timp pentru copilul meu...

timp pentru copilul meu... | Autor: eu_logoped

Link direct la acest mesaj

Cat timp petreceti cu copilul dvs pe zi?
ce faceti impreuna?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Dv. faceti chestionare? Sau sondaje?
Sau doriti un subiect de discutii...?


Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)
[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

eram curioasa...
dupa parerea mea cel mai important pt un copil este sa petreaca timpul cu parintii lui, nu cum sa i se serveasca ciorbita, cu ce sa se imbrace, ce jucarii au mai aparut, cand sa renunte la suzeta si altele....daca parinii au atata timp sa stea pe forum, probabil ca aloca aproape toata ziua si copilasului lor, nu?
sau gresesc?:P


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Hai sa-ti zic eu... eu stau pe forum tocmai pentru ca aloc majoritatea timpului copilului meu... care ziua nu sta linistit decat la mine in brate, si ca sa treaca timpul intru aici, cu el pe bratul drept... dar al meu are aproape 7 saptamani Nu stiu ce si cum va fi cand va pleca pe picioare si va incepe sa vorbeasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Ma bag si eu la un raspuns .
Pe forum intru in pauzele de la job. Cand vreau un refresh mai arunc un ochi pe DC (dependenta asta).
Cu copiii stau mult mai putin decat mi-asi dori din cauza job-ului. Prefer sa ma joc cu ei decat sa calc, spal, gatesc. Urasc sa am dezordine in casa dar prefer sa mai strang dupa ce ii pun pe ei la culcare.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat de fericit e copilul tau KLORANE&page=12" target="_blank">nma1 si nma2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eu_logoped

eram curioasa...
dupa parerea mea cel mai important pt un copil este sa petreaca timpul cu parintii lui, nu cum sa i se serveasca ciorbita, cu ce sa se imbrace, ce jucarii au mai aparut, cand sa renunte la suzeta si altele....daca parinii au atata timp sa stea pe forum, probabil ca aloca aproape toata ziua si copilasului lor, nu?
sau gresesc?:P


Andreea Nuta


Si daca-i serveste ciorbita nu crezi ca petrece timp cu copilul? Sau i-o serveste telecomandat?
Sau poate crezi ca ar trebui sa le inveti pe mamici sa se joace cu copilul din dotare in loc sa faca orice altceva? La asta te referi?
Ca zici doar de petrecut timpul... as zice ca tot petrecut timpul e si daca-l bat, nu?
Poate nu stii ca a fi parinte nu inseamna numai sa interactionezi cu copilul? Si poate nu stii ca existi si ca individ si ai nevoi personale (una fiind de relationare, alta de informare, etc) si asta nu se poate decat armoniza cu tine ca parinte? Fiindca daca nevoile tale personale nu sunt implinite nu poti fi un parinte bun.
Cred ca ai abordat gresit tema. Parintii de pe DC nu au chef sa fie urecheati fiindca stau pe forum, in loc sa petreaca timp cu copilul.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Eu cred ca d-na sau d-ra ori n-are copii - si de aceea nu stie ce mancare-i asta cu timpul petrecut -, ori are dar ii neglijeaza crunt, stand aci pe DC si tragand lumea de limba.
Da' de fapt care-i ideea, si ce se doreste de la parinti?
Nu stiu ce am, ca ma prind cam greu zilele astea...

Cristina si Razvan (31.01.2006)
"Viata e ca carosabilu': unii vine, altii trece..." (adusca, membru DC)
(1),(2),(3),(4)
(5)
[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vin si io
Petrec cu copilul exact atatea ore cat am dupa servici si facem absolut totul impreuna, e bine asa ?

Tu-logoped cat timp petreci cu copilul tau ?
Si ce faceti impreuna ?

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

eu petrec 8 h pe zi, uneori si mai bine, cu copiii altora...
si am constat ca multe dintre problemele copiilor, ma refer la comportament, afective, etc. ar putea fi evitate printr-o educatie mai buna.
din pacate, parintii sunt nepregatiti... bineinteles ca nu toti, dar majoritatea cred ca daca sunt parinte de copil stiu tot ce trebuie stiut in lumea asta despre educatie.
ma mira de exemplu parinti care se plang de efectele negative ale gradinitei asupra copilului, dar il duc in continuare pentru ca nu au ce face, cu cine il lasa in timpul programului de serviciu si tot asa...pai nu inteleg, atunci pentru ce se lamenteaza de efecte negative daca oricum il va duce in continuare??
tocmai de aceea am pus intrebrea, la care am observat ca nu v-ati grabit sa raspundeti decat cand a sunat putin mai a repros (desi nu este). eu cred ca este cel mai important pentru dezvoltarea copilului ca parintele, sau parintii sa isi petreaca cat mai mult timp cu el....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si tu ce vei face cand vei avea copil ? Te lasi de servici pt 18 ani ?

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

asa mi s-ar parea potrivit, pentru educatia lui.
e clar ca nu este potrivit pentru situatia materiala a familiei.
probabil voi incerca sa lucrez 4h pe zi, lucru care din fericire, este posibil pentru mine.

Mergi la inceput