Hipospadias(12)

Hipospadias(12) | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

(1)(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10), (11)

Mamica....numele copilului........tip hs.......anul nasterii/operatiei

filofteia.........Adrian .......hs median....................2000/2004

strumfi2004.......Stefan........hs balanic.......2006/martie.07,nov.07

sama..............Iannis........hs penian..................2006/mai.07

Roxana c..........Calin.........hs penian............09.11.06/12.03.08

Aly30.............Yannis........hs penian.........2005/febr.06, nov.08

Corina75..........Andrei........hs .............2004/-

Bogdicris.........Bogdan........hs .................?/?

Dariana....... ...Darius........hs balanic.................2006/oct.07

Elenalove27(USA)..Alvaro.........hs .............2006/la 8 luni

Ciuf (USA)........Luca...........hs ...........2003/-

Dana.salo.........Alex...........hs ....................2006/-

Spic de Grau......David..........hs ..................?/-

Alexa a...........Alex...........hs ...... ......2003/-

Flori78...........Andrei.........hs penian .............2005/2007

Alina922........Vlad-Sebastian...hs .............2007/-

Yonacr...........Alexandru.......hs penian.........2007/febr.08,nov.08

try (canada)......Adrian.........hs ................2006/oct 07

Afibebe......Cristian Nicolae....hs ................2007/-

nawel.............Alex...........hs balanic................2007/oct.08

aliflo.....Catalin- Florin.......hs penian.................2006/2008

dana martie.......Alex...........hs balanic..............2007/ian 2008

Crysandy..........Alex...........hs perineal........ 11.02.07/ian 2009

Roxxy80...........Matei..........hs penian...........29.11.07/aug 2008

Monituta..........Tudor..........hs penian ..........27.11.07/21.10.08

Radusca...........Radu...........hs balanic...........febr.2008/ian.09

Capsunica.........Ianis..........hs balanic..........22.03.08/20.01.09

Cristidogaru......Darius.........hs balanic.........10.04.08/20.01.09

Theooo.........Claudiu........hs penian .....17nov 2007/mart.09,sept.09

Eramyse.........Alexandru........hs penian............24.07.08/

Anditati...... ...........hs .................2008/


Doctori:

Dr. Basca Ioan
Sef Clinica Chirurgie I - Clinica Chirurgie Pediatrica
competenta endo-urologie pediatrica
Spitalul Grigore Alexandrescu
www.sccc-ga.ro
Clinica Diagnosis: 021 2316741, 0212316742

Dr. Valentin Voinescu
Medic primar urolog
Spitalul Theodor Burghele - Soseaua Panduri nr 20
tel 0723428638
valentin.voinescu@uretroplastii.ro
www.hipospadias.ro
www.uretroplastii.ro

Dr. Ionescu Sebastian
Spitalul Budimex

Dr. Gabriel Aprodu - Iasi

Dr. Hadidi-Zalau ahmed.hadidi@hypospadias-surgery

Pentru cei care vor sa ia legatura cu dr. Hadidi dar nu se descurca cu limba engleza:
Eniko Petrean: e-mail: c.eni1@yahoo.com ,tel: 0744 - 529646


Daca stiti engleza iata si doua site-uri in engleza:
http://groups.yahoo.com/group/mumswithhypospadiaskids/
http://groups.yahoo.com/group/hypospadias/

Lista cu intrebarile pentru prima consultatie:
1. Daca trebuie operat si cand este mai bine sa fie operat... mai mic sau mai mare ? Altfel spus daca exista o varsta propice.
2. Cat este de grav, care este gradul de HS
3. Daca va utiliza pielita existenta pe langa penis, a preputului
4. Cat va dura operatia
5. Cate zile trebuie sa stati in spital
6. daca va purta sonda si cat timp
7. Daca se va face o singura operatie si care sunt sansele ca operatia sa reuseasca de prima data
8. Cu cat timp inainte de operatie trebuie sa va internati
9. Daca poti sa-i pui pampers dupa operatie si la cat timp
10 Ce trebuie sa urmaresti la el pana la operatie si dupa operatie, gen jet, continuitate...
11. Daca trebuie decalotat sau nu
12. Daca penisul este destul de dezvoltat pentru varsta lui

Lista cu ce ar trebui luat la spital:
- cearceaf, patura si perna (Adi le avea pe ale lui si doream sa fie cat mai confortabil) - am primit o singura observatie ca erau cam colorate
- pampersi
- nurofen, panadol, peritol, termometru, leucoplast
- jucarii, noi am avut si carticele, ca Adi avea 3 ani si 4 luni. Este bine sa fie mai multe pentru ca acolo fac schimb cu ceilalti copii din salon.
- pijamale, papuci, tricouri
- pentru mine pantaloni de trening sau pijamale cu tricouri, papuci (recomand de plastic, ca sa te poti duce la dus cu ei)
- Sapun (este bun si comod lichid), prosoape, hartie igienica.
- lapte praf, fierbator, cana pentru fiert apa, ii faceam cu apa plata. Ce-ti trebuie pentru spalat biberoanele.
In curtea spitalului au un magazin alimentar destul de bine aprovizionat si relativ bun la preturi.



Ma gandeam sa caut povestile fiecareia si sa dau linkul....ce spuneti? Poate ma ajuta cineva si-mi da paginile si capitolul.

Daca sunt greseli, spuneti si ....se rezolva.




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Asaaaa....deci:

In primul rand...vad ca ne inmultim din ce in ce mai mult, v-as trece pe lista, in primul rand va cer consimtamantul....sau spuneti-mi voi datele, si prin asta voi intelege ca vreti sa fiti pe lista.

In al 2-lea rand, as aranja altfel lista, dar nu stiu cum, intr-un fel in care sa fie mai stransa, si sa scriem- pe langa cele scrise deja- si de cine a fost facuta op, ptr ca suntem multe si e greu sa tii minte cine, cand, de cine....chestii d-astea. Emilia, stiu ca tu te pricepi....ia spune, ai vreo idee?

Sefuta, mai stiu un dr de la Grigorescu care atunci cand a fost intrebat ce parere are de Hadidi a raspuns ca ...nu prea buna, ca face operatie cu piele de pe preput si ca in timp pot apare fire de par pe uretra care.... vor da complicatii, dar cand m-am interesat, am vazut ca de fapt ia piele de pe preput doar cand nu are de unde lua....ma rog, nu eu am fost cea care am intrebat si nu-i vorba de dr. Basca. Dar am scris asta ptr ca din ce am citit eu...este recunoscut la nivel mondial ca unul din cei mai buni medici ptr operatia de hs, deci cine ti-a spus tie ca nu-i bun, spune-i sa se mai intereseze si sa lase orgoliul la o parte.
Nu va ganditi ca-i fac reclama, copilul meu n-a fost operat de Hadidi, dar totusi adevarul il cam stim cu totii. Plus faptul ca stii - cum a spus si Emilia- ca foloseste o metoda post- operatorie mai nedureroasa decat in alte parti ( alt pansament, poate alta medicatie...nu stiu), iar ptr copil si ptr tine, ca mama, conteaza enorm.

In urma cu 18 luni cand a avut loc operatia lui Calin , nu prea aveam de unde alege, sau nu stiam, auzisem din mai multe parti de dr. Basca, cum ca el era cel mai bun atunci, asa ca acolo m-am dus, acum....e foarte greu sa te decizi, asa este.
Oricum, nu-i ceva urgent, deci puteti sa va informati si eventual sa cereti mai multe pareri, sa mergeti pe rand sa vorbiti cu medicii respectivi si sa vedeti la fata locului care va face o impresie mai buna. Eu va doresc multa bafta ca sa-l alegeti pe cel care va va face bine copilul

Ana si Cami_gabi, aveti copiii cei mai mari, ia spuneti-ne si noua...cum sunt in relatiile cu colegii, presupun ca nimeni nu stie nimic de problema lor( presupun bine?), sunt mai retrasi, sau nu? Nu prea am idee ce fac si ce vb baietii intre ei, dar vedeti ceva mai altfel la ei( sa fie mai timizi, mai retrasi?) Din moment ce mai trebuie facuta alta operatie, se vede ceva asa...la prima vedere?( ma gandesc ca atunci cand merg la wc, auzisem ca isi mai comparau....obiectele..., a sesizat vreun coleg ceva?)
Uitati-va voi la ce mi-e mie gandul acum, la miezul noptii

Ana, din ce stiu eu, Hadidi ia intre 3000 si 5000 de euro ptr operatie, in functie de gradul hs. Si inca 500 ptr a 2-a operatie, cea de corectie. Cel mai bine te lamureste o mamica din cele care au fost acolo, eu spun numai din auzite. Din operatiile de la Zalau, toate au fost reusite, ma refer la copiii cu mamicile care scriu aici.
Ce fel de hs are baiatul tau? Si de ce v-a amanat 9 ani??? Nu si-au dat seama de la inceput ca nu-i reusita op sau a aparut ceva mai tarziu?

Dianalucia, nu stiu nr de telefon de la casa MC,am cautat pe net si am gasit doar nr de la centrala spitalului: 0213169366 . Poti incerca sa suni si sa ceri casa Mc, nu stiu ce sa-ti spun, daca nu rezolvi nimic, spune-mi ca-ti dau un alt nr de tel.

Gata, am scris un roman intreg












Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

popa_ana
Trimis la - 15/10/2009 : 02:49:49
--------------------------------------------------------------------------------

Dragele mele va multumesc!...
E mare lucru sa vezi ca intradevar cuiva ii pasa de tine, iar cand acel cineva nici macar nu te cunoaste indraznesc sa spun ca este minunat. Desi fata de alte cazuri prezentate aici eu nu pot sa ma plang, mesajele voastre mi-au facut intradevar bine. Nu vreau sa par o mama inconstienta care a asteptat atatia ani fara sa faca nimic. Numai cine a avut parte de experienta acestor interventii chirurgicale poate intelege. Am sa va relatez povestea mea si sper sa nu va plictisesc. ........ Initial baiatul meu avea doua orificii la putulica si prima operatie a fost pentru a desfiinta una. Asta a fost la doi ani. Pe urma primul doctor ce la operat a spus ca urmatoarea operatie trebuie facuta pe la sapte ani ca trebuie sa-i mai creasca puta. Mergand periodic la control am intalnit copii care erau chiar si la a saptea operatie. Atunci am mers la un alt chirurg. Acesta mi-a spus ca situatia nu este chiar asa de grava si ca s-ar putea rezolva chiar si cu o singura operatie. Apropo am uitat sa spun baiatul meu a putut dintotdeauna sa urineze normal (in picioare). Nu i s-a intamplat nici sa faca pe el noaptea in pat si nici nu isi face probleme. Al doilea chirurg a aminat operatia pina la 11 ani, dar inainte cu citeva saptamani de data stabilita baiatul a trebuit operat la apendice, apoi a facut varicela asa ca l-a operat abia acum 2 ani. Operatia parea sa fie o reusita. Ne-am chinuit 10 zile cu sonda, cu urinatul cu ... in fine nu cred ca trebuie sa va spun. Inainte cu o zi de a-i scoate sonda aceasta s-a infundat, doctorul nu era de garda, baiatul se chinuia groaznic sa urineze, iar asistentele ce sa spun .... niste nesimtite. Asa s-a chinuit o noapte intreaga, iar dimineata am si obsevat fistula. A venit medicul,baiatul urla intruna de durere, i-a scos sonda, iar in momentul respectiv urina a tisnit cu presiune si nu se mai oprea. M-am speriat ingrozitor de tare si atunci am zis ca pana nu voi gasi pe cineva care sa-mi garanteze cat de cat reusita n-o sa mai fac experiente pe copilul meu. Cam la trei zile dupa asta (eram deja acasa) operatia s-a desfacut si am ajuns de unde am plecat. Sau poate ca nu chiar,... deoarece puta a inceput sa creasca si nu mai este asa curbata.
In fine am pastrat totusi legatura cu medicul, am mai fost la control si anul trecut am intentionat sa facem o noua operatie. Descoperind insa acest forum am aflat si mai multe. Asa am luat legatura cu asistenta dr.Basca care mi-a spus sa nu-mi fac probleme cu varsta baiatului. Asa am cedat rugamintilor baiatului si am aminat o noua operatie si in idea ca daca se va ivi ceva. Si intradevar tot cautand pe net am aflat de dr.Hadidi si in sfirsit cand eram pe punctul de a programa o noua operatie la Oradea cu acelasi dr. dar acum in colaborare cu un chirurg pensionar de la Cluj am aflat despre operatiile de la Zalau si de atunci ma gandesc numai acolo.
Ar mai fi si posibilitatea de a merge la clinica din Debretin - Ungaria unde eu am fost in luna iulie pentru niste probleme personale de sanatate si am fost deosebit de impresionata. Este acolo o asistenta unguroaica plecata din Romania care m-a ajutat si pe mine si am rugat-o sa se intereseze daca ar exista posibilitatea sa facem acolo operatia. Din partea asta a noastra foarte multi apeleaza la servicii medicale in Ungaria si foarte multi si-au gasit leacul si nici mai scump ca la noi nu este. Oricum daca am asteptat pana acuma mai putem amana cateva luni. De data asta asa cum bine zicea cineva nu mai vreau sa-mi ofer baiatul cobai. Baiatul meu este destul de mare acum, un adevarat barbat, si impreuna am hotarat ca nu mai vrem o noua incercare... .......vrem o reusita ('')
Doamne ajuta la toata lumea! MULT SUCCES TUTUROR!
Asteptam vesti bune de la toti si in special de la tine Cami_Gabi78. MULT, MULT SUCCES SI BAFTA!!!!!!!!!!
In fine cred ca v-am plictisit destul.
''

anita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica07 spune:

Buna.Dianalucia ti-am trimis PM cu nr. de tel. de la casa Mc'Donald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Roxana, nu ma pricep nici eu cum sa modifici lista... eu foloseam Format de mai sus si aranjam un pic marimea textului, dar luam fiecare rand in parte.

In alta ordine de idei... nu prea ai somn .

Anita multumim mult pentru ca ne-ai impartasit povestea ta. Sa stii ca nimeni nu a gandit ca nu te-ai interesat pana acum de copilul tau. Toate stim cat este de greu sa iei o hotarare in acest caz.
Sper sa ne scrii si dupa operatia pe care o veti face... si va doresc sa fie o reusita.
Daca poate face din picioare, de ce vrea baiatul tau sa se opereze? Penisul arata altfel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ana, nu m-am gandit ca ai neglijat copilul, mi-am inchipuit ca s-a intamplat ceva, ma gandeam de fapt ca asa ti-a spus medicul( si nu m-am inselat). Cum arata acum puta, se vede ca e ceva care nu-i in regula?


Emilia, am somn, doar ca fac ce fac si in ultima vreme numai pe la ora aia m-am culcat, si dimineata pana pe la 10 sunt chiauna, dorm in picioare

Ma pregatesc sa plec la servici, intru mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_gabi78 spune:

Buna seara din nou.VReau sa va spun ca sunt extrem de fericita ca v-am gasit si ca pot sa vad parerea altor mame care trec prin situatii dificile cu copii lor ,si care in ciuda acestui lucru merg inainte.Sincer sunt atata de demoralizata ca cateodata simt ca numai pot sa fac fata anumitor intamplari care pana acum le-am luat ca pe o pedeapsa de la D-zeu,nu stiu ,ca vad ca ma urmareste ghinionul in permanenta.Astazi am vazut ce a scris Pop Ana si nu imi venea sa cred ochilor,si anume ce i s-a intamplat baiatului sau ,acum in varsta de 14 ani ,atunci cand i s-a infundat sonda si a tasnit urina .Vreau sa va spun ca exact acelasi lucru i s-a intamplat la fiul meu punandu-i viata in pericol.I s-a infundat sonda iar in momentul cand am observat, am anuntat medicul rezident care a venit si i-a bagat betadina ca sa i-o desfunde,doar ca din pacate au facut si mai mult rau pt ca i-au introdus si mai mult lichid in vezica deja plina de urina pe care nu o eliminase.In momentul acela a tasnit urina prin orificiul vechi care era cusut dar nu apucase sa se cicatrizeze altfel putea sa i plesneasca vezica find supraplina de urina si de solutia introdusa.Asta s-a intamplat la Cluj operat find de dr-ul Georgescu care ca si cum nu afost destul atunci cand i-a scos sonda a strigat la fiul meu ca daca mai scanceste ii taie puta si se va pisa pe nas. La varsta de 9 ani baiatul meu ,in timpul cand eu eram la servici find in grija mamei care l-a lasat la joaca ,s-a urcat intr-un cires inalt aproape cat un bloc de 4 etaje de unde mai apoi a cazut rupandu-si din fericire doar mana.Din nou am fost o ghinionista deoarece medicul ortoped i-a fixat oasele fara sa i faca operatie asa cum ar fi trebuit iar cand acestea s-au sudat erau puse gresit.Bineinteles ca au urmat si celalalte esecuri in operatiile de hipospadias si cum a zis si Pop Ana ,fiul meu a fost doar un cobai pt medici.Astazi prin ceea ce am patit parca a pus capacul la toate experientele nefericite pe care le-am avut cu medicii.BAiatul meu a afacut un abces dentar (puroiul localiznadu-se sub maxilar).Am fost la particular de unde ne-a dat trimitere la un chirurg maxilo-facial .Ajungangand la el ne intreaba ce dorim dupa care in clipa care i-am inmanat biletul de trimetere, cu o furie nebuna la luat si la smotocit si apoi l-a aruncat la gunoi fara macar sa il citeasca.I-a spus baiatului meu sa se aseze pe scaun s-a uitat la el in gura si mi-a spus ca trebuie sa il internez la el pe sectie sa il opereze.Eu l-am intrebat cat trebuie sa stam internati pt ca in curand vom merge la o alta operatie.M-a intrebat ce fel de operatie ,eu i-am raspuns si apoi el imi spune ca cine "mama dracului v-a trimis la Zalau "s-au in alta parte ca doar el poate sa il opereze de hiposapdias.M-a socat comportamentul lui inuman se uita la noi ca un nebun si dracuia de parca era la usa cortului iar dupa toate astea am platit si 40 lei ca doar s-a uitat in gura lui.M-am intors la medicul stomatolog care m-a trimis la el care inchipuitiva este presedintele colegiului medicilor pe oras sau pe judet nu stiu ,care dupa ce i-am spus ce am patit mi-a spus ca ar fi mai bine sa vada ea ce este facut decat sa mai ajung la directorul spitalului sa fac reclamatie impotriva acelui medic.Acum i-a dat tratatment ,i-a deschis canalele maselei si a spus sa revenim luni.Dar sincer nu stiu ce sa fac ca sunt multe zile si imi este frica sa nu se intample ceva pt ca sora mea a fost in aceasi situatie mai demult cand a ajuns in stare grava la Timisoara pt ca tot asa un medic stomatolog i-a spus sa astepte cateva zile care puteau sa ii fie fatale.DIn oras pana acasa am venit plangand chiar si pe drum pt ca sincer numai pot sa rezist atator nedreptati facute de acesti medici care cu foarte multa usurinta iti i-au banii ,te trateaza ca pe un animal ,si care te poate omori cu usurinta fara sa aibe vreo urma de remuscari.Sincer am ajuns la capatul puterilor, singura in fata atator probleme la care numai stiu cum sa fac fata.Dar cand intru aici pe acest forum si citesc ceea situatiile prin care si voi treceti dar totusi nu va dati batute si luptati sa va faceti bine puisorii vostri, parca mai imi da si mie putere sa merg mai departe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalucia spune:

multumesc, capsunica si roxana c.
am sunat azi la casa McDonald; nu se face rezervare pana nu e internat copilul. asa ca vom vedea la fata locului cum vor sta lucrurile.sper sa nu fie probleme cu cazarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popa_ana spune:

Roxana, Filofteia, Cami si toate celelalte va salut!
Desi ma aflu in fata calculatorului pentru a termina o inchidere de trimestru pentru miine nu am rezistat sa nu iau legatura cu voi. Cami te rog nu iti pierde curajul. Gindeste-te la baiatul tau. Te are numai pe tine si trebuie sa fii tare. Intradevar mi se intampla si mie cateodata ca se tin ghinioanele scai de mine. Iar in ce priveste sistemul sr nici nu-i bine sa vorbim. In aceasta vara avind in vedere ca am o virsta cand femeiile trebuie sa-si faca mai des unele investigatii am fost la un control ginecologic si am facut si testul PapaNicolau. Rezultatul a iesit prost, dr. a constat ca am si o rana si a spus ca trebuie sa ma operez. D-zeu a vrut sa fie asa ca sa nu am timp (am un serviciu de unde greu pot sa lipsesc). Am stabilit sa vin peste 2-3 saptamani. Intre timp sotul meu a vorbit cu cineva si am mers la Clinica universitara de la Debretin. Costurile nu sunt mai mari. Calitatea actului medical si grija pentru pacient nu suporta comparatie cu ceea ce avem noi. Am aflat cu stupoare ca nu am absolut nimic (din pct de vedere ginecologic) si ca bineinteles nu era nevoie de nicio operatie. Asta e! Prin natura meseriei vad cata contributie se plateste si cat se retine de la angajat pentru contrib. la sanatate si pentru celelalte contrib. si atunci sa se comporte cu noi ca si cu niste animale si sa tot astepte sa le mai bagi mana in buzunar.
Roxana draga (te cheama ca pe fiica mea) multumesc pentru informatie. Ma gandeam ca pentru hs nostru n-ar trebui sa ia mai mult de 3000 euro. Oricum nu vrem sa mergem acuma pentru ca baiatul nu poate lipsi asa mult de la scoala, dar cel putin o sa incercam sa mergem pana la Zalau, ca nu suntem departe, sa-l vada si sa ne spuna parerea dinsului. Asa dupa cum v-am mai spus baiatul meu are o forma usoara de hs, iar prin ultima operatie s-a reusit sa mai corecteze curbura, penisul i-a si crescut mult, dupa cum am vazut la ultimul control deoarece acuma nu ma mai lasa sa ma uit bine la el. Operatia am tot aminat-o pentru ca pana acum la pubertate nu prea i-a crescut. Asa cum v-am spus poate sa urineze normal deoarece are cam 3/4 din canal format. Operatia vrem s-o facem pentru a prelungi canalul pana la varf si pentru eliminarea pielitei care este foarte voluminoasa. Baiatul nu este deranjat deloc de situatie. Acum! Dar ma tem pentru ziua cand va conta nu numai functionalitatea ci si aspectul estetic. Iata de ce vreau foarte tare sa facem aceasta operatie si vreau sa o facem in cele mai bune conditii. Va fi un efort financiar deosebit ceea ce este inca un motiv pentru care suntem nevoiti sa amanam pentru la anul. Sunteti curioase cum stau lucrurile in colectivitate. Baietii sunt de obicei mai retinuti in a vb despre problemele intime. Va spun asta deoarece stiu. Am si o fata si inca un baiat mai mari cu 10 si respectiv 8 ani decit cel mic si stiu cum stau lucrurile. Fetele isi impartasesc secretele cu prietenele (colegele) dar baietii nu prea. Bineinteles ca nu stiu colegii si nici eu nu discut cu prea multa lume despre problema aceasta in afara de cei apropiati si cateva colege, nu ca vezi doamne vreau sa fie asa un mare secret, dar cred ca multi nu ar intelege si ar considera aceasta problema un bahdicap. Si nu vreau ca vreodata sa foloseasca ceea ce stiu pentru a-mi rani copilul. Cat despre baiat nu-mi fac probleme. Este el un pic timid si nu asa vorbaret ca mama lui dar nu cred ca are vreo legatura cu hipospadiasul. Dupa cum v-am mai spus este bine facut pentru virsta lui (peste 1.75 inaltime si 80 si ceva de kg)ceea ce-i confera statutul de lider in clasa si in grupul lor de prieteni. In rest ce pot sa spun? Are mai mereu camera plina cu baieti de virsta lui deoarece are multi prieteni cu care joaca pe calculator, fac cate un meci de fotbal.....ii place mult sportul, fotbalul, innotul.
Deci, mamelor, nu va faceti probleme copiii vostri, ai nostri sunt si vor niste oameni normali in ciuda tuturor incercarilor din viata lor.
Hai, ca am vb. sau am scris destule........

Pe curind si sa auzim de bine! Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theooo spune:

buna fetelor
ni am fost ieri de ia scos sonda si a ramas sa ne ducem iar luni in policlinica la control. pt cele care intrebau daca dr basca este acolo luni, se pare ca este daca mi-a zis asa. programul lui este de la 14-17 dar sta pana la ultimul pacient.
dupa ce i-a scos sonda a urinat cu jet puternic acum sa vad pana luni cum o mai fi. imi este tare greu sa-l prind cu vezica plina.

se pare ca ne inmultim din pacate. stiu ce greu este sa iei o decizie buna dar totusi duceti-va la cineva cu experienta in hipospadias. si eu initial am fost la alt doctor recomandat de o doctorita , doctor bun nu pot spune dar nu cu o experienta mare in hipospadias. i-a facut o opertie copilului meu cum se facea acum mult timp adica nu i-a reconstituit uretra pana in varf desi imi spusese ca este ok si nici curbura nu era corectata. dr basca mi-a confirmat temerile si asa m-am hotarat sa ma duc la dansul plus ca facuse si fistula bebe si oricum necesita a 2-a operatie.
imi inchipui ca in ungaria sunt alte conditii dar totusi ce stiti despre medicii care va vor opera copii? toti spun ca opereaza dar cat de multi? teorie stium cu totii dar practica ne omoara .
bafta multa si sa auzim numai de reusite.
.......ne vedem luni daca ne si gasim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Citat:
citat din mesajul lui popa_ana
Bineinteles ca nu stiu colegii si nici eu nu discut cu prea multa lume despre problema aceasta in afara de cei apropiati si cateva colege, nu ca vezi doamne vreau sa fie asa un mare secret, dar cred ca multi nu ar intelege si ar considera aceasta problema un bahdicap. Si nu vreau ca vreodata sa foloseasca ceea ce stiu pentru a-mi rani copilul.


Exact asta-i motivul ptr care cred ca toate nu spunem tuturor. Mai ales ca exista rivalitate intre colegi si sunt si copii rai, care de-abia asteapta un motiv ca sa rada de vreun coleg.

In rest, stiam, banuiam de fapt ca n-are de ce fi altfel, dar aveam nevoie sa aflu de la cineva , ma simt mai bine acum, ca am aflat. Fata mea cea mare e mai timida, mai inchisa in ea, pe cand cea mica.,..e prietena cu toata lumea, nici n-ai spune ca-s surori, asa-s de diferite. Acum... Calin parca seamana mai mult cu Ana, cu cea mica, dar are si parti unde seamana leit cu Oana.

Ana, vad ca si tu esti " capra cu 3 iezi". Baiatul cu hs e cel mai mic, sa inteleg?

Theooo, bafta la control, eu am intrebat daca e dr. Basca acolo luni, dar nu ptr mine, ci ptr Alina( Aly32), ea vroia sa mearga la control cu baiatul.

Mergi la inceput