Despre ulcerul duodenal

Despre ulcerul duodenal | Autor: musetto

Link direct la acest mesaj

Cineva apropiat din familie a fost diagnosticat cu (citez de pe bilet): "ULCER DUODENAL BULBAR, STENOZA PILORO-BULBARA DECOMPENSATA, hemoragie digestiva superioara ulceroasa-melena, anemie secundara, ceea ce necesita internare OBLIGATORIE, se indica cura chirurgicala."

Am o intrebare pt cine e in tema: stiti cumva daca (mai) e relevant in acest caz testul pt detectarea prezentei bateriei H. Pylori si in caz ca exista aceasta bacterie, daca e posibil si alt tratament inafara celui chirurgical?

Intreb deoarece in urma endoscopiei nu i s-a explicat bolnavului clar ce optiuni de tratament exista, a fost trimis direct la chirurgie. Probabil ca -asa cum se intampla frecvent in Ro- comunicarea dintre doctor si pacient este defectuoasa, iar noi de aici de departe nu prea putem sa ajutam. Vrem macar sa ne lamurim daca tratamentul prescris (cel chirurgical) este singurul in masura sa rezolve problema.

Multumesc anticipat pt eventualele raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Da, in cazul de fata este necesara interventia chirurgicala, din cauza complicatiilor ulcerului mentionate in diagnostic.Celputin stenoza, nu are alta rezolvare, chiar daca sa zicem hemoragia se poate rezolva si cu endoscopie interventionala.Daca intrebi daca se poate da doar tratament medicamentos, din punctul meu de vedere , raspunsul e categoric nu.
Poate chirurgul care-l va prelua pe pacientva v-a explica mai bine ce si cum. Oricum, numai cei care s-au ocupat sau se vor ocupa de caz sunt cei mai in masura sa evalueze corect situatia pacientului. Sunt o gramada de lucruri care se cantaresc si se iau in considerare.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se poate face dilatare endoscopica , acolo unde este stenoza se introduce un manson care se umfla si dilata locul respectiv.
dar tinand cont de faptul ca gastrologul nu ti-a recomandat asta presupun ca nu se poate face. Poti intreba ca sa fii sigura.
Pasul urnator este interventia chirurgicala.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Da, de acord cu tine, Xio, insa daca au ajuns la concluzia asta, probabil ca totusi situatia locala nu permite. Cum spuneam...nu se poate evalua un caz stand la calculator, ar trebui sa vedem pacientul, sa vedem ce istoric are, ce date paraclinice, se vedem live endoscopia etc, etc
Musetto,chiar daca medicii romani nu sunt comunicativi ( din pacate),cel putin unii, asta nu inseamna ca nu iau decizii corecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Delia si Xio, va multumesc foarte mult pt raspunsuri. Sigur, se poate ca doctorul sa fi luat decizia corecta, problema noastra este ca nu ne putem da seama daca e asa pt ca nu a spus clar: "aveti asta si asta si din acest motiv nu mai conteaza daca e prezenta sau nu bacteria, in cazul dvs nu exista alta varianta decat cutitul etc". Vina in ale comunicarii nici macar nu cred ca e doar a doctorului pt ca si pacientul e cunoscut in familie ca fiind cam impiedicat la vorba. De aceea spuneam ca daca am fi fost noi acolo, poate am fi putut sa ii punem intrebari specifice doctorului si el ne-ar fi raspuns satisfacator.

Doar cu diagnosticul in fatza eu am gasit un articol scris de niste doctori italieni (dau linkul in caz ca intereseaza pe cineva: http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=3586454), apar aceleasi cuvinte cheie din diagnostic (ulcer duodenal bulbar, stenoza, hds melena) si acolo spuneau ca a fost rezolvat cazul doar cu tratament (triplu) pt bacterie. Am gasit si info despre ce spune Xio, dar se pare ca nu i-au facut nimic special la endoscopie, doar studiu.

Va multumesc inca o data , raspunsurile voastre ma ajuta sa aflu mai multe despre metoda de abordare si tratare a acestei boli in Ro. Ar fi ideal sa se poata rezolva fara operatie, dar sa vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Citat:
citat din mesajul lui delsim
Cum spuneam...nu se poate evalua un caz stand la calculator, ar trebui sa vedem pacientul, sa vedem ce istoric are, ce date paraclinice, se vedem live endoscopia etc, etc


Ai mare dreptate Delia, nici nu se pune problema sa luam vreo decizie legata de tratament doar in functie de ce citim pe internet. Vrem doar sa ne informam cat mai bine, sa aflam daca exista si alte posibilitati si sa aflam ce opinie are doctorul despre asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Imi imaginez ca voi de acolo de departe nu prea aveti cum sa faceti, poate totusi cineva din familie merge si vorbeste cu doctorul la care a fost ruda voastra internat, sau este internat.Sa-l intrebe mai in detaliu ce si cum, nu vad nici un motiv pentru care sa nu fie dispus sa explice un pic mai in detaliu lucrurile,pentru voi familia.E absolut normal sa ai ca pacient nelamuriri, intrebari, nelinisti. La o adica mai puteti cere si alta parere, dar nu stiu care e situatia actuala a pacientului si cat se poate temporiza operatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Multumesc, Delia. Intre timp am inteles ca va merge sa vorbeasca din nou cu doctorul, speram sa ne lamurim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui delsim

Da, de acord cu tine, Xio, insa daca au ajuns la concluzia asta, probabil ca totusi situatia locala nu permite. Cum spuneam...nu se poate evalua un caz stand la calculator, ar trebui sa vedem pacientul, sa vedem ce istoric are, ce date paraclinice, se vedem live endoscopia etc, etc
Musetto,chiar daca medicii romani nu sunt comunicativi ( din pacate),cel putin unii, asta nu inseamna ca nu iau decizii corecte.

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer



Asta am spus si eu , ca daca i s-a sugerat operatia probabil gastroscopia pledeaza pt. interventie chirurgicala , dar pe de alta parte depinde foarte mult si de cat de bun endoscopist este. Difera de la spital la spital si de la doctor la doctor recomandarile.
Cert este ca nu se poate face doar operatie , exista si alternativa endoscopiei in functie de posibilitati.

Referitor la Helicobacter , da , se poate lua tratament dar nu rezolva in nici un caz ulcerul.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput