Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Nasterea unei stele

FIBROM UTERIN IN SARCINA!!!

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

ad_risnov
ad_risnov
furia soselelor ;-)

Romania
bucuresti
(BUCURESTI)

2695 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 24/09/2003 :  21:29:24 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui ad_risnov Adauga semn de carte la mesaj Trimite ad_risnov un Mesaj Privat

FIBROM UTERIN IN SARCINA!!!

Dragele mele,
Azi am fost la o ecografie tridimensionala, la dr. Iosup la Centrul Medical Unirea. Din fericire bb este f. bine, sanatos, este baietel, in schimb mie mi-a gasit un fibrom intrauterin de 7 cm (este cat capul copilului!!!).
Am fost f. tare surprinsa si speriata in acelasi timp. Evident ca am inceput sa-mi pun o gramada de intrebari cu privire la evolutia sarcinii si cat de afectat va fi bb de acesta.
Am sunat-o pe dr. mea dar nu am gasit-o asta seara. Sunt super stresata si ingrijorata ca lucrurile se vor complica.
Ma intereseaza sfatul vostru si daca mai este cineva care a trecut prin chestia asta in timpul sarcinii va rog din suflet sa-mi spuneti la ce ma pot astepta.
Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre.
Adrianain 20 de saptamani
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Mitzi
Mitzi
membru incepator

Canada, Kitchener
171 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/09/2003 :  23:28:02 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Mitzi un Mesaj Privat
Am vazut acum cateva seri un documentar la TV despre nasteri..."mai dificile". Tipa al carei caz il prezentau dusese sarcina pana aproape de termen, 34 de saptamani mi se pare, si avea si un fibrom uterin urias (cand dr a scos capul copilului il compara cu dimensiunea fibromului, erau asemanatoare). I-au explicat ca trebuie sa faca cezariana pentru ca totul sa fie OK. Singura problema care poate aparea dupa nastere, dupa operatie, este o sangerare abundenta care poate duce la histerectomie(numai daca nu poate fi oprita!!)Tipa aia era martora a lui Iehova si nu vroia sa accepte transfuzii cu sange pentru ca asa ii cerea religia. Bebelusul s-a nascut fara probleme, au operat rapid fibromul apoi dar nu au putut opri sangerarea. Dupa ce probabil a vazut moartea cu ochii, tipa a acceptat transfuziile cu sange si totul s-a sfarsit cu bine.
E o poveste, ia si tu ce vrei din ea. Sper sa te ajute...
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ange
ange
membru de baza

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Canada, montreal
4584 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 25/09/2003 :  05:06:48 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiange Adauga semn de carte la raspuns Trimite ange un Mesaj Privat
Adriana,eu am avut aceeasi problema pe care o ai si tu.
asta s-a intamplat acum aproape 5 ani...
ceea ce-ti pot spune este sa nu te stresezi, sa ramai calma si cu increderea ca totul se va sfarsi cu bine.acolo la tine in uter are loc si bb si fibromul fara sa se certe pe spatiu
o sa faci cezariana,asta clar! nu te speria.eu am 2 cezariene si sunt ok de ok fibromul meu a "plecat" singur dupa nastere.nu e musai sa jungi la cutit.asa ca...
uite,cand ai timp citeste aici la nasterea pe glob povestea nasterii fetitei mele ("un crampei din viata mea") si ai sa vezi ca fibromul a fost minciuna pe langa alte probleme mult mai grave care pot sa apara...
mult curaj si-ti doresc un bb frumos si sanatos!

ange,mamica de 2 ori
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ad_risnov
ad_risnov
furia soselelor ;-)

Romania, bucurestiBUCURESTI
2695 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/09/2003 :  18:47:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiad_risnov Adauga semn de carte la raspuns Trimite ad_risnov un Mesaj Privat
Va multumesc din suflet pt. informatii si incurajari . Sper ca fibromul sa nu se faca prea mare si sa se retraga singur dupa nastere.
Astept in continuare sa-mi spuneti, daca stiti, cum au evoluat alte cazuri asemanatoare.
Adriana in 21 de saptamani
SinzianaN
SinzianaN
nou venit

Romania, Bucuresti
35 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 30/09/2003 :  15:31:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite SinzianaN un Mesaj Privat
Si mie mi-a depistat dr. Adrian Pop la o echo tridimensionala efectuata in spat.14 un fibrom micut (a zis el), cred ca aprox. 2-3 cm. Am alergat disperata la ginecolog sa-l intreb ce facem cu el. Mi-a zis sa stau linistita si sa vad de bebe, nu de fibrom. Cred ca l-a tinut el sub observatie pe toata perioada sarcinii. Cert e ca nu s-a marit (si acum, la 6 luni de la nastere are aceleasi dimensiuni) si am nascut fara probleme, pe cale naturala. Problema mea e ca nenea doctorul nici acum nu vrea sa mi-l scoata. Zice ca e prea mic si ca nu are rost sa ma taie deocamdata. O fi bine, o fi rau, nici eu nu stiu, dar am mare incredere in el asa ca o sa-l las acolo. Cam asta e. Sarcina usoara in continuare si o nastere idem. Si un bebe asa cum ti-l doresti.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com