paracetamol sau algocalmin ??!!

paracetamol sau algocalmin ??!! | Autor: talexia

Link direct la acest mesaj

Mi-a spus cineva, de curand, ca i-au spus medici si farmacisti ca, mai nou, nu se mai administreaza copiilor paracetamol, ci numai algocalmin (pentru scaderea febrei). Intrucat paracetamolul ar fi dat intoxicatii grave. Ca cica ar fi fost si la televizor subiectul dezbatut. Stie cineva ceva de chestia asta?! Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Nu stiu cum e la copii, dar in Franta nu prea am intilnit Algocalmin. Toate calmantele care exista aici sint pe baza de paracetamol, si de fiecare data (desi de obicei ma duc cu reteta), farmacista imi spne sa nu iau mai mult de 6 pe zi, ca e toxic pentru ficat...

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

N-am auzit, stiu ca pot provoca alergii sau intolerante, ca orice alt medicament. Noua ni s-a spus - pentru febra pana in 38,5 - paracetamol (sau eferalgan si alte siropele pe baza de eferalgan) si la febra mare algocalmin sau produse pe baza de ibuprofen (de ex. Nurofen). In Grigore Alexandrescu stiu ca se dau antitermice combinate (adica paracetamol o data si algocalmin doza urmatoare sau si paracetamol si algocalmin/ibuprofen etc.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Si eu stiam tot ca la febra mare (peste 38.5-39) se administreaza algocalmin. In rest paracetamol sau Nurofen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Eu am auzit cumva invers, adica algocalminul s-ar fi dovedit a fi "daunator" si astfel din mai multe tari au inceput sa il scoata de pe piata, cat despre paracetamol nu am auzit sa fi fost interzis pe undeva...

Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Ceea ce am putut afla despre paracetamol , nu cel romanesc insa,(ci Dolipran, dafalgan) este ca luat in doze terapeutice, nu are efecte secundare si ca in doze masive, cum spune si Elena, are o toxicitate heptaica (deoarece e sintetizat in ficat).
pt. copii nu se administreaza decat de la 27 kg. in sus (aproximativ 8 ani).
-Intre 27-40 kg 8 -13 ani) 1 comprimat, de reinnoit la 6 ore (nu inainte) fara a depasi 4 comprimate pe zi (la 24 ore).
-Intre 41-50 kg (12-15 ani) 1 comprimat, de reinnoit la 4 ore si nu mai mult de 6 pe zi (doza maxima).

Algocalminul (care nu exista in Franta, e adevarat) poate fi folosit in cazul febrei, dar ca toate medicamentele prezinta si acesta efecte secundare in cazul unei administrari prelungite sau inadecvate. Pt medicamentele romanesti, vei gasii ceva informatii despre algocalmin si paracetamol pe pagina : (vad ca recomandarile sunt altele pt paracetamolul romanesc, inclusiv pt copii intre 1-6 ani). Poate fetele vor putea da mai multe informatii pe tema aceasta.

http://www.farma.ro/action/medicamente/list?l=A

Eu stiu ca este periculos pt copiii sub 12 ani sa ia aspririna si medicamentele continand acid acetilsalicilic, putand provoca moartea subita...Incerc sa evit pe cat se poate administrarea medicamentelor, mai ales fara sfatul medicului!


Mihaela




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Buna!
O prietena e farmacista aici in Olanda si mi-a zis "algocalmin NU". Cica olandezii l-au scos de pe piata ca nu mai stiu de ce nu e bun. O sa o sun din nou diseara si o sa o rog sa-mi mai spuna odata motivul (eu nu ma am cu medicamentele).
Paracetamol nu stiu, dar cred ca e ok, oricum o sa o intreb si asta.
Pa pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Pana la 38,5 paracetamol(nurofen, eferalgan pediatric), peste 38,5 novocalmin supozitoare. Asa ne-a sfatuit medicul. Am vazut si eu la tv un caz, aici copilul a fost tratat cu paracetamol pt. adulti( nu o pastila doua, mai multe)acesta provocand intoxicatii si in cele din urma copilul a decedat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

in romania medicamentele care contin paracetamol (sint o gramada acum, cu diverse denumiri) nu au concentratii diferite, dupa greutatea copilului caruia i se administreaza?

tutus, ai idee cum se spune la algocalmin in olandeza? acum o ora sau doua cineva cu o fetita bolnava, din belgia - zona neerlandofona, ma intreba daca stiu. fiindca habar n-am, am incercat sa-l gasesc intii in franceza/engleza dar n-am reusit.

multzu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

Am citit si eu despre algocalmin ca s-a scos de pe piata in mai multe tari europene. Despre paracdetamol e OK daca nu se depaseste doza si nici nu trebuie dat mai mult de 5 zile consecutiv. Dar dupa parerea mea (si nu numai) cea mai buna alegere pentru scaderea unei temperaturi care nu e f. mare cea mai buna solutie este Nurofenul pentru copii care nu contine paracetamol. Eu asa procedez la copiii mei si pastrez in casa si niste supozitoare cu paracetamol pentru copii (in caz de forta majora)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

si eu stiam la fel ca tutus si katink, ca algocalminul e cel nonOK (dauneaza ficatului) si ca paracetamolul e OK.

pupici.

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi

Mergi la inceput