Psiholog pentru copii Iasi

Psiholog pentru copii Iasi | Autor: cris_stef

Link direct la acest mesaj

Buna, va deranjez cu o rugaminte.
As dori o recomandare de psiholog bun pentru copii in Iasi.

Doamna invatatoare a fetitei mele mi-a spus ca este prea sensibila si ca imi recomanda sa merg cu ea la psiholog.
Este adevarat ca este sensibila, se supara destul de repede, se inchide cand ceva nu este in regula, se teme sa doarma singura, sa vina singura acasa, desi are 9 ani. Poate sunt comportamente normale pentru aceasta varsta, nu stiu.
Nu stiu cat de mult ar rezolva situatia un psiholog, dar cred ca ar trebui sa incerc. Este o fire mai sensibila si aleg cu grija cuvintele, expresiile, mimica, atunci cand vorbesc cu ea.

As dori sa imi recomandati pe cineva cu experienta in lucrul cu copii. Cred ca una este sa fii psiholog pentru adulti si mai greu este sa stii sa discuti cu copii.

Va multumesc foarte mult.
Sper sa fie doar manifestarile normale ale varstei.

Stefania

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Dr Petrescu Cristian, care are consultatii la Lab de medicina metala dar si la Policlinica 2000 avea intr-un timp, nr de tel 0745877820, lucreaza la Socola sectia pediatrie... nu te speria, trebuie sa lucreze undeva... si de la Policlinica de langa sp Sf Maria este un cabinet de psihologie infantila unde da consultatii dna psiholog Popescu. Iei trimitere de la medicul de famnilie, dar nu e musai, si iti faci programare. Mi-am schimbat cartela telefonica si nu am in acest moment nr de tel de la centrala Sp Sf Maria, dar poti face rost de net de numarul centralei. Ideea e ca suni la centrala spitalului de copii si ceri policlinica de unde iti face programare la dna psiholog Popescu.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_stef spune:

Multumesc foarte mult Carmen. Aproape ca imi pierdusem speranta. Si asa ... sa merg la cineva ... oarecare, imi este cam greu.
Multumesc foarte mult.

Cred ca sunt doar reactii psihosomatice la situatii nemaintalnite, noi in viata fetitei mele. Dar ... nu este corect sa speculez.
Si apoi ma gandesc ca nu mai traim vremurile cand doamna invatatoare ne tinea teorie, noi plangeam acasa si a doua zi o luam de la capat.

Toate frustrarile se acumuleaza si ... nu as dori asta pentru fetita mea. Daca doamna invatatoare si severitatea ei sunt problemele, sau daca asteptarile noastre sunt prea mari pentru un copil de 9 ani ... trebuie sa stiu.

Iti multumesc.

Mergi la inceput