isoprinosine...

isoprinosine... | Autor: roxa_mami

Link direct la acest mesaj

buna am si eu o intrbare....stie cineva daca exista isoprinosine sirop?i-am luat azi baietelului meu comprimate,recomandate de medic normal,si nu vrea sa le ia pt ca sunt f mari si amare.am incercat de 3 ori ...pisat ,cu suc,dizolvat si nimic.problema e ca trebui sa-i dau 1 comprimat de 3 ori pe zi.deja nu stiu cum sa mai fac...aaa am incercat si cu miere!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Eu am incercat cand era mica in piureul de cartofi, i-am pus praful acolo, si i-am dat, nu si-a dat seama. Dar mie mi s-a parut dulce isoprinosine. Sau in piureul de fructe, depinde ce-i place lui. Sau incearca in banana, daca e mare si o mananca asa, faci o gaurica in ea pui praful si=i dai sa muste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa_mami spune:

am reusit aseara pisat si dizolvat in putin lapte.am seusit cu seringa de la nurofen......oricum e jale cu el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Din pacate nu exista decat in aceasta forma, de pastile. Si eu ti-as fi sugerat tot cu seringa de nurofen, insa vad ca ai gasit solutia. Si la fetita mea era singurul mod in care i-l putem da... intr-un lichid, cu seringa de nurofen, impins foarte rapid...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

A mea il rontaie cu zahar,il pisez dar nu foarte fin si-l amestec cu zahar...nici mie nu mi se pare amar...totusi ii dai o pastila intreaga..mie mi se pare cam mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa_mami spune:

asa mi-a recomandat dermatologul.i-au aparut niste bubite...un fel de papiloma virus dar nu negi.mi-a ziz ca a avut imunitATE F scazuta si de aceea.vreo 5 la nr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Cati ani are? Alte pastile ia? Adica poate sa inghita pastile in general?

Cand i-am dat fiicei mele Isoprinosine, am taiat pastila in 2 - ea lua numai jumatate la o administrare. Apoi, jumatatea respectiva am taiat-o, cumva, iar in 2. Zic cumva fiindca-i tare si se mai farama, nu-mi ies fix 2 bucatele clare.
Rezultatul asta il imparteam in 1 sau 2 capsule (dupa cum incapeau) cum sunt cele de la antibiotice - golite de continut! - si le lua cu apa.
Eu am cumparat de la farmacie/plafar - am cerut sa-mi dea ceva, orice, dar sa fie capsule, nu pastile, ca eu am nevoie de "ambalaj".
Arunc praful ala de plante din capsula si folosesc numai ambalajul pentru facut "pastile-pacalici" - noi asa le zicem .
Le-am folosit si la Eurespal-pastile, si la Paracetamol cand am fost nevoita sa-i dau urgent si n-aveam sirop si tot asa.

Multa sanatate!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Si noi tot o pastiluta pe zi,jumatate dimineatza ,jumatate seara..cand avea vreo 4 ani si 15 kg...stiu ca se calculeaza doza dupa kg avute...a mea nu inghite nici o pastile cat de mica ar fi...i se lipeste pe limba si acolo ramane...asa ca preferam sa le rontaim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rivali spune:

eu il pun in lapte dimineata si seara, dar luam cate jumatate. Si mie mi se pare amar.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

fetelor, am inceput si eu cura ci isoprinosine, de 2 zile, cate 1/2 pastila pe zi timp de 10 zile.
Matei are 2.5 ani si am senzatia ca doarme rau nopatea (eu ii dizolv pastiluta in apa de lapte).
Parca l-ar durea burtica sau ceva de genul asta, si plange.
Ati observat ceva la bb-ii vostri? ceva efecte adverse? sau doar o fi vre-o coincidenta...la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa_mami spune:

nu cred ca de la pastiluta plange...a si aveti dreptate am sunat pediatrul si exact asa mi-a spus ca la varsta lui se dau 2 pastile.si mi-a mai zis ceva ...ca sunt "apa de ploaie"adica le dau degeaba.oricum eu ii urmez cura cu 5 zile pe luna.decat sa ajung iar la dermatolog sa-i umble acolo cu anestezie si alte alea mai bine imi dau silinta cu orice altceva.

Mergi la inceput