Trombofilia o cauza a infertilitatii - 15 -

Trombofilia o cauza a infertilitatii - 15 - | Autor: miki-miki

Link direct la acest mesaj


Multumim pt voturi

trombofilia(miki-miki) mada23 georgia_c
mcrissa lavinia78 guzelnico
balanta_tm Ioanatugs felicia_
cristal1995 11_dye adrianaady
mara72 azoogirls Danubia






Cap1 Cap2 Cap3 Cap4 Cap5 Cap6 Cap7 Cap8 cap9 cap10 cap11 cap12cap13 cap14





Dr hematologi:
-in Budapesta dr Imre Bodo http://www.medical-center.hu
Daca selectam limba Engleza, la 'Medical services', alegem 'Hematology, Oncology' si acolo il gasim pe doctor.
-in Bucuresti dr Uscatescu Valentina la sp Fundeni








Informatii
www.americanpregnancy.org/pregnancycomplications/miscarriage.html" target="_blank">Avortul spontan(art in engleza)

Avortul spontan (art din Revista farmacist)

Avortul spontan – tipuri, cauze si simptome
(art pentrumamici.ro)

www.eva.ro/sanatate/articol288-1-print.html" target="_blank">Cauzele genetice ele avortul spontan (art semnat de dr.Tutunaru)

Trombofiliile-implicatii obstreticale

www.gyncph.dk/secher/proc/thrombophili.htm" target="_blank">Trombofilia in timpul sarcinii art in engleza

www.synevo.ro/428,934,531,Profil-trombofilie,news.htm" target="_blank">Profil trombofilie(art synevo.ro)

www.synevo.ro/428,950,531,Profil-sindrom-antifosfolipidic,news.htm" target="_blank">Profil sindrom antifosfolipidic(art synevo.ro)

Protocol de explorare biologic-hematologica/Ginecologie-obstetrica
postat pe DC de Luca-Luca
www.materno-fetala.ro/pagini/sarcina-si-bolile-tromoembolice.php" target="_blank">Sarcina si bolile tromboembolice(art materno-fetala.ro)

www.emcb.ro/article.php?story=20060529140617502&mode=print" target="_blank">Strategii de administrare a medicatiei anticoagulante (ANTICOAGULAREA LA PACIENTA GRAVIDA)

www.fvleiden.org/publications/midwife.html" target="_blank">Despre trombofilie, ce tb sa stim/facem art in engleza

Patologia imunologica a implantarii oului sursa

www.themoldsource.com/archives/4archives.html" target="_blank"> Pierderea sarcinii din cauze imunologice

Interactiunea medicamentelor si alimentelor asupra anticoagulantilor




Utile
www.synevo.ro/224,Servicii-si-tarife.htm" target="_blank">Analize Synevo (obs: pt analize de trombofilie bifati sectiunile Biologie moleculara-PCR si Hematologie)

www.synevo.com.ro/" target="_blank">Informatii despre analize Synevo Romania

www.cuoredibimbo.com/" target="_blank">Aparat pt ascultarea inimiorei lui bb

www.farmaciiledona.ro/produse/clexane-20mg-0-2ml-sol-inj-x-10-aventis-I336.pdf" target="_blank">Prospect Clexane

www.ghidulpacientului.ro/tromboza-venoasa/pagina8.php" target="_blank"> Cum se administraza heparina





Suplimente nutritive

www.fvleiden.org/ask/51.html" target="_blank"> Tabel cu medicamente si catit de B-ri incluse in ele
B6 100mg (1/zi)www.tratamente.ca/vitamina-piridoxina-mg90-p-395.html" target="_blank">de aici
B12 500mcg (2/zi)www.vitamix.ro/Vitamine-si-minerale/Vitamina-B/Vitamina-B12-500-mcg.html" target="_blank">de aici
Cele mai bogate surse de B12: ficatul de vita (850 g - 60 mg)Atentie!! In sarcina ficatul este interzis!!, tonul (550 g - 1,32 mg), pestele (850 g - 0,85 mg), puiul (850 g - 0,36 mg), laptele slab (1 pahar - 0,95 mg).
Acid folic 5mg (1/zi) din farmacii
Metafolin www.amazon.com/Source-Naturals-Metafolin-Tablets-tablets/dp/B000GFUPUY" target="_blank"> acesta (acid folic natural mult mai bun decat acidul folic sintetic, intra in celule si converteste homocisteina in metionina mai repede ) Info aici
HS Fighterswww.hsfighters.com/index.htm" target="_blank">aici contine 800mcg metafolin(acid folic natural), 1000mcg methylcobalamina(B12) si 50mg B6
Vitamina C 750mg/zi informatii
Multivitamine pt MTHFR : Neevo, www.empr.com/Neevo-DHA-prenatal-vitamins-launched/article/127531/" target="_blank"> Neevo DHA



Avertizari
1. Nu consumati alimente care contin vitamina K

Alimentul (100 g) Vitamina K (micrograme)
varza creata ..................... 500
spanac ............................... 350
varza de Bruxelles ................ 230
broccoli ............................... 210
fetica .................................. 200
nasturel .............................. 200
laptuca ............................... 120
conopida ............................. 80
fasole verde ......................... 45
castraveti ............................. 30
dovlecei ............................... 30
rosii .................................... 10
www.drgourmet.com/md/warfarincomprehensive.pdf " target="_blank">Tabel cu alimente
www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/search/" target="_blank">Calculator alimente


Analize:
Analize pentru Sindromul antifosfolipidic (SAFL) + Trombofilie

  • APCR (rezistenta la proteina C activata)
  • INR
  • APTT(activated partial thromboplastin time)
  • homocisteina
  • anticoagulant lupic (LUPUS ANTICOAGULANT)
  • anticorpi anticardiolipinici IgG
  • anticorpi anti-beta 2 glicoproteina 1 IgG, IgM
  • antitrombina III
  • proteina C
  • proteina S

Biologie moleculara (analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Mutatia factorului V Leiden obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR,
  • Mutatia protrombinica (factorII) ,
  • gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C) obs: daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul,
  • Mutatia Factorului XIII (G102T)-risc trombofilie


* RECOMANDARI: Laboratorul Synevo - pachetele numite:
  • "Profil sindrom antifosfolipidic" (pret 210 ron) - contine: anticoagulant lupic, anticorpi anticardiolipinici IgG, anticorpi anti-beta 2 glicoproteinaI IgG, IgM.

  • "Profil trombofilie ereditara II” (pret 690 ron), contine: antitrombina III, proteinaC, proteina S, mutatia factorului V Leiden (obs: aceasta iese pozitiva in 90% cazuri cu APCR), mutatia protrombinica (factorII) , gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C, daca iese pozitiva se va face si analiza homocisteinei pt a vedea cat de grav este afectat organismul).

obs: analizele de biologie moleculara nu sunt compensate de stat si se platesc integral


Alte anal necesare pt sustinerea unei sarcini:
Analize imunologice
  • Imunoglobulina G (IgG)- daca iese in afara limitelor normale, se recomanda efectuarea:
  • Imunoelectroforezei
  • Imunofenotipare limfocitara (limfocite B, T si NK) - in Romania analiza se poate efectua la Institutul Victor Babes de pe Splaiul Unirii-Bucuresti si costa 260 ron, sau tot contra cost la Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central Carol Davila din Bucuresti, str. Mircea Vulcanescu nr.88 sector 1
  • ATPO
  • Anticorpi antisperma(ambii soti)
  • Factor antinuclear (FAN)
  • Anticorpi antiADN

Biologie moleculara si hematologie(analizele urmatoare nu sunt influentate de tratamentul pe care-l urmati si nici de faptul ca ati mancat/baut inainte de recoltare):
  • Tipaj HLA-DQ (pentru ambii soti) informatii
  • Factorul Rh (ambii soti)

Analize genetice (nu sunt influentate de tratamente, raman neschimbate de-a lungul vietii)
  • Cariotipul genetic (pentru ambii soti)
  • Microdeletiile cromozomului Y (pentru soltul cu oligo/azoospermie)




______________________________________________

Aspirante optimiste
______________________________________________


Adrianaady 29ani Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina oprita din ev la 5-6s in ian 2009


Balanta_tm 34ani, MTHFR C677T heterozigot si mutatia protrombinica (G20210A) heterozigot, insuficienta venoasa cronica bilaterala (varice mostenite), nicio sarcina pana in prezent, se pregateste de FIV1


Bellla77 32ani MTHFR C677T 3 sarcini oprite din evolutie pana in 6 saptamani


2bobocei ...ani MTHFR C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot o sarcina oprita din ev 8s si 4z


Criss85 sindrom antifosfolipidic 3 sarcini oprite din ev la 5,9 si 29 s, varice, picioare umflate, hematoame si sangerari in sarcina.


Danny1 34 ani MTHFR C677T heterozigot , A1298C homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu. 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s.


Dezamagita ..ani MTHFR C677T heterozigot, 1 singur ovar, 2 sarcini obtinute natural oprite in evolutie la 6s si 8s


11_Dye 42ani povestea ei Mutatia fact V Leiden genotip heterozigot 2 sarcini oprite din ev la 6 si 10s.


Georgia_c...ani MTHFR C677T genotip heterozigot , 2 IA nereusite, nici o sarcina oprita din ev


Goggy 32ani MTHFR A1298C hetero si mutatia protrombinica hetero, 2 Fiv-uri nereusite la Giulesti(nici o sarcina pana in prezent).


Guzelnico 36ani FVL heterozigot si MTHFR A1298C heterozigotiul 2008 FIV reusit dar din pacate sarcina s-a oprit din ev la 4s , febr 2009 FIV 2 nereusit.


Jasmine30 29ani, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot,3 sarcini oprite din ev. 5s,8s,5s si o hiperadezivitate plachetara (sangele este prea gros si se coaguleaza prea repede). Tratament: 1 aspenter pe zi, Omega 3 luni, miercuri si vineri, 1 vitamina E pe zi, 2 acid folic, 2 Magne B6 pe zi.


LilianaFi 38ani povestea ei , MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot+ combinatii morfostructurale la nivel celular pe ACE si PAI1, 4 sarcini pierdute(cea mai mare la 13 sapt+3 zile),2 FIV-ri nereusite.


LucaLuca...ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot, mutatia protrombinica G20210A genotip heterozigot si uter septat(septul a fost indepartat dupa pierderea sarcinii in 3 operatii), 1 sarcina pierduta la 18s(gemelara obtinuta la FIV1),FIV2 nereusit, ET nereusit


Lavinia78 31ani Gena MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot - 3 sarcini oprite in evolutie la 5, 6 si 7 saptamani.


Loona 40ani MTHFR C677T heterozigot 4 sarcini oprite din ev intre 5-7 s


Miki-miki 39ani MTHFR mutatia C677T genotip homozigot buletin de analiza si Mutatia factorului V Leiden genotip heterozigot, APCR =102 (val normale >=120 (2 sarcini oprite din ev la 8sapt si 4,5sapt)


Oach 32ani, MTHFR A1298C heterozigot , 2sarcini oprite din ev (prima anembrionara 2008 si a 2-a oprita din ev la 8 s -apr 2009)


Profa 40ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot.buletin de analiza
4 sarcini oprite in evolutie(nu cu avort spontan):
-oct.2005,la 7 saptamani,cu complicatii BIP si sinechie uterina,indepartata in sept.2006
-apr.2007,la 18 sapt,dupa amniocenteza,sarcina sub heparina
-oct.2008,la 6 sapt,cu progesteron si BHcg scazute
-martie 2009,la 4 sapt,bhcg scazut,progesteron mic

_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________


Andrutzac 33ani Mutatia factorului XIII(G102T)mutatia V34L genotip heterozigot si Gena MTHFR Mutatia A1298C -genotip heterozigot. 1 sarcina obtinuta natural in 2007 si oprita in evolutie la 8 sapt, in 2009 fiv 1 reusit cu dr Zadori-Szeged


Anna_Chris 35ani MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot. Nu a pierdut nici o sarcina, a facut anal din proprie initiativa. Operata de endometrioza la 26 ani, sotul are anticorpi antispermatici, 5IA Tratament in sarcina: clexane, acid folic, omega 3, elevit, 2magneB6, duphaston


Avalon 38 ani cu , sarcina obtinuta prin FIV, DPN ......
povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Claudia79 30ani Pai-1 si MTHFR(genotipul nu-l stie), o sg trompa. FIV 2 reusit!


Dalv....anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Mcrissa30 ani MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13 si 15 s) Acum tratament cu Medyn Forte, aspenter (luni, miercuri, vineri), Vitamina E, Vitamina C, Clexane 0.4, acid folic, utrogestan.


Rosca 38 ani BHCG 72 in zi 12 de la ET.(FIV nr 2 la Szeged), Clexane de 0,4 din zi 1 de stimulare povestea ei, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprila din ev la .... saptamani.




_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Idaira 37 ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5 s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5 s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)


Alexuta1181 28 ani Eliza Teodora(2700 g,46 cm, cezariana la 36s) povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7 s .
Tratament: clexane40 .




Instructiuni pt semnatura:
Copiati urmatoarea formula, stergeti spatiul pus de mine in paranteze si in loc de puncte scrieti mutatiile si varsta sarcinilor oprite din evolutie.
[ font=Tahoma][ size=1][ teal]................[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]

Apoi, te duci pe: Profil personal-> Editeaza profil-> Optiuni profil-> Semnatura; acolo Paste (ctrl P). Tot acolo ai si un link 'Vizualizeaza semnatura', ca sa vezi cum arata dupa ce scrii.





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Miki multumesc frumos

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Felicitari Adriana, f frumoasa. Dc vrei o linie deasupra ei pui hr intre paranteze drepte in fata formulei. Iar la sf formulei apasa lung pe delete pt ca banuiesc ca ai niste spatii goale acolo de este asa urcata.




Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Mikimultumesc
Maca Activ 4/zi din zi 1 pina cind iau? tot ciclul?
aspenter 2/zi - amandoua seara?
Pe langa ac B-rile pt MTHFR. B6 20mg, B12 500mcg acid folic 5mg
Laptisor de matca pur de la Apisano 2 lingurite sublingual(lingurita este pusa in cutie) pana la IA apoi iei doar 1/zi - nu vreau sa fac inseminare, o sa incercam natural vreo doua trei luni, apoi probabil o sa ma indrept spre fiv. Pot face aceasta stimulare naturala daca incercam natural, corect?


La aceasta inseminare nu am facut clexane, din pacate nici dr Avram si nici ginecologul meu nu au considerat necesar, desi stimularea am facut-o cu puregon si menopur, si din cite am citit era nevoie si de clexane. Dar sigur voi sti data viitoare



Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Miki:

Aly-"2010 va fi un an norocos... pentru noi 2"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Adriana iti raspund cu rosu:


Maca Activ 4/zi din zi 1 pina cind iau? tot ciclul? pana la ovulatie iar dc nu ai ovare micropolichistice sau PCOS poti continua pana la test cu 1/zi (scazi progresiv pana ajungi la 1) Este reglator hormonal si ajuta si la implantare
aspenter 2/zi - amandoua seara? una dimi, una seara
Pe langa ac B-rile pt MTHFR. B6 20mg, B12 500mcg acid folic 5mg
Laptisor de matca pur de la Apisano 2 lingurite sublingual(lingurita este pusa in cutie) pana la IA apoi iei doar 1/zi - nu vreau sa fac inseminare, o sa incercam natural vreo doua trei luni, apoi probabil o sa ma indrept spre fiv. Pot face aceasta stimulare naturala daca incercam natural, corect? da, poti dar ar fi bine sa faci o eco dupa ovulatie sa vezi dc s-au spart foliculii, sa nu ramai cu chisturi. Sau dc te monitorizezi sa-ti faci pregnyl cand ajung la 19mm apoi la 24 ore

La aceasta inseminare nu am facut clexane, din pacate nici dr Avram si nici ginecologul meu nu au considerat necesar, desi stimularea am facut-o cu puregon si menopur, si din cite am citit era nevoie si de clexane. Dar sigur voi sti data viitoare mare gresala, tb sa faci doza minima, mutatiile astea sunt pacatoase, nu-l lasa pe bb se implanteze

Cristal cu multa placere


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

Miki,

pana ajung eu la noul meu doctor - pe 28 octombrie, ca sa nu incep cu stimulari cu gonal de capul meu, eu iau acum
-acid folic
-branca ursului

Am comandat si eu MACA si gelul ala, iar din seara asta o sa beau si ceai de napraznic si de cretisoara. Maca am comandat-o de pe net, probabil va ajunge pe luni-marti - sapt viitoare.

Apropo de Branca Ursului si Maca....nu e prea mult daca le iau pe ambele?

Ref la mutatiile astea care ne dau batai de cap, a mea fiind MTHFR677 heterozigot - ar trebui sa-mi injectez clexane de 0,4 (eu sunt mai plinuta)? Una la zi? Eu sunt in a 2-a zi de CM, cate zile ar trebui sa fac? doar cand sunt la ovulatie?

Sunt putin nelamurita despre asocierea clexane cu aspenter,

<<Nu se recomanda urmatoarele asocieri:
acid acetilsalicilic (si derivati) la dpze analgezice si antipiretice>>
http://www.i-medic.ro/medicamente/clexane-solutie-injectabila
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1026

o zi frumoasa



MTHFR677heterozigot, 1 singur ovar, 2 sarcini obtinute natural, oprite in evolutie (6s,8s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Miki multumesc frumos.
Imi permit sa ma mai repet odata, numai sa fiu sigura ca am inteles corect:
1. Maca Activ 4/zi din z1, nu am PCOS si dupa ovulatie o sa scad progresiv pina la 1/ zi la test. le iau toate odata? este vorba de Maca de la Bio Synergie, recomandata de tine acum citeva zile?
2. Aspenter 2/zi, una seara una dimineatza tot ciclul pina la test.
3. B-urile pt MTFR.
4. Omega 3 3/zi tot ciclul.
5.Vit E din z1 timp de 10 zile.
6.Laptisor de matca pur 2 lingurite incepand cu z1, iar dupa ovulatie doar o lingurita pe zi pina la test.
E prima oara cind fac si as vrea sa fac totul corect, de aia am sintetizat ce am discutat. Am inteles bine? Multumesc inca o data
Am vb cu dr meu, o sa merg la monitorizare, incep din z10 si o sa fiu sigura ca se sparg foliculi, sa nu ramin cu chisturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Dezamagita BU o scoti definitiv dc iei Maca Activ.
Clexan fluidizeaza sangele si se ia dupa ovulatie pana nasti 1/zi, subcutanat, seara inainte de a te culca si e bine sa o faci la ac ora. Ac ti-l rec hematologul dar multi nu vor sa ti-l dea decat dupa ce se vede saculetul in uter. Dar pt multe din noi e prea tarziu sau nu se implateaza bb. Dc faci stimulare at e musai sa-l faci, injectiile de stimulare coag sangele.


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Adianaady Maca Activ 2 dimi 2 seara. Se pot lua chiar 5/zi pana la ovu.
Dezamagita aspirina e antiplachetara si clexan anticoagulanta. Hematolog rec max 150mg de acid acetilsalcilic si apoi clexan . Te rog sa strabati cap scrise pana acum pt ca sunt f multe informatii scrise. Dupa ce ai citit si ai nelamuriri ne poti intreba.
Te rog sa te duci la un hematolog, numai el iti va prescrie tratam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

Multumesc Miki:)

Am fost la Uscatescu in august, ea a zis sa iau acid folic si aspenter, iar cand sunt la ovulatie sa-i scriu?!...I-am scris de vreo 2-3 ori si nimic....iar alt hematolog bun nu cunosc.

Luna asta continui cu BU...MACA va ajunge la mine de abia in ziua 8-9 de CM, eventual schimb luna viitoare...daca nu e bine sa le iau impreuna.

Stimulare fac doar cu BU:D, deci nu cu gonal...momentan...tot un fel de stimulare e...e drept:), mai ramane valabil clexane in situatia asta, incepand de dupa ovulatie?:)

scuze ca intreb atatea dar pentru mine totul pare o nebuloasa, cand am impresia ca prind firul de-un capat...apare altceva..:(

MTHFR677heterozigot, 1 singur ovar, 2 sarcini obtinute natural, oprite in evolutie (6s,8s)

Mergi la inceput