Diabet zaharat la copii *6*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Teo, eu tot timpul am zis, cu cat e mai mic dulcinelul, cu atat e mai greu sa-l tii pe glicemi bune, mai ales daca nu are stare.
Imi amintesc de Ana cu Alex, la inceput, cat se chinuia cu glicemiile si cu mancarea si cu administrarea insulinei....
Nu imi vine sa cred ca au trecut mai bine de 4 ani de atunci ! Nici nu imi mai amintesc cum era inainte de diabet.
Adriana, n-am apucat sa comentez versurile.
Asa e, diabetul nu se vede, nu te doare, cel putin, nu acum. Dar ce e in sufletul unui diabetic, numai el stie.
Vor creste ai nostri si ne vom ciocni si noi de framantarile astea.
Sau cine stie....depinde, poate si de atitudinea noastra de acum, cat sunt ei mici. De cum ii invatam noi sa priveasca diabetul.




Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

Buna fetelor
Ana ma bucur ca va merge mult mai binecred ca de acum o sa fie bn
Nina ,noi facem 11ui de levemir,la 22,asta deocamdata,cum deny e racita inca tot umblu la doze,dar e bn si ea,de azi dimineata are numai gicemii bune,azi am fost si i-am luat insulina,am gasit,insa nu ni s-a dat nici un test pe reteta,asa ca a trebuit sa cumpar dinou
Mi-ar face mare placere sa ma alatur si eu la intalnirile din parc,dar distanta e f f mare...sunt sigura ca va veti simti super,atat voi mamicile cat si dulcinei
Mirela distractie placuta ,iti zic de pe acum pt vacanata la munte;)
va pup pe toate si glicemii k la scumpii nostrii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Symo, de ce nu ti-au dat si testele gratuite? Nu mi s-a intamplat asa ceva pana acum. Nu inteleg. Ai incercat sa te duci la alta farmacie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradoom spune:

Buna fetelor! Multumesc pentru sfaturi...acum s-a mai reglat glicemia...dimineata mi-a ajuns cu 105 (imi venea sa il mananc de fericita ce eram).
Noi cumparam ace de la o firma din Bucresti, parca...am comandat pe net...100 de ace - 50 lei...i-am laut cele mai mici, de 5mm si sunt mult prea mici...am sa incep sa ii iau de 6 (Nina mai am si cum o cutie din acele trimise de tine).
Acum cateva saptamani am discutat cu un domn...care are diabet de la varsta de 14 ani...acum are aproxim 48 de ani...este casatorit, are 2 copii, are 2 m inaltime, foarte bine dezvoltat, nici o complicatie...acum l-a trecut medicul pe pastile...dar mi-a spus ca nu reuseste sa isi mentina glicemiile asa de bine ca atunci cand facea insulina...imi zicea ca el a inceput in ultimii ani sa isi glicemia cu glucometru...cand s-a imblonavit singur trebuia sa isi simta glicemia, sa isi faca corectiile...si mi-a mai zis ca latura psihica este cea mai pacatoasa, avand chiar momente in care nu mai vroia sa lupte...s-a gandit chiar sa isi ia viata .... dar a preferat sa lupte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Haideti sa va arat profilul de glicemii al lui Alex de ieri. Nu imi venea sa cred !
7.00 =74, 10.00 = 88, 13.00 = 87, 16.00 = 102, 19.00 = 98, 22.00 = 105, 24.00 = 164, 03.00 = 117.
Iar azi dimineata a venit cu 63(7 dim) si la 10.00 cu 227.
Ieri i-am facut 4,5 ui Act dimineata , la pranz i-am facut 5 ui Act ( 1 ui in plus), la 7 seara i-am facut 3,5(am scazut 0,5 ) si la 10 seara 6 ui Levemir. probabil glicemia de azi , cea de 227 sa fie ca urmare a hipoglicemiei de dimineata . vedem peste zi cum va fi .

Despre testele de glicemie si noua ni s-a spus ca de luna aceasta nu se vor mai da gratuit , aceiasi situatie ca si la insulina, dar speram sa se rezolve. Oricum, eu sunt obinsuinta sa cumpar asa ca .....

Laura , ma bucur ca ii merge mai bine lui Edy.
Theo, cum se mai simte Tudor?
Dany,Adrianaa si Nina, va multumesc mult pentru sfaturile date, am facut cum mi-ati spus si a mers ok.

Cum facem cu intalnirea? As vrea sa vina si Mirela si Symona, Adrianaa. fetele care stati in Bucuresti mai de mult ....ce ziceti ?
Theo are o idee buna cu Balonul din Herastrau. Pentru fetele care nu au masina , poate ne mobilizam si ne adunam cumva ....Astept ideii si propuneri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ma bucur Laura si Ana pt. glicemii. Ana, arata f. bine profilul. Da-i totusi la ora 22 mai mult la gustare, sa vina la ora 24 cu un 180-190, sa aiba de unde scadea pana dim., in rest e excelent, sa vedem in continuare.

Am vorbit cu Roxi pt. intalnire si ar fi venit cu mine, sigur Alex are alt program. Problema este ca noi avem deja planificate si ocupate toate weekend-urile pana la sf. anului si dupa aceea inca un timp. Noi stam pe langa Oraselul Copiilor si poate reusim sa ne vedem in primavara pe acolo, cand va fi si mai cald. Va doresc distractie placuta si toate cele bune.

P.S. un articol interesant - comisioanele unora, sa traiasca!...

http://www.zf.ro/companii/in-topul-farmaciilor-in-functie-de-venituri-conduc-cele-de-langa-spitale-cu-vanzari-de-2-mil-euro-4918644/


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Mirela, Simona nu este din Bucuresti. Cand Casa de Sanatate a localitatii respective nu are fonduri suficiente, aceasta taie de pe lista testerele. Testere care sunt ca aerul mai ales in cazul copiilor. As vrea sa vad ce s-a intamplat cu acel medic care a furat de la stat 500.000 de euro. Medicul Mogos , diabetolog, am si o carte acasa a acestuia. Acest om care stie cel mai bine ce inseamna aceasta afectiune... Ma intreb cum a putut sa faca asa ceva tocmai el, cati copii au fost lipsiti de teste de gl.?
Scuzati tonul, dar in mom. asta l-am pierdut pe cel bun.

Mirela, cu ani in urma si noi primeam 25 teste/luna sau luni intregi cand nu primeam. Atunci infloreau alte cai de supravietuire pt. unele persoane din sistem.


studii diabet
www.diabet-zaharat.blogspot.com/" target="_blank">diabet zaharat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Ana, Symo, Laura, ma bucur ca s-au reglat glicemiile !
As fi venit si eu, cu mare drag, la intalnire, de nu eram peste munti si vai !
Laura, eu cred, totusi, ca dulcineii nostri vor privi altfel diabetul. Uite la noi, cat ne zbatem pentru zambetul lor si veselia lor ! Si dinn ce am mai vorbit si eu, cu tineri cu vechime in diabet, parintii lor nu prea se implicau.
Adriana, si eu mi-am tot amintit zilele acestea de acel dr. Mogos.
Eu am cumparat Levemirul, dar am apucat sa primesc testele pe urmatoarele 3 luni. Oricum, nu ne ajung si tot trebuie sa mai cumparam. E poveste veche....
La noi se pare ca se pregateste de ninsoare.... E innourat si friiig.
O zi faina, in continuare si glicemii dintre cele mai bune, dulcineilor nostri !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
www.desprecopii.com/info.asp?id=1443" target="_blank">Cum ne-a schimbat diabetul viata

Copilasi din 2002
Minunatele Scorpiute

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Fie-ti ingerii aproape, Emma, licurici scump !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_miti spune:

Buna,
Avem cateva zile bune de cand Alex este pe noua schema. Merge foarte bine, ziua glicemiile sunt ok, insa dimineata vine cu hipo . Lucrul asta s-a intamplat zilnic. La 12 glicemiile sunt undeva la 160-180, la 3 dimineata in jur de 100-130 , iar la 7 dimineata este intre 65-70. Intr-una din nopti , i-am dat la 12 noaptea cand avea 137, 3 hc banana , la 3 avea 260 , iar dimineata la 7 avea 113. Nu mi se pare ok. Cum sa fac ? La gustarea de seara mananca 25 hc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SymoDenysa80 spune:

Buna
Ana,dupa parerea mea ar trebui facut cu 1ui m-ai putin din levemir,5ui...da nu stiu totusi cel mai bn sa intrebi de Adriana care stie ff multe
noi suntem bn,s-au reglat bn bn glicemiile:ora 7:107,5ui ap ;40Hc
oar 13:72,4ui ap;55hc...ora 19:89,4ui ap;35hc...22:90:11uilev,20hc...si la gustari au fost bune,pt ca Denysa simte si zice ff bn,deci ei daca este foame automat glicemia este 70-80,asta la orele la care are mese,si peste noapte sunt bn,12:180-160,si la 3 130-120 si dim sunt k,ne am laudat destul,sper ca sa le putem mentine tot asa si dorim la totii copilasii numai glicemii bune
va pupam dulce:*:*

Mergi la inceput