Frumuseti in miniatura (Toddlers & Tiaras)

Frumuseti in miniatura (Toddlers & Tiaras) | Autor: CorinaDani

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti de fetite,

De cateva saptamani, pe canalul Discovery Travel & Living, a inceput un serial al carui titlu, tradus, este "Frumuseti in miniatura".

Pe scurt este vorba despre concursurile de frumusete, organizate in SUA, unde participa fetite, cu varste cuprinse intre cateva luni pana la varsta adolescentei.

Am fost foarte uimita sa constat ca :

- in concurs participa fetite (bebelusi) incepand chiar de la 8-10 luni
- majoritatea fetitelor sunt coafate, fardate, bronzate artificial
- o concurenta de la grupa de varsta 10-12 ani purta mese (de par), avea unghii artificiale la maini si picioare, era fardata mai ceva ca o femeie in toata firea
- fetitele mai mici plang, se plictisesc in culise pana le vine randul, mamicile le imbraca in tinute uneori incomode, le piaptana sau le fac diverse coafuri chiar daca ele plang
- fetitele sunt invatate "de acasa" cum sa evolueze pe scena (ma refer la cele mai marisoare, de la 3-4 ani in sus), sunt asa de false, rigide si zambesc "mecanic"
- cel mai aiurea mi s-au parut afirmatiile unui tatic de fetita-vedeta : "cand am aflat ca vom avea o fetita, am stabilit ca acesta va fi viitorul ei, concursurile de frumusete. a inceput sa concureze de la varsta de 8 luni. noroc ca ma pricep la croitorie, eu ii fac toate tinutele pentru scena, eu o instruiesc. deja i-am planificat viitorul, va avea o cariera in televiziune sau modelling. bineinteles ca banii castigati de ea in concursuri sunt investiti partial, avem si noi cheltuielile noastre, uneori suntem tentati sa dam iama in bani..."
- iar "cireasa de pe tort" a fost spusa de mamica unei fetite de 6 ani : "mai demult eram acuzata ca-mi expun cainii in concursurile de frumusete pentru animale de companie; acum sunt acuzata ca-mi expun copiii, dar am replicat "nu este nevoie sa-i expun eu, copiii se expun singuri" " - era asa mandra de ea cand debita frazele astea...

Poate ca subiectul meu nu-si are locul aici (in acest caz rog moderatorii sa-l mute in aria potrivita) sau vi se pare frivol, in comparatie cu lumea reala si problemele de zi cu zi.

Dar as vrea sa va intreb : voi, parintii de fetite, ce parere aveti despre acest gen de concursuri ? Ati fi tentati sa va promovati fetita, cu orice pret, intr-o astfel de competitie(daca s-ar organiza si in Romania, desigur) ? Acestor fetite nu le este cumva rapita copilaria mult prea devreme si le este indusa o falsa realitate, cea iluzorie, a concursurilor de frumusete, unde este suficient sa arati bine ca sa castigi foarte usor premii si bani ?

Daca se poate, am rugamintea sa incercam sa ne expunem punctele de vedere (pro si contra) in mod civilizat, constructiv, fara atacuri la persoana sau off-topicuri pe pagini intregi.

Multumesc.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicici spune:



Am vazut si eu cateva episoade din 'documentarul' asta, si de fiecare data in timp ce ma uitam ma gandeam sa deschid un subiect pe forum. Parerea mea este ca acei copii sunt supusi unui abuz, si ca astfel de concursuri nu ar trebui sa fie legale, cel putin nu pana la varsta de 16 ani. Recunosc ca unele fetite sunt tare dragute, dar altele (acelea cu zambetul fasolica, cu dantura expusa pana la masele) sunt de-a dreptul sinistre. Filmul 'Little Miss Sunshine' mi s-a parut o parodie foarte simpatica la adresa superficialitatii de care dau dovada acei parinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Off, atatea as avea de spus la acest subiect, dar nu voi incepe pt ca ma voi scarbi f tare. Concluzia ar fi doar: MI-A SILA DE PARINTII ACELOR FETITE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Felicici, exact asa cred si eu ca fetitele acelea sunt abuzate de niste parinti care incearca sa isi traiasca visurile lor prin prisma copiilor. Nu cred ca ar trebui sa fie legal asa ceva. Cred ca se castiga f mult, dar sa iti dai copilul "la produs" chiar asa mi se pare dezgustator. Aia sunt niste parinti denaturati dupa parerea mea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petaluda spune:

nu am vazut aceasta emisiune, ci doar reclamele la ea, insa cunosc fenomenul.

Puteti vedea aici poze cu fetitele:
http://tv.yahoo.com/show/43561/photos/11

E o chestie care mie imi scapa, pur si simplu nu inteleg ce gandesc parintii aia si cum de au asa mare succes aceste concursuri.
Si poate daca ar fi concurs de frumusete pentru copii, mai treaca mearga, desi pe mine personal nu ma incanta ideea, dar nu inteleg de ce e nevoie sa le sexualizeze asa, machiate, coafate. Pai daca e sa le ascunda tot ce tine de copilarie si sa le transforme in mini vampe, de ce se mai adreseaza copiilor.
Am citit chiar, intr-o revista, ca pana si dinti falsi le pun daca sunt la varsta la care le cad dintii de lapte.

Putin off-topic si nu prea: am mers de curand sa caut o jucarie pentru o fetita de 7 ani, noi avem mai mult baietei prin jur asa ca nu prea mai eram la curent cu jucariile de fete. M-a surprins in mod neplacut valul de " superficialitate " din jucariile si jocurile pentru fete.
Papusi machiate strident, imbracate vulgar, de exemplu papusile Bratz. Si eu m-am jucat cu Barbie, dar atunci Barbie era medic, veterinar, invatatoare, Polly Pocket-urile mele erau cu lumea acvatica, gradina zoologica, nu cu forma de Mall sau salon de infrumusetare si My Scene cu slogane de genul " Shop till you drop "

Cred ca am ratat o etapa ceva, ca nu prea nteleg de ce sunt propuse aceste exemple si de ce fetite de 5-10 ani ar trebui sa aiba preocuparile unei eroine din " sex and the city " ( mai putin partea cu sexul, bineinteles )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu nu suport sa vad nici reclama la emisiune, mi se pare un abuz fara limita. Ca mamele sint retardo-frustrate si viseaza sa se imbogateasca pe spinarea fetitelor boite ca niste boarfe asta n-ar fi nimic, mai rau e ca sint si incurajate in dementa lor. Bine, sint sigura ca si la noi s-ar gasi amatoare, noroc ca nu exista asa ceva. Imi pare rau ca sint asa de dura, dar sa vopsesti o fetita pe fata si sa o inveti sa dea din fund ca o sexi braileanca la virsta la care un copil ar trebui sa viseze la zine si spiridusi este la fel de grav cu abuzul la care sint supusi copiii trimisi la cersit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Pai cred ca fenomenul nu e atat de iesit din comun pe cat pare.
Cati copilasi plansi, necajiti, costumati, uneori fardati, obligati sa recite vreo poezie, sa danseze sau sa cante n-ati vazut la serbarile de copii de la gradinite? Copii impinsi pe scena? Copii care se uita pierduti in sala, care izbucnesc in plans, de care parintii altora rad amuzati in sala?





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Donia, nu cred ca poti compara o amarita de serbare de scoala/gradinita cu ce se intimpla la concursurile alea. Eu n-am vazut copil fortat sa spuna o poezie, nu vrea, nu spune, pe cind fetitele alea sint boite si dezbracate de mici si invatate ca cea mai mare realizare e sa bitziie cit mai provocator si sa cistige coronita aia ridicola. In plus, asta se face pe bani, ceea ce e cu totul altceva decit un copil de care rid niste adulti aiuriti ca nu vrea sa recite "Uite, vine Mos Craciun".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicici spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Pai cred ca fenomenul nu e atat de iesit din comun pe cat pare.
Cati copilasi plansi, necajiti, costumati, uneori fardati, obligati sa recite vreo poezie, sa danseze sau sa cante n-ati vazut la serbarile de copii de la gradinite? Copii impinsi pe scena? Copii care se uita pierduti in sala, care izbucnesc in plans, de care parintii altora rad amuzati in sala?




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.


Si mie imi este antipatica ideea de serbare (deocamdata din principiu, inca nu ne-am lovit de problema asta) dar nu as compara cele doua fenomene. In serbarile de la gradinitia copiii sunt intr-un mediu familiar, inconjurati de colegi de suferinta care poate le sunt chiar prieteni, nu se afla in competitie unii cu altii. O parte din ei se simt in elementul lor pe scena, o parte nu...parintii ar trebui sa tina cont de dorintele copiilor si intr-adevar cei care nu doresc sa participe nu ar trebui impinsi. Si eu as inlocui aceste serbari cu niste activitati comune parinti-copii, care sa incurajeze exprimarea libera si nu recitarea unor poezii. Dar asta e complet off-topic, nu vad nimic comun in cele doua fenomene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Sunt de acord ca difera intensitatea si ardoarea, insa imi mentin parerea ca e vorba de acelasi fenomen.
E vorba de aceeasi dorinta a parintilor de a-si vedea copiii fiind admirati/invidiati pe scena, indiferent ca unii copii isi expun abilitatile fizice, altii pe cele intelectuale.
E vorba de acelasi copil cu privirea pierduta, care nu e capabil sa decida pentru el, pentru care decide un adult. Acelasi copil care in loc sa fie adus de parinte in lumina reflectoarelor, ar prefera sa se joace cu o masinuta sau cu o papusa, cu plastilina sau in noroi.
Doar ca pentru unii parinti chestiile astea nu sunt de ajuns, ca doar nu aplauda nimeni cand un copil se joaca fericit in noroi, nu?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Eu nu ma mai uit de vreun an si ceva la televizor (pe considerentul ca nu am ce vedea), dar tin minte ca aceasta emisiune (sau alta asemanatoare) era si acum cativa ani pe Discovery si nu mi-a placut nici mie niciodata. In loc sa lase papusile alea mici sa se bucure de copilaria lor, parintii le machiaza in fel si chip, le imbraca in tot felul de haine incomode si le expun cu nerusinare .
Eu personal nu mi-as expune copilul asa si nu i-as distruge inocenta. Sunt asa frumosi naturali, cu dintisori lipsa, cu parul care nu sta perfect. De ce sa ii transformam in adulti in miniatura cand au timp toata viata sa fie adulti?



Mergi la inceput