10 simptome de cancer la femei!

10 simptome de cancer la femei! | Autor: alina023

Link direct la acest mesaj

Imi permit sa postez aici acest subiect pentru ca il consider extrem de important si merita atentia noastra, a membrelor DC (si chiar a membrilor...pot oferi informatia sotiilor lor!).

1. Durerea pelvina
Durerea pelvina se caracterizeaza prin durere sau o senzatie de presiune mai jos de buric. Este persistenta si nu poate fi pusa doar pe seama sindromului premenstrual. Durerea pelvina este asociata cu cancerul endometrial, cancerul ovarian, cancerul de col uterin, cancerul trompelor uterine si cancerul vaginal.

2. Balonarea si umflarea abdomenului
Balonarea si umflarea abdomenului este unul dintre cele mai frecvente simptome ale cancerului ovarian. De asemenea, este simptomul cel mai frecvent ignorat. Balonarea abdomenului poate fi atat de mare incat nu mai puteti sa va inchideti fermoarul sau nasturii la fusta sau la pantaloni, sau chiar sunteti nevoita sa va cumparati haine de marimi mai mari.

3. Durere persistenta a partii inferioare a spatelui (durere lombara inferioara)
Durerea lombara inferioara apare in partea de jos a spatelui. Adesea este simtita ca o durere surda. Unele femei o descriu ca fiind asemanatoare durerilor din travaliu. Durerea lombara inferioara este un simptom al cancerului ovarian.

4. Sangerare vaginala anormala
Sangerarea vaginalaanormala este cel mai frecvent simptom prezent la femeile care au un cancer ginecologic. Sangerari menstruale in exces, sangerari intre perioadele de ciclu menstrual si sangerari in timpul si dupa actul sexual, toate acestea sunt considerate a fi sangerare vaginala anormala si sunt simptome ale cancerului ginecologic. Acest simptom apare in cancerul de col cervical, in cancerul uterin si in cel ovarian.

5. Febra persistenta
O febracare nu trece sau care dureaza mai mult de 7 zile trebuie semnalata doctorului dumneavoastra de familie. O febra rebela la tratamentul simptomatic este adesea un simptom de cancer. Retineti totusi ca febra poate fi de asemenea un simptom al multor altor afectiuni benigne.

6. Tulburari ale tranzitului intestinal sau modificari ale scaunului, persistente
In cazul in care aveti constipatie, diaree, sange in materiile fecale, gaze intestinale, scaune mai moi sau pur si simplu o modificare globala a scaunului, solicitati un consult medical la medicul de familie. Toate aceste modificari ar putea fi simptome ale cancerului in sfera ginecologica sau ale cancerului de colon.

7. Pierdere in greutate, neintentionata
Pierderea a cel putin 10 kilograme, atunci cand nu intentionati acest lucru, ar putea fi o surpriza placuta, dar acest lucru nu este normal. Desi greutatea unei femei ar putea sa fluctueze in cursul unei luni, o pierdere in greutate de 10 kg sau mai mult trebuie neaparat anuntata medicului dumneavoastra de familie.

8. Anomalii ale vulvei sau vaginului
Atunci cand apar anomalii ale vulvei sau vaginului, trebuie sa fiti atenta daca nu sunt prezente rani, basici, modificari ale culorii pielii sau scurgeri de secretii. Femeile trebuie sa isi autoexamineze vulva si vaginul cu regularitate pentru a oberva daca apar astfel de modificari.

9. Modificari ale sanilor
In timpul autoexaminarii lunare a sanilor, obligatorie, femeile ar trebui sa cerceteze daca nu au aparut noduli, rani, inflamatii, scurgeri la nivelul mameloanelor, incretituri, roseata sau tumefiere. Anuntati-l pe medicul dumneavoastra de familie in cazul in care a aparut orice modificare, cat mai curand posibil.

10. Oboseala
Oboseala este unul dintre cele mai comune simptome ale cancerului. De obicei este mai frecvent in stadiile avansate, dar poate sa apara si in stadiile timpurii. Orice tip de oboseala care va impiedica sa faceti activitatile cotidiene obisnuite trebuie investigata de un doctor.

Sursa: acest topic este si pe site-ul Desprecopii (am incercat sa dau link-ul complet insa apare scris ca acest link este si pe site-ul DC....desi eu nu l-am gasit nicaieri)

Cum boala aceasta crunta omoara atat de multi oameni, poate ar fi bine ca subiectul sa fie facut sticky.

Va doresc multa sanatate si ... poate ar fi bine sa vizitam medicul mai des!



Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Cine este autorul acestui articol? Nu prea mi se pare foarte -foarte bine documentat/argumentat. Sunt curioasa daca este medic sau sunt adunaturi copy/paste de pe net, luate fara nici o noima.

"Trust no one!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

sfatulmedicului ro

Este un site realizat impreuna cu medicii spitalului Fundeni din Bucuresti. Mi-e greu sa cred ca ce e scris in articol sunt adunaturi de pe net.
Din pacate articolul nu are o semnatura.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pt. fiecare simptomatologie pot sa iti dau 15 boli care nu au vreo legatura cu cancerul.
Este foarte bine ca se vrea o educare a societatii, dar cred ca acest articol este prea ... "disperat" facut.

Oricine are perioade de oboseala, are dureri lombare, se baoneaza , samd. Daca toti am merge la doctor cand avem simptomele alea ar fi o avalansa careia nu ar putea sa-i faca nimeni fata.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Sunt semne si simptome nespecifice, care pot aparea intr-un cancer dar si in muuuulte alte boli, deci....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Din pacate cancerul este o boala cu simptome nespecifice, de-aia este si atat de greu de depistat in faze timpurii. Xio, ca viitor medic, ar trebui sa stii asta

Si nu o spun ca pe o observatie oarecare, ci ca un om care s-a intalnit cu aceasta boala si a pierdut persoane dragi din cauza ei ... Fara simptome, sau mai degraba exact ci aceste simptome "vagi si nespecifice" care sunt enumerate mai sus si carora nimeni nu le da importanta decat atunci cand e prea tarziu !

Poate nu sa dam navala la medic la orice constipatie sau balonare, dar atunci cand se cumuleaza mai multe simptome si te simti "ciudat" si nu prea "in apele tale" o perioada, nu strica un control. Ca sa nu mai vorbesc de controalele regulate, pe care multi le neglijeaza !
Cateodata o vizita la medic cu o luna inainte poate insemna diferenta intre viata si moarte !

Si inca ceva: atunci cand slabesti 10 kg fara un motiv aparent, este deja prea tarziu, boala este instalata si in faza destul de avansata.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?
www.avonromania.webs.com" target="_blank">... e mai simplu decat crezi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Din fericire pentru mine, nu am avut ocazia sa aflu foarte mult informatii despre simptomele cancerului. Stiu ca este o boala extrem de bine ascunsa, o boala marsava care se manifesta (de cele mei multe ori) atunci cand se mai pot face destul de putine lucruri pentru salvarea vietii bolnavului.

Citind acest articol am considerat ca este bine sa mai atentionez pe cei de care imi pasa (in speta membrii DC, prieteni/prietene) si am postat subiectul si l-am trimis si pe email.

Considera oare cineva ca este daunatoare sau inutila o vizita la medic? Considera oare cineva ca este o furtuna intr-un pahar cu apa sa atragi atentia asupra manifestarilor (posibile) ale anumitor tipuri de cancere? Eu sper ca nu!

Cum a spus Boghi, atunci cand ne recunoastem ca avand mai multe simptome cumulate din cele de mai sus, ar trebui sa mergem negresit la medic!

Iar cea cu slabit 10 kg in timp scurt....:( Asa este...ar fi deja prea tarziu...dar oare cati oameni nu stau si pana in stadiul acela fara sa mearga la medic?

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput