000-1500 lei, mana a doua 300-400 lei, anestezist 400-500 lei, asistenta principala 50 lei, neantolog 400-500 lei si apoi asistentele de la salon si de la copii 5-10 lei in fiecare zi.Deasemenea mai sunt mamici care dau la fiecare vizita la medic, pe toata durata sarcinii, 50-100 lei. Eu personal nu am dat nimic doctorului la nici o vizit, iar la nastere voi da probabil anestezistului 200-300 lei (ca se da innainte de operatie) ca sa faca anestezia bine. Restul sumelor le da taticul dupa nastere.. noi nu avem de gand. Poate doctorului principal 200-300 lei ca semn de multumire si apresiere. Restul sumelor nu le dau. Mi se par absurde. Sunt o gramada de bani cu care pot lua multe lucruri pentru copil. Sa nu mai spun ca la suma asta as mai pune putin si as naste la particular. Eu dau mici atentii numai daca persoana respectiva le merita, nu ca sa imi acorde mai multa atentie. Femeile de la tara sau din familii defavorizate ce fac nu mai nasc daca nu au sumele aste?
Legat de a avea bebele in salon, eu sunt de acord si asta pentru ca la primul copil nu stii mai nimic si atunci e momentul sa inveti cate ceva. Nu sunt de acord sa stea copilul cu asistentele, tu esti linistita ca e bine ingrijit, iar cand ajungi acasa te panichezi ca nu stii nimic despre bebel sau despre ce ai de facut. (nu toate mamicile au norocul meu de a avea pe cineva a proape care sa le poata ajuta. Mama sta la 2 blocuri de mine si din fericire lucreaza ca beebsitter cu bebei mici, sta cu ei de cand se nasc pana ajung la gradinita.. deci este in forma). Cat despre vizita, se pare ca programul este de la 14 la 18 dar in salon nu pot intra decat max 2 persoane de bebel. Cand ies acestea intra altele.
Legat de asistarea la nastere a tatalui, se pare ca la Municipal nu este voie. Sotul isi doreste mult sa fie cu mine acolo dar se pare ca daca la nasterea normala mai poti “face ceva” la cezariana poti fi si sora doctorului, sotul nu are voie si pace.Acum mai trebuie sa-mi conving sotul sa se obisnuisca cu ideea ca nu va participa.
Legat de Giulesti, si eu mi-am facut o impresie proasta. Nu stiu exact de ce. Am fost acolo decat pe coridoare pe la intrare unde era curatel. dar tot nu imi doresc sa nasc acolo. Cladirea mi s-a parut darapanata iar holurile mici si inghesuite.
Hai ca m-am intins mai mult decat mi-am imaginat. Acum dau fuga sa citesc din urma ca am mult de recuperat.
Aaaa… si am schimbat prefixul… am ajuns la jumatatea drumului, 20 saptamani… Sa de DD sa fie bine in continuare.


Nunta 12.05.2007 --- http://s123.photobucket.com/albums/o296/blue_kidoo/

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bordeancavio spune:

bluekidoo, bine ai revenit, si felicitari pt cele 20 de sapt. sa mai ai inca 20 numai cu vesti bune! multumim frumos pt informatii. da, destul de maricele scorurile, dar... se pare ca pt a fi tratat mai bine tre sa cotizezi la toata lumea, de la a la z. asa e la noi. tot e mai bine insa decat la particular, unde mi se pare suuuper exagerat 1000-2000 euro. la stat macar dai cat poti si asta e... tre sa ne apucam serios de strans banii.
pe langa nastere, eu ma gandesc si la celulele stem, deci inca o gramada de bani, of...

vio asteptand pe bebe 14+

poze http://picasaweb.google.com/bordeancavio81/Vio#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jeni_h spune:

Buna ziua burtici

Mai fetelor, o sa va ia radarul la viteza cu care postati aici .

Am intrat sa urez LA MULTI ANI pt toti si toate Dumitru, Dumitre si tot ce-mi doresc mie, va doresc si voua

Nu pot sa stau si din pacate nici timp nu am avut sa vad ce ati mai scris pt ca la noi in firma s-a anuntat Garda Financiara. Initial trebuia sa vina astazi si acum au lasat-o pt maine. Si e agitatie si nebunie, toata lumea nervoasa... ce sa mai, mai bine nu mai comentez.

Maine merg la cinema, adica morfofetala , trim II. De abia astept sa ma vad cu bebelina. N-am mai vazut-o de doua sapt si mi-e asa de dor de ea

Va pup , aveti grija de voi si incerc sa intru mai pe seara de acasa.



21+ Tamara Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Oana- eu zic sa papi toba de la bunica daca iti place. doar e fiarta , nu are ce rau sa-ti faca.
Mie cea de casa nu-mi place, imi place aia cea mai ieftina cu cat mai multa gelatina.
Roxana te-ai facut game aritza inraita??
De ce au spus sa te duci urgent la spital in caz de te umfli?
Eu inca nu am probleme desi mananc sarat.
selina- welcome back.
vulpitza2004- imi pare rau ca ai avut probleme.

atat a retinut neuronul meu gravid sorry... mai revin.

Denisa, 17 + cu kinder-el Eric - Andrei
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

oanaiacovita, ellanik, andra_s, rebiana27, bordeancavio, ate_09, Ioanact, dayanara, delia13, kossir va multumesc pt complimentele legate de burtica mea dragalasa si pt casuta visurilor mele. m-ati coplesit cu frumoasele voastre cuvinte

tare ma mai plangeam eu ca am o burta mica...azi am avut parte de o intamplare ce mi-a adus un zambet urias pe chip. iesind de la scoala m-am urcat intr-un taxi sa ajung mai repede acasa caci aveam o foame de lup. mentionez ca eram imbracata cam gros caci dimineata era rece, iar la coborare imi spune taximetrisul: va urez o sarcina cat mai usoara si un bebe sanatos . va dati seama cum mi-a crescut inima ca m-am fasticit in fata omului si nu stiu daca i-am mai multumit sau nu. sa nu mai indrazneasca nimeni sa spuna ca am burta mica. daca s-a prins si soferul care m-a vazut f putin
am mai avut parte de o intamplare hazlie azi: chemam elevii unul cate unul la catedra sa ii verific la un test de evaluare. si la un moment dat se trezeste fetita mea sa miste de zor ca nu am reusit sa imi stapanesc zambetul. si a tot insistat ceva vreme ca am rosit in fata elevilor. simteam ca si cum ma gadila cineva insistent. am amanat verificarea testelor si le-am citit o istorioara cu viata sfantului dimitrie si atunci s-a linistit si mititica. mi-o imaginam cum sta cu gura cascata ascultand la istorioara mea. a fost f nostim ce am trait caci au fost miscari f intense pt mine. nu ma prea pricep sa exprim in cuvinte ce am simtit cu adevarat dar eu stiu ca am intelegerea voastra.
honeybaby am fost in delta imediat cum am aflat ca sunt gravi. am inchiriat o barca si ne-a plimbat aproape 4 ore. am fost f impresionata de tot ecosistemul deltei. sa stii ca m-a pocnit si pe mine zilele trecute o pofta mare de toba. dupa lungi tratative de convingere pt sot am reusit sa imi cumpar o bucatica. in cazul meu s-a nimerit una f buna. mai am o problema cu pofta de fanta de portocale, cred ca v-am mai spus. incerc sa beau putin dar nu trece pofta decat daca beau un pahar mare. am avut scandal cu sotul si acum am ajuns sa beau pe ascuns si stau cu sticla pitita sub pat. ma simt nasol mai ales ca stiu ca nu e sanatos, dar cum sa scap de pofa asta?

La multi ani tuturor celor ce poarta numele Sfantului Mare Mucenic Dimitrie Izvoratorul de Mir. la multi ani pt copilutii vostri sau sotii vostri drag daca poarta numele sfantului. sa petreceti frumos caci e o zi superba afara

babyangel am avut si eu o tentativa de raceala acum vreo luna si ma durea f tare gatul. mi-am luat de la farmacie tantum verde. cand am citit acasa prospectul scria ca nu se prea recomanda gravidelor si am renuntat sa mai iau. mi-a trecut dupa cateva zile in care am baut 3-4 ceaiuri calde cu lamaie si miere. doamnele de la farmacie mi-au spus ca nici strepsils nu se recomanda femeilor insarcinate, asa ca mai bine sa nu ne riscam.... si mi-e mi se umfla putin picioarele cand stau mult in picioare. la maini inca nu e nici o schimbare, dar am gasit undeva ca se intampla lucrul acesta pt ca se retine apa daca mancam sarat. asa ca se recomanda de baut f multa apa(dr mea mi-a spus cel putin 2 l pe zi) si sa eliminam cat de mult din sarea din bucate

Ioanact asa pofta mi-au facut cu sarmalutele ... am cateva zile de cand sunt cu gandul la ele . ai starnit-o si pe scumpa de oana cu pofta asta. poate reusesti sa faci tu mai multe si ne instalam la tine, pacat ca e distanta mare intre noi

ellanik azi nu ai semnat prezenta. pe unde umbli???

va pooop pe toate. eu ma retrag pt un pui de somn pe partea stanga

"Cand traiesti cu Dumnezeu gasesti fericire si in nenorocire"-Sfantul Tihon Zadon
21+ - Maria-Emilia
*mamica unui fluturas*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Va salut mai tarzior pe ziua de astazi caci de dimi am mers la scoala si la pranz m-a luat Luca "in primire". No, acum ca doarme puiul, citesc ce-ati mai scris.
La multi ani tuturor celor care-si sarbatoresc astazi ziua onomastica!!
Cata ce burtica frumoasa!! Trebuie sa fie maricica deja fetita ca am vazut la semnatura 23 + (abia astept si eu sa implinesc atatea sa vad cum creste burtica).
Alina mmm, ce bine miros sarmalele, chiar si de la atatia kilometri distanta!! Am mancat cateva si ieri, la mama, desi nu-s o fana insa aveam o poftaaaa. Spor la gatit si pofta mare!!
Roxana ce joc ai gasit... zuma??
Bluekidoo si eu-s mioapa (si eram si in sarcina trecuta) si cu bazin f mic insa am nascut natural. Ce dioptrie ai... e mare?
vulpitza offf cate probleme ai avut si tu!! Doamne ajuta sa fie totul bine pana la final si sa iti tii in brate comoara!
selina bine-ai revenit!
Oanka ce clasa sunt nazdravanii tai? Ce frumos ai povestit despre taximetrist si copii!! (eu imi simt puiutza acum cand va scriu si ma simt asa de fericita!!!)

Mami de Luca si18+ cu



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput