intrebare

intrebare | Autor: ANITA75

Link direct la acest mesaj

se poate face bulion pt iarna din ardei capia sau gras rosu ? multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Anita, stiu ca se face pasta de ardei si se foloseste la sosuri sau alte mancaruri care se preteaza la asa ceva.

Neavand o reteta uite ce am gasit pe net:

PASTA DE ARDEI GRASI SI GOGOSARI

Ardeii grasi si gogosarii, bine copti, spalati-i si curatati-i de seminte, apoi treceti-i prin masina de tocat. Cantariti pasta obtinuta si pentru fiert puneti 200 g de sare si lasati pāna a doua zi. Verificati daca toata sarea s-a topit, puneti-o īn borcane legate etans cu celofan si fierbeti-le pe baie de abur 10 minute. Folositi pasta pentru a da gust mancarurilor, care nu se vor mai sara. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=28684

si aici alta reteta: http://gastronomie.ele.ro/Pasta_de_ardei_capia_pentru_iarna_--r1840.html

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

multumesc Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Stiu ca mama facea ceva de genul asta asa ca am sunat-o s-o intreb. Mi-a spus ca se face din gogosari rosii sau ardei capia, nu din ardei grasi. Si optional poti pune si rosii.
- 10 kg de capia sau/si gogosari (optional si 5kg rosii)
- 1kg zahar
- 4 linguri sare de muraturi
- 2 linguri piper macinat (sau dupa gust in fuctie de cat de picant il vreti)
- aspirina (pisata, cate o lingurita de fiecare borcanel sau sticluta care-ti iese)

Gogosarii si/sau kapia (si/sau:D rosiile)se dau prin masina de carne (eu cred ca m-as risca sa le bag si in robot....mama de masina de carne mi-a spus), se pun intr-un vas mare, se adauga sarea, zaharul, piperul, se amesteca bine si se pune la fiert. Se fierb la foc mediu (sa clocoteasca insa sa nu stropeasca in toata bucataria)cam 1 ora, timp in care trebuie amestecat pentru a nu se prinde si apoi se baga la cuptor la temperatura medie. Poti lasa si pe ochiul de aragaz daca vrei insa asta ar insemna ca trebuie sa amesteci mereu. Daca bagi la cuptor nu mai ai grija asta. Bulionul va sta la cuptor pana va scade 1/3 din el (va mai ramane 2/3).
Se scoate din cuptor, se pune in sticlute sau in borcanele (stiu ca mama punea in sticle dintr-alea de la Capy, cu gura mare), se pune capacul (nu se strange tare) se pun in tava si se dau la cuptor, la foc mic 1 ora, pentru sterilizat.
Dupa ce trece ora cu pricina se inchide cuptorul si se lasa sticlele acolo pana a doua zi cand se presara aproximativ cate o lingurita de aspirina peste fiecare si se fixeaza capacul foarte bine.

Este un bulion delicios si oarecum deopsebit dupa parerea mea si tine extrem de mult. Stiu ca intr-un an mama a facut asa de multe ca nu a mai facut doi ani dupa aia...si s-au pastrat minunat. Noi il folosim la orice mancare (si la ciorbe, si la mancaruri) si mie personal imi place din cale afara la pizza pe care o fac in casa (ma refer la faptul ca il pun in momentul in care fac pizza, peste blat, inainte de a pune celelalte ingrediente,nu pe post de ketchup). Si atentie.... pateaza tare... daca ai murdarit ceva cu bulion dintr-asta poti sa-ti iei la revedere, nu mai iese la spalat.

Mergi la inceput