Clasa a II-a, 2009-2010 *6*

Clasa a II-a, 2009-2010 *6* | Autor: Anina_n

Link direct la acest mesaj

www.edu.ro/index.php/pressrel/12591" target="_blank">Structura anului scolar 2009-2010

Scolarei 2009/2010: Geneza, 1, 2, 3, 4, 5

Avem un total de 47 elevi, din care 26 , 20 si 1 copil neindentificat.

?.?.2001 --- Alexandra --- speed, Sc. Catolica, Irlanda
?.?.2001 --- Alexandru --- mariana75, Bucuresti
? --- ? --- meru, Constanta
? --- Radu --- deli, Craiova
? --- ? --- mariasm22, Constanta
? --- Eva --- asimpetru, Sc. nr. 117, Bucuresti
? --- Ana --- roxana c., Ploiesti


Ianuarie:
03.01.2001 --- Vlad Tudor --- ELIZA MIRON, sc. nr. 13, Galati
10.01.2002 --- Nina-Cristina ---- Anina_n, Colegiul Nat. O. Goga, M-Ciuc
12.01.2002 --- Emma --- oLo, Franta - Paris

Februarie:
?.02.2002 --- ? --- evora, ?, Scoala privata
04.02.2002 --- Mara --- irinai, Bucuresti, Sc. nr. 12
14.02.2002 --- Raluca Ana --- Dana M., Bucuresti
17.02.2002 --- Bogdan Matthew --- ruxij, USA - West-Lafayette
19.02.2001 --- Vlad --- simali , Sc. Centrala, Campina
23.02.2001 --- Marcus --- danamiha, Oradea

Martie:
06.03.2002 --- Dan --- arminad, USA
17.03.2002 --- Andreea --- Christel, Germany - Queis
18.03.2002 --- Sara --- devoska, Ucraina - Kiev

Aprilie:
01.04.2001 --- Matei Tudor --- teo1970 , Sc. Catolica, Bucuresti
02.04.2002 --- Marie --- Alina, Germany
19.04.2002 --- Codrin --- adriana, USA - Nevada
27.04.2001 --- Anca --- vilma, Galati

Mai:
03.05.2001 --- Teo --- crisseis, Timisoara, Sc. nr 30
09.05.2001 --- Andrei Theodor lacr@, Colegiul national Iasi
13.05.2001 --- Remus --- ni-na, Focsani
17.05.2002 --- Lili --- Gabi_K, Oradea
17.05.2002 --- Gianina --- cici, Campulung Moldovenesc
31.05.2001 --- Vlad --- anka1, Brasov, Sc. gen. nr. 5

Iunie:


Iulie:
? .07.2001 --- George --- dennise , Sc. gen. nr. 194, Bucuresti
09.07.2001 --- Mara --- madadum , Colegiul German Goethe, Bucuresti
09.07.2001 --- Dona --- dona01, Romania
25.07.2001 --- Ruty --- alexxia , Colegiul Nat. Emil Racovita, Bucuresti
26.07.2001 --- David --- Amalia , Sc. gen. nr. 310, Bucuresti

August:
08.08.2001 --- Luca --- Cricor, Romania
? .08.2001 --- Vlad --- micha
21.08.2001 --- Ana Maria --- sanse, Liceul Teoretic "Jean Monnet", Bucuresti

Septembrie:
15.09.2001 --- Tudor --- ioana, Iasi

Octombrie:
03.10.2002 --- Andreea --- Daisy, Sc. Publica Calgary, Albert, Canada
24.10.2001 --- Diana --- danielac, Brasov, Sc. gen. nr. 25

Noiembrie:
? .11.2000 --- Andreea --- stefi68 , Bucuresti
? .11.2001 --- ? --- Tanaion, Colegiul German Goethe, Bucuresti
24.11.2002 --- Julian --- Gabbriela, LA, USA

Decembrie:
03.12.2002 --- Yasmine --- khristin, Toronto, Canada
12.12.2001 --- Claudia --- kokiy, Bucuresti, Lic. Teoretic N. Iorga
16.12.2001 --- Stefan --- stefanalex, Iasi
25.12.2001 --- Cristina --- zfcristina, Bucuresti




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Am adaugat structura anului scolar 2009-2010, in lista noastra, pt. a putea fi consultata, oricand doriti, dragi mamici.
La Cristina, la scoala, azi va fi un spectacol de magie. Era tare nerabdatoare sa vina o data ziua de vineri, sa participe la spectacol.
La romana, pentru luni avem de citit din manualul auxuliar de texte literare(culegerea aceea), "Ce baiat!" - O. Pancu Iasi.
Un weekend cat mai fain, tuturor !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Nina, multumim pentru un nou capitol , draguta ca de obicei.

Noi mergem bine cu scoala, in fiecare vineri de la 13,30 la 16 are pregatire pt micul matematician, Marcus adora matematica si si-a dorit mult sa mearga la concurs.

Tot vinerea fac caligrafie si invata cate o ortograma pe saptamana, pana acum au facut: sa/s-a, sau/s-au, ia/i-a si azi cred ca au trecut la intr-un/o. Astept sa vina de la scoala. Pe langa teme il pun sa-mi citeasca cate doua pagini dintr-o carte cu povesti si mai lucreaza si acasa din culegerea primita pt concursul la matematica.

danielac, felicitari pentru Diana! La Multi Ani!
Mi-au placut mult pozele voastre din vacanta de vara. Marcus nu ar mai fi vrut sa dea hainele de pe el in Palatul Copiilor la Schonbrunn. Am fost in aceeasi perioada, dar nu ne-am intalnit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Nina, multumim de subiec si de structura anului scolar..si eu fac parte din cei care sunt tot timpul uimiti de vacantele noi aparute.

Noi n-am mai fost la scoala de o saptamana, ca a fost bolnav. Probabil ca nici saptamana viitoare nu mergem ca iarsasi e bolnav..o sa aiba foarte mult de recuperat si "vrednic" cum e o sa fie un cosmar. Am mai incercar sa fac eu pe acasa cu el..dar a mers cam incet (ii acord circumstane atenuante ca a fost bolnav).

Au trecut si ei la Piatra pitigoilui asa ca m-am gandit eu sa citim si povestea integrala. Voua cum vi s-a parut? Eu cred ca-i cam complicata petru ei, frazele alea lungi cu mai multe idei / fraza, multime de epitete si comparatii..cred ca fi-miu s scapat destule detalii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meru spune:

Cricor, unde gasesti povestile intregi? Este o carte care include toata bibliografia de clasa a II-a sau le cauti separat? Multumesc. Eu am ceva auxiliare la romana dar sunt doar aplicatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

meru, da, le caut separat. Am o antologie de texte literare pentru cls I-IV, dar n-are mare legatura cu manualul (desi ne-a recomandat-o inv. anul trecut ca indispensabila), si oricum ea cuprinde tot fragmente.

Pentru Povestea pitigoiului aveam acasa cartea 'Cartea cu jocarii' de Arghezi.

Copiii vostri cam cat scriu in clasa la romana? Am fost in vizita la o pritenasi copilul ei, tot in clasa a 2-a scrie in clasa cam 3 pagini..pline, fara multe spatii, randuri libere... Mie mi s-a parut enorm. Al meu nu trece de 1 1/2 pagini niciodata, si alea cu randuri libere, alineate, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Si fiul meu scrie multe pagini la romana in clasa.

Invatatoarea a comandat pt toata clasa cartea "Lecturile Copilariei" clasa a II a, e o antologie scolara completa de la editura Eduard. Cartea are aproape 600 de pagini si trebuie dusa zilnic la scoala.

www.libris.ro/romana/lecturile-copilariei-cl-a-ii-a-EDU973-1995-28-1--c7524--p348967.html" target="_blank">Aceasta este cartea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:


Ce fac scolareii de cl. a II-a ?
Cristina mai mult cu joaca si mai putin cu temele. Are 16 exercititi la mate(cu mai multe exercitiit in ele), 4 exercitii la romana si 2 lecturi de citit.
Si le-a impartit pe zile si incet, incet isi face si temele, pe langa joaca zilnica.
Noroc, ca este in vacanta, caci aseara s-a confirmat primul caz de gripa porcina la colegiul unde invata, atat ea, cat si cele 2 verisoare ale ei.
Pana luni, colegiul este inchis. Speram sa nu fi luat virusul si alti copii, cat eleva de liceu a fost la scoala, 2 zile.
O vacanta cat mai faina, atat cat mai este din ea !




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Si noi cu vacanta si teme... Mare suparare ca a avut teme in vacanta...nici nu si le-a terminat. Mai are de facut o fisa la romana si imi tot zice ca e simplu o face repede. Nu-i mai zic nimic, in speranta de al responsabiliza...ca asta e marea problema la noi.
Voi aveti probleme cu reponsabilizarea copilului? La noi parca temele alea sunt ale mele, le face parca de dragul meu. Am mai citit pe la clasa a 3-a si acolo par sa mai fie niste baieti asa ca al meu..ai vostri par toti constiinciosi. Va invidiez, desigur .

Nina, si la Luca in scoala a fost un caz acum 2 saptamani (printre primele cazuri semnalate in scoli - daca nu chiar primul) si de atunci nu s-au mai anuntat alte cazuri. Spre "norocul" nostru Luca a fost acasa cu bronsita in perioada aia. Acum eu sper ca parintii si conducerea scolilor sa fie suficient de responsabili sa anunte noile cazuri. Prietenii mei din Canada imi ziceau ca deja la scoala parintii nici nu mai anunta daca copilul are gripa (asta, sau alta ca nu se mai stie sigur, s-au oprit testarile pentru cazuri usoare), e ceva comun, copii lipsesc si anunta doar ca sunt bolnavi.

Voi vaccinati copiii? Eu stateam linistita, stiam ca vaccinul produs de Cantacuzino pentru copii urma sa fie lansatin ianuarie dupa mai multe testari. Acum mi-au dat cei de la ministerul sanatatii planurile peste cap pentru ca au anuntat ca vor importa vaccinuri pentru copii. Oricum, in principiu nu l-as vaccina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

S-a hotarat ca numai dupa 26 noiembrie se incepe vaccinarea, cu vaccinul produs de Inst. Cantacuzino. Vaccinul nefind testat pe copii, nu va fi administrat copiilor mici. Primii vaccinati vor fi elevii cu varste incepand de la 15 ani, studentii din centrele universitare, personalul sanitar si personalul serviciilor esentiale, cum ar fi politia, armata. Din 4 ianuarie vor fi vaccinati si elevii cu varste cuprinse între 6 si 14 ani.
Pentru copiii cu varste intre 6 luni si 6 ani, s-au cerut 500.000 doze din afara. Doze ce vor fi achizitionate de la producatorul GlaxoSmithKline.
Adrian Streinu-Cercel spune ca vaccinarea impotriva virusului pandemic nu este obligatorie, dar este recomandata, constituind singura modalitate de protejare a persoanei si a celor din jur.

www.cotidianul.ro/ministerul_sanatatii_a_decis_glaxosmithkline_este_compania_care_ne_vaccineaza_copiii_impotriva_gripei_porcine-102674.html" target="_blank">Sursa

Mai departe ramane la latitudinea fiecaruia ce hotaraste.

Cricor, daca scolarii mai mici vor fi vaccinati in ianuarie, posibil sa fie cu vaccinul de la Inst. Cantacuzino.
Nici eu n-as fi de acord cu vaccinul la Cristina. Daca observi din timp semnele gripei si actionezi in consecinta, scapi usor de ea, din cate am citit. Speram sa ne ocoleasca, totusi !
Intrebai de caietele de romana, cat se umple paginile intr-o zi, la scoala. Se umple si la Cristina, 2-3 pagini, dar sunt si multe randuri libere. Iar ei au 2 ore de romana, 4 zile/ sapt.




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Vlad scrie destul de putin in clasa (2-3 pagini la matematica dar labartate la maximum).

Legat de responsabilitate nici Vlad nu da pe dinafara. Dar sunt totusi doua aspecte aici:
- unul tine de cat de mult ii batem noi la cap ca sa faca lectiile si ca sa invete. Am vazut "pe viu" multe cazuri de copii cicaliti de dimineata pana seara cu temele. Cred a ei la un moment dat ajung sa simta ca temele nici nu le mai apartin, apartin mamei ca ea isi face atatea griji pentru ele. Cand exerciti un control eu ii zic "de la distanta" (adica esti la curent cu ce face, controlezi, discuti, dar o faci discret, si lasi copilul sa inteleaga ca daca nu vrea poate sa nu faca temele, e treaba lui, dar tot el trebuie sa se si descurce a doua zi cu invatatoarea) deci cand nu te implici prea tare, ei incep sa simta ca trebuie sa-si faca treaba si nu te mai chinuie atat cu nepasarea lor. Eu i-am spus numai sa-si aleaga o ora la care se apuca de teme. El a zis ora 5. Eu am zis bine. Daca nu se apuca la 5 si o tandaleste stie ca la ora 9 e ora de culcare. Inchide tot, face ghiozdanul si am terminat. Am fost odata in situatia de a-i strange cartile (se tandalise exagerat in ziua aceea si se apucase si pe la 7) si-l apucase o disperare, si s-a pus pe un plans... Din ziua aceea a stiut ca nu glumesc si ca temele sunt responsabilitatea lui. Poate sa ma intrebe orice, cand nu stie discutam, dar sunt responsabilitatea lui. El nici nu se gandeste sa se duca cu ceva nefacut la scoala.
- alt aspect este legat de faptul ca temele nu sunt mereu destul de interesante si ei nu au nicio vina aici. Mie nu mi-au placut niciodata temele la romana cu "copiati textul" sau cele la matematica care presupun sa tot calculezi in sute de exercitii 24+71, 52+6, etc. Vlad stie sa calculeze. El se plictiseste; si eu ma plictisesc. Sa-l tot frichin cu "nu esti responsabil" cand e clar ca unele teme sunt idioate ar fi nedrept.

Astazi cand l-am luat de la scoala mi-a povestit despre "Fata babei si fata mosului". Au facut aceasta poveste la materia Literatura pentru copii. Si din una in alta zice "si eu sunt lenes". Pai de ce spui asta? "Nici mie nu-mi place sa fac unele lucruri". A trebuit sa-i explic ca lenes te numesti daca nu-ti place sa faci nimic, nimic, nu daca nu te dai in vant sa faci anumite lucruri. Ce-or fi discutat ei in clasa de a ajuns copilu' la concluzia aceasta nu stiu. De la Vlad scoti cu clestele detalii...




"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput