FIBROM UTERIN IN SARCINA!!!

FIBROM UTERIN IN SARCINA!!! | Autor: ad_risnov

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Azi am fost la o ecografie tridimensionala, la dr. Iosup la Centrul Medical Unirea. Din fericire bb este f. bine, sanatos, este baietel, in schimb mie mi-a gasit un fibrom intrauterin de 7 cm (este cat capul copilului!!!).
Am fost f. tare surprinsa si speriata in acelasi timp. Evident ca am inceput sa-mi pun o gramada de intrebari cu privire la evolutia sarcinii si cat de afectat va fi bb de acesta.
Am sunat-o pe dr. mea dar nu am gasit-o asta seara. Sunt super stresata si ingrijorata ca lucrurile se vor complica.
Ma intereseaza sfatul vostru si daca mai este cineva care a trecut prin chestia asta in timpul sarcinii va rog din suflet sa-mi spuneti la ce ma pot astepta.
Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre.
Adrianain 20 de saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mitzi spune:

Am vazut acum cateva seri un documentar la TV despre nasteri..."mai dificile". Tipa al carei caz il prezentau dusese sarcina pana aproape de termen, 34 de saptamani mi se pare, si avea si un fibrom uterin urias (cand dr a scos capul copilului il compara cu dimensiunea fibromului, erau asemanatoare). I-au explicat ca trebuie sa faca cezariana pentru ca totul sa fie OK. Singura problema care poate aparea dupa nastere, dupa operatie, este o sangerare abundenta care poate duce la histerectomie(numai daca nu poate fi oprita!!)Tipa aia era martora a lui Iehova si nu vroia sa accepte transfuzii cu sange pentru ca asa ii cerea religia. Bebelusul s-a nascut fara probleme, au operat rapid fibromul apoi dar nu au putut opri sangerarea. Dupa ce probabil a vazut moartea cu ochii, tipa a acceptat transfuziile cu sange si totul s-a sfarsit cu bine.
E o poveste, ia si tu ce vrei din ea. Sper sa te ajute...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Adriana,eu am avut aceeasi problema pe care o ai si tu.
asta s-a intamplat acum aproape 5 ani...
ceea ce-ti pot spune este sa nu te stresezi, sa ramai calma si cu increderea ca totul se va sfarsi cu bine.acolo la tine in uter are loc si bb si fibromul fara sa se certe pe spatiu
o sa faci cezariana,asta clar! nu te speria.eu am 2 cezariene si sunt ok de ok fibromul meu a "plecat" singur dupa nastere.nu e musai sa jungi la cutit.asa ca...
uite,cand ai timp citeste aici la nasterea pe glob povestea nasterii fetitei mele ("un crampei din viata mea") si ai sa vezi ca fibromul a fost minciuna pe langa alte probleme mult mai grave care pot sa apara...
mult curaj si-ti doresc un bb frumos si sanatos!

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Va multumesc din suflet pt. informatii si incurajari . Sper ca fibromul sa nu se faca prea mare si sa se retraga singur dupa nastere.
Astept in continuare sa-mi spuneti, daca stiti, cum au evoluat alte cazuri asemanatoare.
Adriana in 21 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SinzianaN spune:

Si mie mi-a depistat dr. Adrian Pop la o echo tridimensionala efectuata in spat.14 un fibrom micut (a zis el), cred ca aprox. 2-3 cm. Am alergat disperata la ginecolog sa-l intreb ce facem cu el. Mi-a zis sa stau linistita si sa vad de bebe, nu de fibrom. Cred ca l-a tinut el sub observatie pe toata perioada sarcinii. Cert e ca nu s-a marit (si acum, la 6 luni de la nastere are aceleasi dimensiuni) si am nascut fara probleme, pe cale naturala. Problema mea e ca nenea doctorul nici acum nu vrea sa mi-l scoata. Zice ca e prea mic si ca nu are rost sa ma taie deocamdata. O fi bine, o fi rau, nici eu nu stiu, dar am mare incredere in el asa ca o sa-l las acolo. Cam asta e. Sarcina usoara in continuare si o nastere idem. Si un bebe asa cum ti-l doresti.

Mergi la inceput