ce trebuie sa fac??

ce trebuie sa fac?? | Autor: bb_yasmi

Link direct la acest mesaj

mai am 2 saptamani si ar trebui sa incep lucrul (dupa cei 2 ani de CIC)......spun "ar trebui" pt ca nu mai am unde....au desfintat din posturi si le-au redenimit (inclusiv al meu).
pana aici totul bine si frumos (chiar ma bucuram ca mai stau acasa in somaj, sa mai stau cu buburuza..) cand azi sun la firma sa vad cum trebuie sa procedez cu actele ca se apropie data ...... si vreau sa depun actele pt somaj imediat ca oricum dureaza......acuma aici e problema: au inceput sa se "fastaceasca"....ca nu e asa simplu, bla , bla.....bla.....mai vorbim prin 30 oct , 2 noembrie....!!!!
ce sa nu fie simplu , nene ???? eu vreau sa am intorc la job, ei nu mai au ce sa imi ofere asa ca ma baga in somaj, nu???? sau asta e doar teoria???

plssss helpp!!!! ce trebuie eu sa fac EXACT??? poate sa imi incheie contractul de munca cu vreun articol, litera ca sa nu pot beneficia de somaj??
cineva sa ma indrume si pe mine....
va multumesc frumos!!!


edit: imi cer scuze la moderator, am mai postat un subiect asemanator , dar nu il mai gasesc...

_____________________________________________________________________
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"
__________________________________________________
happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Tu faci adresa ca revii la job cu data de..... atat. Si mergi la serviciu. Mai departe e treaba lor. Daca TU nu vrei sa pleci de la job nu au cum sa te scoata decat doar daca te trimit in somaj deci prin reducerea postului tau.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie, doar ca am cateva luni de cand m-am intors la munca.
Mie mi s-a spus ca daca se incheie contractul de munca cu art. 55, nu pot beneficia de somaj, iar daca se incheie cu art. 65, trebuie preaviz de 15 zile pentru a putea beneficia de somaj. Si firma doar incheie contractul de munca, eu trebuie sa merg sa depun actele pentru somaj.


Teodora, de Vladut (15.05.2007)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui kid

Si eu sunt cam in aceeasi situatie, doar ca am cateva luni de cand m-am intors la munca.
Mie mi s-a spus ca daca se incheie contractul de munca cu art. 55, nu pot beneficia de somaj, iar daca se incheie cu art. 65, trebuie preaviz de 15 zile pentru a putea beneficia de somaj. Si firma doar incheie contractul de munca, eu trebuie sa merg sa depun actele pentru somaj.


Teodora, de Vladut (15.05.2007)






Art. 55 defineste toate modalitatile de incetare a contractului de munca, art. 65 este concedierea.
Care este intrebarea ta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

mai am 2 saptamani si ar trebui sa incep lucrul (dupa cei 2 ani de CIC)......spun "ar trebui" pt ca nu mai am unde....au desfintat din posturi si le-au redenimit (inclusiv al meu).
pana aici totul bine si frumos (chiar ma bucuram ca mai stau acasa in somaj, sa mai stau cu buburuza..) cand azi sun la firma sa vad cum trebuie sa procedez cu actele ca se apropie data ...... si vreau sa depun actele pt somaj imediat ca oricum dureaza......acuma aici e problema: au inceput sa se "fastaceasca"....ca nu e asa simplu, bla , bla.....bla.....mai vorbim prin 30 oct , 2 noembrie....!!!!
ce sa nu fie simplu , nene ???? eu vreau sa am intorc la job, ei nu mai au ce sa imi ofere asa ca ma baga in somaj, nu???? sau asta e doar teoria???

plssss helpp!!!! ce trebuie eu sa fac EXACT??? poate sa imi incheie contractul de munca cu vreun articol, litera ca sa nu pot beneficia de somaj??
cineva sa ma indrume si pe mine....
va multumesc frumos!!!


edit: imi cer scuze la moderator, am mai postat un subiect asemanator , dar nu il mai gasesc...

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Ca sa "procedezi" cumva cu actele trebuie sa te intorci la slujba, a doua zi dupa CIC, fara adresa sau anunt. Pur si simplu, te duci la servici, si acolo vezi ce si cum: mai ai post - in regula; nu mai ai - trebuie sa-ti comunice, cu preaviz, ca s-a desfiintat si sa-ti ofere alt loc, similar celui desfiintat. Daca nu-l vrei, abia apoi incepi demersurile pentru intrarea in somaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

mai am 2 saptamani si ar trebui sa incep lucrul (dupa cei 2 ani de CIC)......spun "ar trebui" pt ca nu mai am unde....au desfintat din posturi si le-au redenimit (inclusiv al meu).
pana aici totul bine si frumos (chiar ma bucuram ca mai stau acasa in somaj, sa mai stau cu buburuza..) cand azi sun la firma sa vad cum trebuie sa procedez cu actele ca se apropie data ...... si vreau sa depun actele pt somaj imediat ca oricum dureaza......acuma aici e problema: au inceput sa se "fastaceasca"....ca nu e asa simplu, bla , bla.....bla.....mai vorbim prin 30 oct , 2 noembrie....!!!!
ce sa nu fie simplu , nene ???? eu vreau sa am intorc la job, ei nu mai au ce sa imi ofere asa ca ma baga in somaj, nu???? sau asta e doar teoria???

plssss helpp!!!! ce trebuie eu sa fac EXACT??? poate sa imi incheie contractul de munca cu vreun articol, litera ca sa nu pot beneficia de somaj??
cineva sa ma indrume si pe mine....
va multumesc frumos!!!


edit: imi cer scuze la moderator, am mai postat un subiect asemanator , dar nu il mai gasesc...

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Ca sa "procedezi" cumva cu actele trebuie sa te intorci la slujba, a doua zi dupa CIC, fara adresa sau anunt. Pur si simplu, te duci la servici, si acolo vezi ce si cum: mai ai post - in regula; nu mai ai - trebuie sa-ti comunice, cu preaviz, ca s-a desfiintat si sa-ti ofere alt loc, similar celui desfiintat. Daca nu-l vrei, abia apoi incepi demersurile pentru intrarea in somaj.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


daaaa....teoretic....
practic: postul nu mai exista si nici nu mai este/era altul similar, deci eu nu am la ce job sa ma intorc practic.
mi-au zis sa merg inainte de termen sa fac cererea de reincepere a activitatii....pana aici am priceput...mai departe: imi dau ei o instiintare ca s a desfintat postul?? trebuie sa semnez ceva?? dupa cat timp imi dau decizia?? ca am inteles ca sunt 2 acte diferite...
ce intrebam eu: imi pot desface contractul de munca cu vreun articol (aliniat) pt a nu beneficia de somaj?? intreb pt ca vad ca incep sa se dea in laturi acum cand vb cu ei.....si vreau sa fiu pregatita (atat cat se poate...)
cat despre preaviz, daca nu mai exista postul meu, decat altele totatl diferite si fara nici o legatura cu ce am facut eu....ce se intampla??

aaa si inca ceva: ultima data cand am fost pe la job, cand am vb cu ei despre post, somaj..mi-au spus sa ma interesez care articol e bun pt cazul meu...de a intra in somaj.....pai cum, frate, astia nu stiu cu ce art ????

ma scuzati daca mi-ati raspuns si nu "pricep" sa citesc cum trebuie !! sunt tare....
Mediajust multumesc frumos!!

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

mai am 2 saptamani si ar trebui sa incep lucrul (dupa cei 2 ani de CIC)......spun "ar trebui" pt ca nu mai am unde....au desfintat din posturi si le-au redenimit (inclusiv al meu).
pana aici totul bine si frumos (chiar ma bucuram ca mai stau acasa in somaj, sa mai stau cu buburuza..) cand azi sun la firma sa vad cum trebuie sa procedez cu actele ca se apropie data ...... si vreau sa depun actele pt somaj imediat ca oricum dureaza......acuma aici e problema: au inceput sa se "fastaceasca"....ca nu e asa simplu, bla , bla.....bla.....mai vorbim prin 30 oct , 2 noembrie....!!!!
ce sa nu fie simplu , nene ???? eu vreau sa am intorc la job, ei nu mai au ce sa imi ofere asa ca ma baga in somaj, nu???? sau asta e doar teoria???

plssss helpp!!!! ce trebuie eu sa fac EXACT??? poate sa imi incheie contractul de munca cu vreun articol, litera ca sa nu pot beneficia de somaj??
cineva sa ma indrume si pe mine....
va multumesc frumos!!!


edit: imi cer scuze la moderator, am mai postat un subiect asemanator , dar nu il mai gasesc...

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Ca sa "procedezi" cumva cu actele trebuie sa te intorci la slujba, a doua zi dupa CIC, fara adresa sau anunt. Pur si simplu, te duci la servici, si acolo vezi ce si cum: mai ai post - in regula; nu mai ai - trebuie sa-ti comunice, cu preaviz, ca s-a desfiintat si sa-ti ofere alt loc, similar celui desfiintat. Daca nu-l vrei, abia apoi incepi demersurile pentru intrarea in somaj.




daaaa....teoretic....
practic: postul nu mai exista si nici nu mai este/era altul similar, deci eu nu am la ce job sa ma intorc practic.
mi-au zis sa merg inainte de termen sa fac cererea de reincepere a activitatii....pana aici am priceput...mai departe: imi dau ei o instiintare ca s a desfintat postul?? trebuie sa semnez ceva?? dupa cat timp imi dau decizia?? ca am inteles ca sunt 2 acte diferite...
ce intrebam eu: imi pot desface contractul de munca cu vreun articol (aliniat) pt a nu beneficia de somaj?? intreb pt ca vad ca incep sa se dea in laturi acum cand vb cu ei.....si vreau sa fiu pregatita (atat cat se poate...)
cat despre preaviz, daca nu mai exista postul meu, decat altele totatl diferite si fara nici o legatura cu ce am facut eu....ce se intampla??

aaa si inca ceva: ultima data cand am fost pe la job, cand am vb cu ei despre post, somaj..mi-au spus sa ma interesez care articol e bun pt cazul meu...de a intra in somaj.....pai cum, frate, astia nu stiu cu ce art ????

ma scuzati daca mi-ati raspuns si nu "pricep" sa citesc cum trebuie !! sunt tare....
Mediajust multumesc frumos!!

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Ca sa poti obtine somaj, practica trebuie sa se suprapuna teoriei (adica legii).
Te intorci la slujba, inainte sau dupa termen.
Instiintarea poate exista sau nu, decizia este obligatorie. Sigur ca vei semna la primirea ei, cu grija sa fie legal-formal corecta. Baza legala a incetarii contractului trebuie sa fie obligatoriu art. 65 Codul Muncii. Tot aici trebuie sa apara data incetarii, perioada de preaviz, eventualele drepturi care rezida din contractul individual sau cel colectiv (plati compensatorii, salarii bonus etc).
Exista-nu exista postul, tu de duci in preaviz la slujba (ai dreptul la o reducere de 4 ore/zi, ca sa-ti cauti alta slujba), iar banii pe perioada preavizului trebuie sa ti-i dea. Daca angajatorul accepta, poti cumula cele 4 ore (adica din 15 zile te duci 7 complet, 7 nu). Abia apoi iti iei documentele (carnet de munca incheiat, adeverinte de venit, lichidare, predare documente/lucrari etc) si iti faci dosarul pentru somaj.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Mediajust iti multumesc din suflet!! nah ca acu' pricepu si eu!! si macar am habar de ce tre' sa fac si care imi sunt drepturile!! te pup si iti multumesc!!

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

Mediajust iti multumesc din suflet!! nah ca acu' pricepu si eu!! si macar am habar de ce tre' sa fac si care imi sunt drepturile!! te pup si iti multumesc!!

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Succes!
Mi-a luat degetu' inainte mai sus - deci te intorci la slujba INAINTE sau LA termen (nu DUPA) - dar presupun ca ai inteles. Termen inseamna 2 ani ai piticei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

da am inteles, multumesc. daca tot esti asa draguta, mai "profit" putin cu cate zile inainte pot face cererea de reintoarcere la lucru dar sa fie data cu data de 2 noe (1 noe fiind duminica). si cu ce lit de la art 65 trebuie incheiat contractul de munca?

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

da am inteles, multumesc. daca tot esti asa draguta, mai "profit" putin cu cate zile inainte pot face cererea de reintoarcere la lucru dar sa fie data cu data de 2 noe (1 noe fiind duminica). si cu ce lit de la art 65 trebuie incheiat contractul de munca?

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi & ladybird Iasmina Alissa 31.10.2007


Nu faci anuntul decat daca te intorci inainte (pentru a-l trimite acasa pe cel ce eventual te-a inlocuit pe perioada determinata. Vad ca ziua copilului este pe 31 octombrie - deci pe 2 te duci normal la slujba. Suspendarea contractului inceteaza in acea zi, conform legii - deci n-ai ce sa-i ceri.
Art. 65 alin. 1.
Inteleg ca ai un angajator cam dezorientat si nu exista departament juridic - asigura/te ca fac si pasii obligatorii la ITM (trebuie sa anunte si sa motiveze desfiintarea postului).

Mergi la inceput