Blat de pizza fara drojdie

Blat de pizza fara drojdie | Autor: nikole

Link direct la acest mesaj

Se poate asa ceva?stie cineva o reteta exacta?

Vreau sa fa o tentativa de pizza hut, caci imi sta gandul la ea de vreo doua zile,dar nu am gasit pe nicaeri sa cumpar drojdie, asadar cum fac blatul???

fieti-va mila si luminati-ma ca mor de pofta de pizza

Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 13+cu posibil...Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Ai mai facut pizza pana la urma? sa-ti spun cum fac eu blatul de pizza - nu pun drojdie niciodata. Faina cu un pic de apa calduta si un praf de copt si se face blatul imediat.
Mi-ai facut mie pofta acum ... chiar n-am mai facut pizza de ceva vreme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

Ai mai facut pizza pana la urma? sa-ti spun cum fac eu blatul de pizza - nu pun drojdie niciodata. Faina cu un pic de apa calduta si un praf de copt si se face blatul imediat.
Mi-ai facut mie pofta acum ... chiar n-am mai facut pizza de ceva vreme!


Am gasit pe net o reteta de aluat fara drojdie

250 ml iaurt
100 ml ulei
100 mol apa
sare, faina cat cuprinde.

Se lasa 30 minute la rece, dupa care se poate folosi.

Am aluatul la frigider.Nu am pus praf de copt ptr ca citisem prin cateva locuri ca iese aluatul tare , si daca nu ma insel, ultima oara cand am mai facut eu pizza, acum vreo 2 ani, pusesem praf de copt si asa mi-a si iesit, tare ca piatra, si nu crescuse.
Acum...eu sunt un anti talent intre oale, si deci nu stiu daca a fost vina prafului de copt sau eu nu am potrivit cantitatile, ori cuptorul a fost de vina, nu stiu...

sa vad ce-mi iese de data asta, daca si acum o dau in bara, nu mai fac in viata mea, cumpar si gata, asta este






Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 14+cu posibil...Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Mda....mi-a iesit o...blasfemie...

aluatul, dupa 30 minute de lasat la cuptor la 200 grade C. a iesit tare ca piatra si cruuuudddd....avea cred ca i kg greutate, fainos, crud, oribil...
ca sa nu arunc totul la cos, dupa cateva minute de furie, am ras cu lingura toata umplutura care mai avea un pic si se ardea si ea,am pus-o intr-o farfurie, intre timp am dat la cuptor cateva felii de paine unse cu sos de rosii, oregano si un pic de basil oil, dupa acre le-am uns cu compozitia asa zisei pizza, si...cam asa am reusit cat de cat sa salvez ingredientele, si sa-mi potolesc putin si pofta.

Data viitoare dau 20$ pe o pizza si ma lecuiesc de bucatareala, nu e de mine


Ellinia, tu cat praf de copt pui??cam cata apa pui,si ce cantitate de faina?sau faci din ochi?
si apoi lasi aluatul la crescut???




Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 14+cu posibil...Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Cantitatile le pun din ochi. Un praf de copt, cam o cana de faina si un pic de apa calda cat sa le pot framanta. Si le las cam 30 de minute la 180 grade la programul de pizza.
Si eu mai faceam pe paine sau pe aluat gata congelat, cumparat, depinde de situatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Nikole poti face blat de pizza si cu aluat de eclere ( nu pui zahar insa in el ).

Sunt sigura ca ai tu o reteta de eclere care iti iese bine, dar daca nu ai uite aici reteta clasica a lui Pierre Herme pt 20-24 eclere

125 ml apa
125 ml lapte
115 gr unt
un praf de zahar ( pe are isa tu dc vrei sa faci blat de pizza nu il pui)
un praf de sare
140 gr faina
5 oua

pui la fiert apa cu laptele, sarea si untul. Cind clocotesc iei oala de pe foc si adaugi fauina. Amesteci bine de tot sa se inglobeze si sa nu faca cocoloase ( de preferat cu telul para sau cu mixerul) si apoi cind nu mai e asa fierbinte dar nici nu s-a racit de tot adaugi rind pe rind ouale.. mai intii primul si amesteci bine cu lingura de lemn cind s-a inglobat in aluat adaugi si oul nr 2 .. si tot asa pina cind le termini .

sursa traducerii: http://www.applepiepatispate.com/french/chocolate-eclairs-pierre-herme/

Torni aluatul asta in tava ta de pizza ( de preferat cu hirtie de copt), sa nu fie prea gros in tava, maxim cit grosimea unui deget ( mai putin de 1 cm) .. apoi pui condimentul ( ssul de rosii, mozzarella etc... ) si coci ...

Poti sa coci si foi di aluatul asta ca pentru tort, pe care apoi le umpli cu crema sau cu frisca sau crema amestecata cu frisca .. dar asta e alta reteta :-)) (eu am facut as aun tort instant, 2 blaturi intre care era crema de vanilie si deasupra frisca batuta si capsuni

mai ai si varianta de a pregati drojdia in casa (drojdia naturala ) dar dureaza, procedeul este lung insa dupa ce ai obtinut-o o poti usca si pastra, apoi o "reactivezi" si o folosesti cind ai nevoie

uite aici un dintre metode
http://www.wildyeastblog.com/2007/07/13/raising-a-starter/

mai gasetsi multe alte informatii pe blogul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Poti folosi varianta sarata a aluatului fals dospit al lui dr Oetcher Foarte bun si foarte usor de facut!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20klorane&page=12" target="_blank">Copiii mei fericiti ms1 si ms2

De la lume adunate si-napoi la lume date...

Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Multumesc ptr indicatii fetelor

Crista, esti o draguta...nu aveam nici o reteta ptr eclere, dar apreciez faptul ca ai rupt din timpul tau sa= mi scrii, si sa explici pas cu pas cum sa procedez.

In weekend incerc o alta pizza cu aluatul ptr eclere, si revin sa-ti spun cum a iesit...dar banui ca de data asta tre sa iasa, imposibil altfel...

interesant blogul, acum citesc cum sa fac drojdia in casa...nu am stiut ca drojdia este nici mai mult nici mai putin decat o ciupercaparca imi cam trece de a o folosi...

Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 14+cu posibil...Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

cu placere Nikole eu as incerca si reteta Nataliei pusa de Mariussimiuc ... ca suna tare bine. Am facut o data un aluat cu brinza in el (ricotta sau de vaci ) si iese foarte fraged. Al meu a semanat cu cel de cornulete pe care il facea mama, chiar dc cel al mamei mele era divers ( cu smintina, untura etc ).

Drojdia naturaņa insa este varianta ideala, ies niste piini si cornuri din ea apoi este tare comoda mai ales ca o poti pastra uscata chiar si un an in borcan de sticla inchis, in camara . Dupa ce o faci iti pot traduce mai multe de pe paginile italiene ( pe PM ) in care te invata cum sa o pastrezi sau cum sa o regenerezi. Intre timp poate o fac si eu si o pun la pastrat pentru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Mariussimiucflo], multumesc, mi-am notat si varianta asta, abia acum am reusit sa deschid linkul.

Daca reusesc sa-mi mai tin ochii deschisi dupa ce adorm pruncul, pun iar de-o pizza, de data asta fac o tava mica, de experiment, daca iese ok, voi face o tava maaaaare in weekend, de ziua socrului

Crista-s, multumesc , frumos din partea ta...insa in max. doua luni mi-am luat zborul spre Brazil, si acolo din ce-mi spune sotul, se gaseste drojdie peste tot, aicide ex nu am vazut sa fie, am si intrebat, habar nu aveau despre ce vorbesc.

Totusi drojdia ce o cumparam noi din alimentari in tara, de care era??de panificatie, sau de bere?ca una si acelasi lucru nu e...nu??

mi-s in ceata cu drojdia, vis-a vis de calitatea/felul ei, modul de obtinere...am sa ma documentez insa, cum timpul imi va permite...

eu de ex. cautam acum cativa ani drojdie de bere ptr un tratament ptr par si unghii, si stiu ca nu am gasit pe niciunde...



Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 14+cu posibil...Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Cea din Romania, cel putin cea pe care o cunosc eu in pachetele mari era drojdie de bere proaspata.

Din cauza obiceiurilor alimentare diverse nu gasesti tu drojdie, las ca peste citeva luni iti scoti pirleala :-)) s-ar putea totusi sa existe o drojdie uscata si la tine, ceva granulat, poate chiar instant cine stie.

Mergi la inceput