Este hiperactivitate sau doar rasfat?

Este hiperactivitate sau doar rasfat? | Autor: paunlaura

Link direct la acest mesaj

Am doi copii: baiatul, Alexandru are 3 ani si 8 luni, fata, Andreea are 1 an si 8 luni.
Despre Alex vreau sa va spun. Este grupa mijlocie la gradinita, grupa mica a inceput-o in februarie si stiti cum este la inceput: o saptamana la gradinita, una-doua acasa. Is-a schimbat educatoarea la trecerea in noul an de gradinita, dar cred ca s-a acomodat totusi si cu noua educatoare; nu cred ca s-a acomodat dumneaei cu el.
La gradinita spune educatoarea ca nu sta pe scaun 5 minute, nu se concentreaza asupra a ceea ce are de facut, nu coloreaza pentru ca "este mic, nu stiu, nu pot".
Am incercat si acasa sa completam fise pentru 3-4 ani si dupa 2 saptamani am descoperit ca poate sa coloreze binisor, dar nu este atent la cerinta. Daca am repetat cerinta de 3 ori avand grija sa o inteleaga a facut ce trebuia, dar la insistentele mele de a se concentra numai la foaia lui, nu si a celor din jur. A stat pe scaun cam 20 min da doua ori(40 in total) ca a cerut o data la toaleta. Cand s-a intors a continuat de unde a ramas fara sa ii amintesc eu ce are de facut. Invata o poezie de 2 strofe daca i se repeta de 2-3 ori si daca este usoara.
Dar este adevarat ca uneori are cate o explozie de energie pe care nu stiu de unde o ia; se entuziasmeaza foarte tare si alearga, se joaca si cere atentie foarte multa atunci. Ii place colectivitatea, ii plac copiii, nu ii plac regulile, dar invata sa le respecte incetul cu incetul (noi nu i-am impus reguli pana la aceasta varsta). Lovea copiii pentru a le lua o jucarie, dar acum dupa ce i-am explicat ca nu trebuie sa ii loveasca, nu am mai avut incidente. In schimb, cand se alearga cu copiii, nu isi mai controleaza iesirile si ca sa nu fie prins ii impinge cam tare, sau da sa ii loveasca cu palma. Exista astfel pericolul sa se loveasca celalalt copil.
La plimbare merge langa adulti si copii linistit de obicei, sau in functie de copil: am observat ca daca este cu copiii forte cuminti se joaca foarte frumos; daca este cu copiii mai agitati se comporta aproape la fel ca ei, ca o maimuta, dar de fiecare data ii studiaza gesturile ca si cum invata de la el. Acasa cand ajungem dupa plimbare vrea desene si sta linistit la ele impreuna cu tati si cu sora lui.
Daca citim o poveste nu are rabdare la 64 pagini(colectia adevarul), dar sta cam la jumatate, dupa care scimbam povestitorul:intai eu, apoi sotul si astfel sta pana la sfarsit, dar pune intrebari cam tot timpul si nu este foarte atent la lectura, cat este la poze.
Educatoarea ne-a spus ca ar putea fi hiperactivitate. Ce sfat imi puteti da? Este educatoarea prea pretentioasa, suntem noi prea permisivi, sau chiar este o problema?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Copilasul NU are nici boala neurologica !
Sa-ti traiasca baietelul si fetita.
Acum, despre baiat. Este foarte bine ca are energie, ca alearga, ca se bucura de joaca cu copiii.
In privinta agresivitatii, e nevoie sa ii explicati zi de zi ca nu are voie sa loveasca sau sa impinga copiii si alte reguli de conduita. Este o munca obositoare din cauza repetitiei, dar este singura modalitate de a invata un copil mic ce are si ce nu are voie sa faca. Ai nevoie si de colaborarea educatoarelor. Daca iti va spune una ca ceva nu este in regula cu copilul tau, du-l la un psiholog sa-l evalueze, cere medicului rezultatul in scris si arata-i clar educatoarei respective ca ai un copil normal.


allinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

din cate mi-a spus educatoarea fiului meu, la varsta asta ei nu se pot concentra mai mult de 15-20 de minute, au nevoie de pauze, de joaca si apoi din nou la lectii:-)
Este normal sa aiba energie, incerca sa-l dai la sport sa-i consume o parte intr-un mod sanatos si placut. Al meu face inot si arte martiale si chiar daca nu este decat o joaca se vede efortul si se simte.
Cati copii sunt in grupa? Poate educatoarea nu are timp sa-i explice? La noi in grupa sunt 10 copilasi si are timp suficient sa se ocupe de fiecare in parte.


Apropo sa-l vezi pe al meu ieri: dupa gradi la ora 17.30, mers in Gradina Botanica alergat non stop cca 1 ora, mers la magazin alergat non stop printre rafturi, mers acasa alergat, sarit pe canapele, mancat in fuga, baie cu nabadai si culcat cu greu la ora 23. Vesel si fericit:-), noi, storsi ca niste portocale.

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi
www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

http://community.webshots.com/user/Deusphoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Deus, parca zici de al meu....adauaga si tenisul de camp in parc si mersul pe jos acasa.

Panlaura, copilul nu are nimic, mi se pare un comportament normal la varsta lui. Pai sa fim seriosi, nici noi, astia mari, nu ne concentram mai usor, adica se recomanda pauza la o ora ca sa-ti mentii eficienta. Ce-or vrea de la pitici?

Matei nu a stat niciodata linistit la o poveste intreaga acasa. La gradi imi spune educatoarea ca ii adoarme cu povesti. Bine, acasa e de vina si faptul ca eu, desi in general imi pun mintea cu el, si am rabdare sa fac multe, asta cu povestile nu ma prinde Unde mai pui ca dupa 10 pagini imi piere vocea....

Singurul lucru care e putin deosebit este ca spui ca nu i-ati impus reguli pana la aceasta varsta, insa din cate spui tu, baietelul este intelegator daca i se explica. Asadar, ce problema are educatoarea? Da, ar putea fi un copil mai activ ca altii (al meu stiu ca asa e) dar am rezolvat-o (in oarece masura) cu mult sport si eforturi, din partea noastra, sa aibe intotdeauna alta activitate, sa nu se plictiseasca, si sa-si consume energia.

Pe scurt, nu te ingrijora. Dc dna educatoare o tine pe a ei, consulta un psiholog (te va ajuta recomandandu-ti sporturile care ar fi cele mai potrivite pt el) si dovedesti dnei ca e copilul bine.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Laura mi se pare ca descrii un baietel plin de energie si neobisnuit sa respecte reguli. La varsta lui concentrarea nu prea poate sa tina mai mult de 15-20 minute si asta daca e interesat de subiectul care necesita concentrare.
Daca copilul se poate concentra, in limitele varstei, la ceea ce ii place, atunci nu ai de ce sa te gandesti la ADHD.
Educatoarea cred ca exagereaza. Ar prefera probabil numai copilasi care sa nu miste pe scaunele si sa execute la fix ce hotareste ea. Din fericire copilasii nu sunt chiar asa.
Ioana mea e destul de cumintica (acum are 4 ani si jumatate), dar tot sare si alearga nonstop foarte incantata imediat de o iau de la gradinita. Pur si simplu are energie de consumat, eu ii zic iepurasul Duracell. Si am observat ca in zilele cand sta la program lung are muuult mai multa energie decat in zilele cu program scurt, nevoia de topaiala pare a creste proportional cu timpul petrecut la gradinita.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nici una nici alta - din ce scrii tu in titlu.
E nevoia de miscare, pt care o au copiii sanatosi
Fie`mea e un copil cuminte, mai putin la gradinita si cand iese de acolo Ea si restul de 14 colegi

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunlaura spune:

Va multumesc mult pentru sfaturi. Si mie imi pare ca este un copil normal, care are prea multa energie. Am vrea sa il dam la un sport dar la arte martiale totusi nu e cam mult? De unde va face el diferenta dintre o joaca si o lupta? Daca va exersa pe colegii de la gradi? Inotul este sportul cel mai recomandat pentru toate varstele, mai ales ca a invatat ca nu se face pipi in apa. Dar va trebui sa caut un bazin in Gl ceea ce nu va fi usor; baia comunala este in renovare de vreo 20 ani, iar cele private sunt ori prea scumpe, ori descoperite.
Oricum mersi de sfaturi si de exemplele de activitati ale copiilor: eu credeam de acum ca numai al meu are resurse necunoscute de energie, dar totusi nu vreau sa dau gres si de aceea am mai intrebat si pe altii.
Va doresc sanatate voua si copiilor vostri si poate decoperim si noi izvorul cu energie pe care il folosesc ei, ca altfel ne termina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunlaura spune:

Sunt 33 in grupa, dar maximul a fost de 29. I-am explicat ca d-na educatoare nu poate sa stea langa el tot timpul ca sa ii explice, si sper ca peste o saptamana sa vad si rezultatele ca de obicei cam asa dureaza la el ca sa reactioneze la un sfat, cam 3-4 zile, max o sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Citat:
citat din mesajul lui paunlaura


Daca citim o poveste nu are rabdare la 64 pagini(colectia adevarul), dar sta cam la jumatate, dupa care scimbam povestitorul:intai eu, apoi sotul si astfel sta pana la sfarsit, dar pune intrebari cam tot timpul si nu este foarte atent la lectura, cat este la poze.
Educatoarea ne-a spus ca ar putea fi hiperactivitate. Ce sfat imi puteti da? Este educatoarea prea pretentioasa, suntem noi prea permisivi, sau chiar este o problema?


64 DE PAGINI? dar cu ce a gresit copilul sa-l supuneti la o asa poveste lunga, la noi la 4 ani, povestile nu aveau mai mult de 10 pagini, si cu multe, multe poze sa avem ce explica, nici acum la 5 jumate nu luam carticele de la biblioteca mai mari de 30 de pag, iar daca vrea musai o0 carte mai mare, o citit in cateva zile



Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Deci, eu am inteles asa: un pusti rebel, o educatoare batrana si obosita, o mamica putin ingrijorata.
Daca ii explicati - intelege si devine cooperant. Baba frumoasa si copil cuminte, ete nah...
Educatoarea, daca e intradevar batrana si fara chef si vrea niste marionete de plush care shad nimiscate pe scaun... bad luck pt. ea . La pensie, sau la ce vrea dumneaei.
Mamica Laura, lucreaza in continuare cu baietelul, atat cat simti ca are nevoie, stabiliti reguli, dar pe care sa le respectati si voi, si cred ca totul va fi in limite normale.
Apropos, Alexandru e de varsta lui Razvan.
Mult succes !

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)
[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
iti inteleg ingrijoarea dar cred ca e prematur de pus un diagnostic la aceasta varsta. Poate ar trebui sa mai astepti un pic, in timp sigur o sa te edifici. Pentrru ca in caz de "ceva" diferentele vor fi din ce in ce mai evidente, la grupa prescolari de la gradinita si mult mai clar, la scoala. Nu "energia" e cea mai "grava" problema ...ci deficitul de atentie si lipsa de concentrare.
Din cele citite de mine un astfel de diagnostic ar trebui pus in urma unor investigatii si copilul monitorizat in timp. Asta cel putin teoretic , caci practic la noi ....nu prea.
Vad ca multi isi vad copiii de tip "duracell", dar din cele scrise nu se simte deloc ingrijorare...
Eu am avut "nesansa" sa "simt" si altceva mai.... "altfel" si se pare ca (din nefericire) nu m-am inselat. Si la vremea aceea "mi-am luat la rosii in cap" vis-a-vis de diagnostic. Singura relaxare e ca sunt progrese cam pe toate planurile ceea ce ma indreptateste sa cred ca lucrurile vor evolua in directia buna, chiar daca ceva mai "lent".



Mergi la inceput