Branzeturi de casa

Branzeturi de casa | Autor: mireluta39

Link direct la acest mesaj

De ceva vreme tot primesc de la tara,de la rude,lapte la bidoane de 5l.Mancam noi in familie,mai fac prajituri cu el,mai ales cand devine lapte batut,dar tot ramine si ma gandesc sa fac ceva iaurt,branzeturi de casa,dar nu cunosc nicio reteta.Ma ajutati voi? Cunoasteti ceva retete? Va multumesc frumos.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Uite o reteta de branza topita:

1 kg. branza de vaci scursa bine
2 galbenusuri
2 lingurite bicarbonat de sodiu
1 praf de sare
1 pachet de unt (200 g.)
Se amesteca ingredientele.
Se lasa 2-3 ore la odihna.
Se fierbe amestecul la baie de abur cca. 10-15 min.
Se toarna in cutiute si se pune la frigider.

Branza de vaci poti sa o faci din laptele nefiert, incalzit si in care adaugi zeama de lamaie, calciu lactic sau kefir pana se imbranzeste. Apoi pui la scurs si gata, ai branza de vaci.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Ana-Maria,imi poti spune,te rog,in ce proportii pui laptele si zeama de lamaie pentru branza dulce? Cita lamaie la litrul de lapte?

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Cred ca maxim o lamaie la un litru de lapte. Dupa ce s-a incalzit laptele, storci lamaie pana se imbranzeste si lichidul ramas e limpede. Apoi o mai lasi sa fiarba putin si gata.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

...la branza dulce, in loc de lamaie, poti turna in laptele fierbinte o cana de lapte batut!!!

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Mireluta daca faci lapte batut de casa sau iaurt poti face spuma asta de branza http://bucataria-sylviei.ro/spuma-de-branza-proaspata/eu o fac mereu si iese foarte buna, ca s afie mai light pun la 400 de gr de iaurt o cutie de smantana lichida. e asemnea vara o combin cu ardei rosu taiat marunt de tot, cu ridiche rosie data pe razatoarea mica, cu ceapa verde taiata cozile marunt de tot ( tai fiecare coada de ceapa fasii subtiri longitudinale si apoi o maruntesc ) . E foarte buna ca e naturala si merge de minune ca aperitiv , poate sta la frigi 48 de ore fara probleme si o adora piticii. Pofta buna !

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Citat:
citat din mesajul lui mychydutza

...la branza dulce, in loc de lamaie, poti turna in laptele fierbinte o cana de lapte batut!!!

*toata lumea sa traiasca, numai noi sa nu murim!!*



exact la fel prepar si eu branza pentru placinte, pasca, etc...
iese mult mai buna decat cea cu calciu si/sau lamaie (asa o preparam cand erau copilashii mici)

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

vad ca aici se discuta despre branzeturi.. ma poate lamuri cineva in legatura cu COTTAGE CHESSE-are echivalent in branzeturile romanesti...s-ar putea prepara in casa..am cautat si n-am gasit nimic concret...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu mai cumpar aici si este ff apropiata de branza de vaci
deci poate fii preparata asa cum am zis mai sus din lapte+iaurt

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

MERCI MONICA o cana de lapte batut la 1l de lapte e suficientm-ai spune te rog pasii care trebuie urmati sa fiu sigura ca iese...ceva comestibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Eu pun la 1 l de lapte+ 1 iaurt... maresti/micsorezi cantitatile in functie de cata branza doresti sa obtii(din 1 l lapte+1 l de iaurt ies aproximativ 250-270 gr branza)

chiar aseara am facut din nou pentru o placinta cu branza si a iesit super buna
Se pune laptele la incalzit intr-o oala cand este destul de fierbinte se rastoarna iaurtul, se amesteca si se lasa cu focul mic pana incepe sa se separe branza de "zer" nu trebuie neaparat lasat pana la fierbere
se opreste focul, se lasa putin sa se racoreasca si se pune la scurs intr-un tifon sau o sita deasa...

uite Asa arata branzica mea dupa ce a fost scursa, apoi am "sfaramat-o" pentru placinta Aici





monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Prajituri si papa bun 2
Papa de post




Mergi la inceput