scoli private sect. 1

scoli private sect. 1 | Autor: rory76

Link direct la acest mesaj

Stie cineva cateva scoli gimnaziale private din sectorul 1? Am vazut ca mai sus e un top cu scoli dar sunt de stat si noi vrem la privat...am incercat sa caut prin subiectul ala dar erau la un moment dat mamici de copii de gradi si clase mici... Multumesc!

"Trust no one!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Lycee francais Anna de Noailles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

In Sectorul 1:

Scoala Europeana
Scoala Genesis
Scoala "Scoala Mea"

In Ilfov:

Scoala Olga Gudyn
Scoala Mark Twain
Scoala Britanica
Scoala Americana

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AniaMaria spune:



Mai este si Cambridge School. De ce vreti scoala privata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Vreau la scoala privata pentru siguranta fetei mele...la cat e de zbanghie...nu am curaj sa o las la stat. Pe de alta parte la privat stiu ca sunt putini in clasa, altfel te ocupi de 15-18 elevi si altfel de 30. daca as sti ca e o scoala buna de stat, restrictiva in ceea ce priveste accesul oricui si oricum in scoala, in ceea ce priveste educatia elevilor, as duce-o acolo. Ceva gen scolile de fete de pe timpuri...
Am vazut ca scolile astea private au totusi taxe exagerat de mari, in Constanta preturile sunt la jumate, chiar mai bine de jumate, in Bucuresti mi se par astronomice!

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

invatamantul privat e oriunde in lumea asta scump. Intrucat am trecut prin experienta scolilor private din S1 si am vizitat si genesis , si europeana si Scoala Mea pot spune ca nu sunt mari diferente. Noi optasem pt Scoala Mea pt ca al meu copil a fost in gradinitza lor si am avut o relatie exceptionala. Pana la urma am mers la Scoala Franceza mai sus mentionata pentru ca oricum era prima optiune dar depindeam de examen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Fata mea nu stie franceza deloc, din pacate, ea face acuma germana si engleza. Ma gandesc si ma tot gandesc, nu stiu ce decizie sa iau...oricum trebe sa ma hotarasc in 2-3 saptamani.
La scoala britanica, americana, mark twain cred ca se invata numa' in engleza,nu? Totusi, daca in clasa a VIII da capacitatea, cum se va descurca? La scoala britanica am vazut ca si curriculum e tot britanic, la americana e cel american, ce vom face mai departe? Mai ales ca scolile astea nu au si liceu,nu? Offff, ce dileme...

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Rory,

la fiecare dintre scolile pe care le-am mentionat se invata si o a doua limba straina. La unii franceza, in alte scoli germana sau spaniola.

Problema cu Scoala Britanica sau cea Americana este ca nu pot fi inscrisi, in caz de ceva, la scolile sau liceele romanesti.

Scoala Americana are si liceu. Cea Britanica nu are inca... pentru ca nu au ajuns inca, cu nici o generatie, la clasa a VIII-a. Dar probabil ca isi vor face.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si by the way scoala americana e vreo 20000 usd pe an, spre deosebire de celelalte care se invart in jur de 3000-4000 an.

Mergi la inceput