Barbatii care gatesc

Barbatii care gatesc | Autor: Ruxita

Link direct la acest mesaj

presupun ca e o calitate rara si un astfel de specimen trebuie tinut bine, altfel ti-l sufla rapid alta...
atat primul meu sot gatea, cat si al doilea si ma gandesc ca poate asta a fost criteriul meu de selectie... e si un pic dificil pentru ca trebuie sa-l asiguri de faptul ca gatitul nu-i stirbeste din barbatie (mai ales cand se intampla sa o faca zilnic si sa-si mai asume si servitul mesei), evident il asist, sunt ajutor de bucatar si fac toata munca necalificata si lui ii las partea de maestrie, pana una alta pe ambii ne avantajeaza pe ambii - mie pentru ca nu-mi place sa gatesc, gatesc ocazional si doar deserturi sau mancaruri ca la mama acasa pe care sotul nu le-ar gati - lui pentru ca ii place sa gateasca si pentru ca e un gurmand, altfel nu ar face-o... azi a fost super mandru de zupenul lui... voi ce experiente cu barbatii la bucatarie aveti? Sotul colegei mele moare de foame daca nu-i vine nevasta acasa, nu si-ar face singur niciun ou prajit...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu nu gatesc decat - atunci cand gatesc. Nu stiu daca sunt un specimen rar sau nu insa cunosc direct destul de multe persoane sex masculin care gatesc. Sunt mult mai pretentios decat nevasta-mea adica sunt genul ala care e atent la detalii, la arome, la culoare, la gust la forma si continut etc. etc. Daca nu-mi place cum a iesit prefer sa nu servesc iar pana in prezent mi s-a intampat rar. Imi place sa gatesc si nu prea imi place monotonia culinara, adica sunt foarte curios de alte si alte retete. Cu cat mai divers cu atat mai Ok. Personal printre altele mi-as dori sa calatoresc in lume si sa degust specialitati ale diferitelor bucatarii de pe mapamond.
Nu stiu daca ma sufla sau nu rapid alta insa pe nevasta-mea o sufla rapid altul.... nah! ce zici de asta?

Cumnatul meu de exemplu e mai bun decat mine la anumite domenii, adica nu mai bun dar e altfel dar ii fur meseria de cate ori apuc, desigur fara sa vada el . Nici pe el nu-l fura alta ca e foarte dificil desi e de treaba.

Defapt nu prea stiu barbati furati de altele cu sau fara "talente bucataresti".
In fine asta ar fi.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

La noi gatea si tata, si bunicul din partea mamei. Nici mama, nici bunica nu prea au avut treburi gastronomice pana cand au ajuns vaduve... pana atunci erau doar ajutoare de bucatarie gen curata cartoful, spala vasele.
Insa exul meu nu numai ca nu gatea, dar daca era mancarea in frigiser, ma astepta sa ajung de la servici sa ii pun in fata mancarea incalzita.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Eu nu gatesc decat - atunci cand gatesc. Nu stiu daca sunt un specimen rar sau nu insa cunosc direct destul de multe persoane sex masculin care gatesc. Sunt mult mai pretentios decat nevasta-mea adica sunt genul ala care e atent la detalii, la arome, la culoare, la gust la forma si continut etc. etc. Daca nu-mi place cum a iesit prefer sa nu servesc iar pana in prezent mi s-a intampat rar. Imi place sa gatesc si nu prea imi place monotonia culinara, adica sunt foarte curios de alte si alte retete. Cu cat mai divers cu atat mai Ok. Personal printre altele mi-as dori sa calatoresc in lume si sa degust specialitati ale diferitelor bucatarii de pe mapamond.
Nu stiu daca ma sufla sau nu rapid alta insa pe nevasta-mea o sufla rapid altul.... nah! ce zici de asta?

Cumnatul meu de exemplu e mai bun decat mine la anumite domenii, adica nu mai bun dar e altfel dar ii fur meseria de cate ori apuc, desigur fara sa vada el . Nici pe el nu-l fura alta ca e foarte dificil desi e de treaba.

Defapt nu prea stiu barbati furati de altele cu sau fara "talente bucataresti".
In fine asta ar fi.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

e o emisiune pe national geografic "ghid pentru gurmanzi" - sotul obisnuieste s-o urmareasca (poate e si una din emisiunile preferate de tine); si mai vreau sa spun ca e musai ca unul dintre parteneri sa fie fan bucatarie, e foarte important pentru familie sa gateasca cineva bine si gustos si sanatos, asigurand astfel armonia in familie, ce vorbe mari gasishi, dar cam asta e concluzia mea, fara o "gospodina" buna la bucatarie sanatatea familiei are de suferit... tocmai am aflat ca barza ne aduce un baietel si as pune pariu ca ii va placea si lui sa gateasca, chit ca taica-su ar vrea ca fiisu sa faca arte martiale, eu zic ca nu-s deloc incompatibile... (arta culinara cu arta martiala);

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

La noi gatea si tata, si bunicul din partea mamei. Nici mama, nici bunica nu prea au avut treburi gastronomice pana cand au ajuns vaduve... pana atunci erau doar ajutoare de bucatarie gen curata cartoful, spala vasele.
Insa exul meu nu numai ca nu gatea, dar daca era mancarea in frigiser, ma astepta sa ajung de la servici sa ii pun in fata mancarea incalzita.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

sigur orice mama si-ar dori ca fiica sa fie o buna gospodina, fiind aproape convinsa ca de asta depinde fericirea fiicei ei in casnicie... mama mea e foarte buna la acest capitol, are acest talent sa-l faca sa se simta pe barbatul de langa ea un rasfatat (mi-a sarit mushtarul cand am vazut cum ii pregateste iubitului ei desertul (piersici decojite frumos feliate si aranjate in farfurie)... zice ca atunci cand o faci din dragoste pate altfel decat mi s-a parut mie - dovada extrema de servitute..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Intr-un oarece context, tocmai se mira barbata-miu ieri, de colegii lui,barbati, de la munca, care toti gatesc. Se bucura ca nu l-au intrebat si pe el dc gateste, ca el dc nu ii da cineva, mananca supa din conserva, pe care nici nu si-o incalzeste, nici vorba sa prajeasca ou. Diferenta cred ca e ca aia sunt americani, el roman si asa ii invata femeile romance pe baieti, ca doar femeile gatesc si e chiar rusinos ca un barbat sa gateasca. Si nu numai mamele, dar dc asa vad in casa, ca mama gateste si tata nu, ramane ideea ca e "treaba de femeie". Nu (mai) e. Cel putin pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

Si sotul gateste si inca bine. Si nu tb sa-l tin sau leg, ca sta el si singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trutzi spune:

Sotul nu gateste si poate ca e mai bine asa.
Vina imi apartine in totalitate ca nu am rabdare cu el. E foarte stangaci si lent dupa parerea mea. Daca il pun sa scoata niste cartofi de la prajit, ultimii ii vad negrii.
Nici sa mestece nu stie Nu poate sa tina mana pe maner ca se frige, desi oala e scoasa de 2 secunde din frigider.
In schimb ma ajuta enorm cu spalatul vaselor si cu "artileria grea" cum imi place mie sa ii zic, adica cratiti, oale, tigai s.a.m.d. Are o rabdare fantastica. La tigai scoate manerul ca sa nu ramana vreo urma de murdarie; sa nu mai zic ca surubelul e ca nou Totul e impecabil.Nu as schimba ptr nimic in lume rolurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Citat:
citat din mesajul lui trutzi

Sotul nu gateste si poate ca e mai bine asa.
Vina imi apartine in totalitate ca nu am rabdare cu el. E foarte stangaci si lent dupa parerea mea. Daca il pun sa scoata niste cartofi de la prajit, ultimii ii vad negrii.
Nici sa mestece nu stie Nu poate sa tina mana pe maner ca se frige, desi oala e scoasa de 2 secunde din frigider.
In schimb ma ajuta enorm cu spalatul vaselor si cu "artileria grea" cum imi place mie sa ii zic, adica cratiti, oale, tigai s.a.m.d. Are o rabdare fantastica. La tigai scoate manerul ca sa nu ramana vreo urma de murdarie; sa nu mai zic ca surubelul e ca nou Totul e impecabil.Nu as schimba ptr nimic in lume rolurile


cool, eu am un socru asa, abea il astept sa-mi faca si mie ordine generala in tigai.....hiar daca le pun la masina de spalat, cele care merg binenteles, la capac sau la maner ramae tot timpul ceva lipit

la mine sotul gateste ungureste, el face paprikasul, fie el de carne sau cartofi, el face gulas, galuscutele din faina si ou....supa de oua si altele, in rest e ajutorul de bucatar are o rabdare sa-mi toace legumele subtiri di fidelute, feliute, cubulete....ce mai robotul perfect....ah, si el ne face omletele in wk, impreuna cu Steph, inventeaza tot timpul retete....acum suntem la etapa de ou cu parika si pasta de ardei,jambon, lapte si o lingura faina, amestecate bune, pe care le pun la cuptor si apoi pun branza rasa la gratinat

cam la 3 saptamani schimba reteta, si copilul aduce o gramada de idei

noi implicam mult si copilul , mananca mult mai bine daca o implicam si pe ea in bucatarie, chiar daca zici ca a trecut uraganul in spatele ei....ii lasam favoarea sa scalde carnita de snitele in ou, sau chiftelutele...sa vedeti ce forme le face, spartul oualelor, tocat ciuperci, curatat morcovi

la mine in famile tata gatea numai peste si friptura, iar fratele meu imi facea o budinca cu lapte la 2 zile pana prin clasa a 4 a, apoi s-a apucat de clatite...faceam party cu clatite in bloc, avea o rabdare extraordinara, facea cu zecile....si acuma face....eu una nu m-am specializat in clatite si acum, le ard, si tot dau vina ca nu am tigaia mea din Romania, ca acolo sta tot secretul

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

. Chestia cu tigaia pt clatite nu e deloc deplasata. Aceasta este si opinia mea - ca sa iasa clatite bune ar fi bine sa ai si o tigaie potrivita pt clatite. Dar mai sunt si alte ... cum sa le zicem triks-uri.
Mie personal imi plac oalele si tigaile sau in general produsele de calitate superioara. Trebuia sa fiu fata? Acum de exemplu sunt foarte curios de sistemul doubletta (poate e reclama de vina) insa ma intereseaza sa gatesc produse cat mai aproape de starea lor nativa. Deci sare mai putina, ulei mai putin sau deloc (uneori nu se poate ca nu iese deloc bine produsul final) dar prajeli mai putine.... in fine am eu fixul asta sa vad cum iese in sisteme profi de gatit.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

norocoas-o! stai linistita ca nu ti-l iau

spuneai ca faci munca"necalificata" e ca in bancul ala cu EL mare in ale grataului, dar EA face tot, de la preparat carne scos afara, garnitura, atuce pana si berea rece sotului afara, aranjeaza masa, si serveste, mai atrage si atentia sotului intretimp sa se mai uite la gratar" ?
glumesc

al meu gateste uneori, cand vrea, nimic dosebit, dar cum el munceste si eu stau acasa, nu se cade sa-l trimit la bucatarie

Mergi la inceput