nasterea cu epidurala

nasterea cu epidurala | Autor: oana_pdv

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!
Mai am un pic si o sa imi cunosc si eu ingerasul! Totusi spre rusinea mea sunt o fricoasa! Sunt din provincie ( Tg-Jiu) si pe aici doctorii si personalul din spitale lasa mult de dorit, de aceea am ales un spital din apropiere ca sa nasc unde desi nu sunt conditii exista un personal de nota 2000! Dr care imi urmareste sarcina este si o cunostinta a tatalui meu din liceu fapt ce m-a dat si mai multa incredere, insa acum sunt dezamagita si mi-e teama ca e cam tarziu pentru a lua si ceva masuri in acest sens ( sapt 34-35). Inca de la inceputul sarcinii mi-a sugerat anestezia epidurala deoarece m-am plans de temeri fata de dureri si cezariana si de fiecare data cand am readus in discutie subiectul epiduralei mi-a confirmat ca nu vor fi probleme ca nu trebuie sa o cumpar eu deoarece o are anestezistul etc. Saptamana trecuta insa mi-a zis sa vb personal cu anestezistul deoarece acum lucreaza cu norma intreaga in Tg-Jiu si cu jumatate de norma la spitalul unde intentionez sa nasc eu! Totodata a incercat sa imi explice si ca ar fi o mult mai bine sa nasc fara epidurala deoarece sunt multe riscuri la care ma expun atat pe mine cat si pe copil! Totusi eu nu vreau sa nasc fara epidurala si vreau sa imi schimb dr. si sa gasesc pe cineva in Craiova. Oare se mai poate sa gasesc pe cineva acum care sa si fie de acord cu epidurala?help!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andraiulia spune:

Eu,din pacate, sunt din Bucuresti si nu cunosc medici acolo. Dar vroiam doar sa te incurajez in decizia cu epi, pt ca este de fff mare ajutor. Si chiar nush care-s efectele astea atat de multe negative. La mine a fost perfect. Iar doc mea nici nu nastea fara epi, nu accepta. Nu vedea rostul. So..cauta pana gasesti pe cineva.Merita.

Andrushca, new mummy
Sophie Amelie(17.09.09), our sweet baby, we luv' u!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Si eu sunt PRO epidurala!Pentru mine a fost de foarte mare ajutor...Conteaza totusi si colaborarea cu medicul pe tot parcursul nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

pro epidurala
crede-ma ca si eu sunt mai ingrozita de durere decat tine.....mie imi e frica si de ac.....si cu toate acestea am facut epidurala....chit ca prima nu a pris din cauza coloanei mele...crede-ma pe cuvant...8 ore din 12 am crezut ca ma urc pe pereti si aveam si sotul langa mine, si medici care ma verificau si ma controlau si toate conditiile (nu am nascut in rom)....pt ca si refuzam sa mi se scoata cateter si sa mi se repete....dupa 8 ore in care pur si simplu am fost stoarsa de vlaga am cedat si s-a repetat epidurala....nu-ti imaginezi diferenta...1 ca instant m-am simtit mai odihnita, 2 au incetat durerile....riscuri nu sunt.....e un mit chestia ca nu simti contractiile....le simti....simti ca ai vrea sa mergi ma baie...e o senzatie continua cu unele intensificari....intensificarile sunt contractiile....eu eram si monitorizata asa ca am putut asocia acele intensificari cu ceea ce vedeam pe monitor.
sapt 35 zici....mai ai o luna pana la nastere....asta e rau in romania ca trebe programata ca sa fie anestezist...nu inteleg aceasta politica dar nici nu-mi bat capul.....poi logic ar fi sa ai timp berechet...cand te duci la control soliciti si asta.
sarcina usoara....ca asta e cea mai grea perioada si multa bafta sa nasti exact cum iti doresti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Daca erau riscurile alea multe si mari pentru mama si bebe poti sa fii tu sigura ca nu se mai facea epidurala nicaieri in lume. Si eu recomand epidurala: face minuni. Nu numai ca ia durerea cu mana, dar te si ajuta sa te dilati mai repede, organismul nemaifiind stresat din cauza ei. La o contractie puternica te crispezi de durere, nu te relaxezi. Si colul ala are nevoie de relaxare ca sa se dilate, nu de muschi incordati.
Cauta medic care sa faca epidurala. Din pacate nu stiu sa iti recomand pe nimeni in Craiova.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Iti recomand la Spitalul de Urgenta nr. 1, Prof. Dr. Cernea sau Dr. Stefania Tudorache, sau Prof. Rāc#259;, mie mi se par cei mai buni, desi nu cunosc toti medicii din spital. Au si cabinet comun undeva pe langa Biserica Maica Domnului- Dudu, prin centru. Oricare dintre ei te primeste este foarte bine, sunt foarte ocupati dar...te descurci tu.
Nastere usoara!

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pdv spune:

Multumesc pentru mesaje si incurajari! Momentan am mai rezolva cate ceva cu medicul anestezist al spitalului unde voi naste insa sper sa fie si Dr meu de acord cu varianta oferita de acesta ! sper sa fie totul ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Oana, iti tinem pumnii, sa ai o nastere usoara si un ingeras frumos si sanatos!

Mergi la inceput