Caritate - Michael Jackson & Fanclub

Caritate - Michael Jackson & Fanclub | Autor: FanClubMJ

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit,

In primul rand dorim sa le multumim administratorilor DC pt. ca ne-au permis sa facem o sectiune pe acest forum, prin care sa incercam sa fim si noi aproape de cei care au nevoie de ajutor.

25 iunie 09 este momentul in care a plecat dintre noi cel care este, pe langa un artist incontestabil, un simbol al iubirii, al bunatatii, al daruirii.

Vrem sa continuam si noi, chiar daca intr-o mica masura, frumoasa munca de a gasi oameni in cautarea unui zambet.

Ne-am hotarat ca pentru inceput sa donam bani intr-un cont deschis pentru aceste actiuni. Situatia contului va putea fi vizibila la orice moment pentru cei care contribuie. Toate donatiile si actiunile vor fi facute in numele Fan Clubului Michael Jackson de pe DC, nu in numele individuale ale donatorilor si participantilor.

Cont:
RO96BTRL00201201T12314XX - LEI
RO71BTRL00204201T12314XX - EUR
SWIFT: BTRLRO22ARA
BANCA: TRANSILVANIA, Agentia Arad

Pentru detalii referitoare la donatii si cont, va rugam sa o contactati pe Purple_blue

Cont paypal: oana.nicole@gmail.com
Pentru detalii despre donatii prin paypal va rugam sa o contactati pe oana_n

Si noi incercam sa facem o lume mai buna

Donatii pana in data de 09.12.2009

LEI - TOTAL 1.380
anka77 - 300 Lei
bulinuta27 - 100 Lei
danat - 100 Lei
dariaevelin - 80 lei
iona2005 - 100 Lei
lisa-marie - 200 Lei
melku - 100 Lei
mj_girl - 300 Lei
oana_n - 100 lei

Paypall - TOTAL 355 LEI
Adrianka - 30 euro
gabidaniela - 10 USD
lori96 - 15 USD
motanik - 20 EURO
rall - 30 USD

EUR - TOTAL 250
Alexia27 - 50 Eur
Melania - 200 Eur

ACTIUNI:
8.decembrie.2009: 240 EUR
Actiunea lui buggy cu ocazia Craciunului 2009
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144521
9.decembrie.2009: 1.000 LEI
Actiunea bulinutei, membra a fanclubului Michael Jackson, cu ocazia Craciunului (Casa de copii - Alexandria, Camin pt. batrani - Mironesti).
30.iunie.2010: 1.120 LEI
Actiunea bulinutei, (membra a fanclubului Michael Jackson) masina de spalat pentru Spitalul Sfanta Irina (www.sfantairina.ro).
Situatie donatii:
1.iunie.2010
- 10 EUR
- 740 LEI

30.iunie.2010
Alexia27 - 200 Lei
mj_girl - 150 Lei

1.iulie.2010
- 10 Lei


Va asteptam in FanClubul nostru http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=88

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FanClubMJ spune:

Primul nostru zambet oferit dorim sa fie pentru cele 3 saloane de reanimare ale sectiei de pediatrie, spitalul judetean Buzau, care au nevoie de o renovare temeinica.

Cine doreste sa studieze starea acestor saloane, o poate face la
http://citadelaalbastra.hi5.com.
Este vorba de asociatia Citadela Albastra, care s-a implicat in acest proiect, prezentata aici de utilizatorul Ade.
In curand veti gasi mai jos intreaga lista cu stadiul renovarii, al donatiilor, contactelor stabilite deja de aceasta asociatie in vederea rezolvarii cazului.

Cei care doresc sa contribuie cu ceea ce considera ca sunt disponibili, sunt rugati sa posteze la acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Ei sunt prea mici ca sa poata striga,dar noi ,cei care vedem conditiile in care copiii sunt tratati avem glas si putem inalta un strigat de ajutor in numele lor.
In Sectia Pediatrie I a Spitalului Judetean Buzau sunt conditii greu de exprimat in cuvinte.Lipsurile cu care se confrunta sectia nu gasesc ecou si rezolvare nicaieri.Copiii internati in sectie sunt ingrijiti in conditii care ne amintesc de razboi:faianta de pe pereti este cazuta in multe lociri;peretii exteriori sunt plini de mucegai si egrasie;cand este oprita caldura,saloanele copiilor sunt incalzite cu un radiator - un radiator la 10 saloane( 20 de camere);camera de reanimare numita izolator arata ca o temnita,singurul aparat de monitorizare a functiilor vitale nu functioneaza(asistentele numara bataile inimi cu ochii pe ceas,ca in vremea razboiului)..dar cuvintele nu sunt suficient de cuprinzatoare ca sa descrie starea sectiei ,puteti vedea pozele facute acolo:

http://citadelaalbastra.hi5.com

Asociatia Umanitara Citadela Albastra prin programul "De la suflete mari,pentru suflete mici"si-a propus sa schimbe situatia de dragul micilor pacienti (cu varste cuprinse intre 0 si 2 ani)care merita sa fie tratati si vindecati in conditii decente indiferent daca provin din familii fara posibilitati materiale sau din casele de copii.Fiindca in aceasta sectie nu veti gasi alta categorie de copii( parintii care au posibilitatea de a-si trata copiii in alt spital sub nici-o forma nu ii interneaza aici).
Dar pentru noi toti copiii sunt egali si ar trebui sa beneficieze de sansa de a creste sanatosi.
Stim ca ceea ce ne-am propus este greu de realizat,dar cineva trebuie sa le intinda si lor o mana de ajutor.Noi facem tot ce putem,dar singuri nu vom reusi.Speram ca stigatul lor de ajutor sa ajuga la inimile voastre si impreuna sa schimbam ceva in bine,de dragul tuturor copiilor care se vor interna aici.
Astazi s-au terminat de pregatit planurile pentru renovarea saloanelor de reanimare ale Sectiei Pediatrie I.
Lucrarile care trebuiesc efectuate sunt urmatoarele:
-curatarea peretilor de resturi de faianta si de vopsea
-indreptarea peretilor,izolarea lor(unde este cazul),tratarea cu solutie anti-egrasie
-vopsirea cu vopsea lavabila
-inlocuirea peretilor de separatie ,a geamurilor si a usilor dintre cele 2 camere ale salonului ,precum si dintre camere si camera pentru infasat , cu altele cu tamplarie tip termopan
-inlocuirea cablurilor electrice,a prizelor si intrerupatoarelor
-amplasarea corpurilor noi de iluminat
-montarea aerului conditionat
-montarea pe pardoseala a linoleumului de trafic

Ne dorim ca in urma renovarii sa se schimbe complet aspectul saloanelor.Peretii vor fi vopsiti cu culori vii si vor fi ornamentati cu figurine reprezentand personaje din desene animate.La geamuri vor fi perdelute cu modele pentru copii si draperii care sa se poata trage atunci cand bate soarele direct in geamuri.Tot mobilierul va fi nou.Fiecare salon are cate 2 camere (cu cate 3 paturi fiecare,o masa si 1-2 scaune) si o camera pentru infasat (cu masa pentru infasat,dulap pentru medicamente si chiuveta in care sa imbaiaza copiii).Deasupra fiecarui pat se monteaza o sursa de lumina si una generala in tavan(deci in total 7 surse individuale si 3 surse generale)
Paturile(noi) vor avea saltele noi si cate 3 seturi de lenjerii de pat noi.Pentru sala de infasat vom achizitiona o masa de infasat noua,cu o saltea noua ,un dulap pentru medicamente,baterie noua pentru chiuveta,cos de gunoi,galeata pentru scutecele murdare.Totodata,la inaugurarea salonului vom amplasa in cele 2 camere cate un radiator electric,pentru ca micutii pacienti sa nu mai sufere de frig cand este oprita caldura.
Acestea sunt planurile noastre,dar pentru a le putea realiza avem mare nevoie de ajutor.
Suma aproximativa necesara renovarii unui salon de reanimare este de 20.000 lei(incare sunt incluse atat materialele ,mana de lucru,cat si mobilierul).Suma poate varia in functie de pretul materialelor din momentul achizitionarii lor,a manoperei,etc.In cazul in care suma pe care o vom folosi la renovarea unui salon va fi mai mica decat suma aproximata,restul banilor vor fi folositi pentru cel de-al doilea salon.Saloanele vor intra in renovare pe rand,pe masura ce se vor strange sumele necesare.Nu dorim sa facem lucrari de mantuiala si nici sa cumparam produse de o calitate indoielnica .Vrem ca ceea ce vom face sa dureze cat mai mult.
Speram ca cu ajutorul oamenilor cu suflet,sa putem renova aceste saloane cat mai curand,pentru ca cei mici sa se bucure de conditii mai bune de tratament.
Sunt binevenite atat ajutoarele financiare,cat si cele materiale.Mai jos voi expune lista necesitatilor intocmita cu personalul medical al sectiei.
Relatii despre activitatea asociatiei se pot lua si de la Seful Sectiei de Pediatrie,Dr.Patrascu Alexandru,sau de la Asistenta Sefa a Sectiei Pediatrie I,Dna.Panaete Maria,apeland direct centrala Spitalului Judetean de Urgenta Buzau.
Pentru toti cei care vor mai multe informatii despre asociatie si activitatea acesteia, sau care pot intinde o mana de ajutor,datele asociatiei sunt urmatoarele:

Asociatia Umanitara Citadela Albastra
Buzau , CIF:25819877
Tel:0338.110.628; fax:0338.112.012 :mobil:0722.702.760

Lista de necesitati:

Produse sanitare:
nebulizatoare
aparate tensiune
lampa ultraviolete
stative perfuzie
barbotoare oxifematoase
termometre
biberoane cu cate 2 tetine
izolete (corturi cefalice - erau necesare 10 bucati , dar am donat noi 5 bucati)
pampers - diverse marimi
branule:22G albastre si 24G galbene
ace mana 18G
leucoplast
fese 10cm/10cm
comprese 40cm/40cm
seringi:2cc,5cc,10cc,20cc
sampon pentru baie copii
servetele umede
betisoare urechi

PRODUSE ALIMENTARE
lapte praf (consum mediu 2-3 kg/zi)
orez ( in medie 2 kg/zi)
zahar (in medie 2 kg/zi)
menta pentru ceai
morcovi
cartofi
NAN fara lactoza(se da copiilor cu probleme de digestie,dar spitalul nu achizitioneaza,ci numai din donatii)

PRODUSE TEXTILE
cearceafuri pat si plic
fete de perna
scutece din finet
paturele pentru sugari
prosoape
caciulite,pantaloni,sosetute,bluzite,pijamale,etc

PRODUSE DIVERSE
aparate aer conditionat
dulap penrtu medicamente
cuptor cu microunde
radiatoare sau calorifere electrice
saltele pentru masa de infasat
cantar pentru copii
cantar pentru bucatarie


PRODUSE MENAJ ( conform normelor europene produsele de menaj trebuie sa fie din inox)
cani si castronele,farfurii mici
cratiti si oale cu capac
polonic,tel,masuri gradate,spumiera,lingurite
robot de bucatarie pentru maruntit carne si legume
termometru pentru camera
tavi pentru transportat biberoane
carucior pentru tratamente
cosuri pentru gunoi
galeti din plastic
carucior pentru transportat lenjerii curate/murdare
furtun pentru oxigen
detergenti si bureti
cantar electronic

Lista este asa cum am intocmit-o impreuna cu personalul medical al sectiei.

Deschideti-va inima pentru toti copiii bolnavi!
Ajutati-ne ca sa ii putem ajuta!
Numai impreuna vom reusi!

Multumiri fan clubului MJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Pentru colectarea fondurilor necesare acestei actiuni,asociatia a incercat cu ajutorul voluntarilor sa stranga donatii pe strada,pe baza de chitanta,dar nu am avut succes,majoritatea oamenilor fiind sceptici(pe motiv ca au fost inselati cu alta ocazie),unii chiar agresivi.Cea mai mare problema am intalnit-o la Manastirea Ciolanu,din Judetul Buzau,unde staretul manastirii(suparat pe faptul ca voluntarii nostri primeau donatii de la toti oamenii care intrau sau ieseau din manastire) desi i-am prezentat actele asociatiei, proiectul,etc. si voluntarii nostri nu stateau in manastire ci pe spatiul public (respectiv pe sosea) a adresat cuvinte cel putin jignitoare la adresa voluntarilor ,gonindu-i.Dupa acest incident am renuntat la strangerea de fonduri prin acest mod si am confectionat urne pentru donatii pe care le-am amplasat acolo unde am gasit intelegere si sustinere din partea administratorilor sau a directorilor. Evident ca am primit si multe refuzuri , nu numai aprobari.
Daca este voie putem posta lista locatiilor in care se gasesc urnele noastre(daca nu e considerata publicitate pentru firmele respective),precum si lista celor de la care am primit refuzuri sau care ne-au ignorat pur si simplu solicitarile.
Va stau la dispozitie cu orice alte detalii si amanunte doriti.
Cu drag,Ade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:


E de inteles reactia oamenilor, de multe ori negativa. Stim cu totii cate cazuri au existat in care s-a profitat de bunavointa oamenilor.
Nu cred ca e nevoie sa postezi exemple, ca sa ne dam seama...desi un "om al bisericii" ar trebui sa vada si trateze altfel lucrurile.


Ai putea sa ne dai mai multe detalii privind patuturile pentru saloane? Eventual, (am inteles ca stii deja de unde si cum le veti achizitiona) niste imagini cu ele si preturile. Poate asa ne stabilim un target.
Sau, sa stim cum ar trebui sa fie, sa cautam noi oferte.




www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Patuturile pot fi din lemn sau din metal si nu sunt cu nimic deosebite fata de cele pe care le folosim acasa.Eu am cautat pe net si prin magazine.Daca gasiti preturi mai bune e excelent.La noi in Buzau nu sunt decat 2 magazine cu asemenea produse.
Am discutat si cu tatal meu si a promis ca atunci cand se intoarce din Olanda vorbeste la o fabrica de mobila ,poate ne fac ei la pret mai mic.
Evident vom cauta sa gasim varianta cea mai buna ca sa facem cat mai multe si sa folosim banii cat mai bine.
Acceptam orice sugestii.
Cu drag,Ade

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vaninaaa spune:

Felicitari pt ceea ce faceti
Nu stiu daca ar fi de folos intr-un spital, dar eu am o salteluta pt infasat(am folosit-o foarte putin, e ca noua) care se poate pune si pe masa de infasat si pe patut, si un sterilizator de biberoane (marca Lindam)pt microunde pe care nu l-am folosit pt ca, cuptorul meu cu microunde era prea mic - ar fi trebuit unul o idee mai mare .
Daca sunt bune le pot trimite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns purple_blue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ade_

Patuturile pot fi din lemn sau din metal si nu sunt cu nimic deosebite fata de cele pe care le folosim acasa.Eu am cautat pe net si prin magazine.Daca gasiti preturi mai bune e excelent.La noi in Buzau nu sunt decat 2 magazine cu asemenea produse.
Am discutat si cu tatal meu si a promis ca atunci cand se intoarce din Olanda vorbeste la o fabrica de mobila ,poate ne fac ei la pret mai mic.
Evident vom cauta sa gasim varianta cea mai buna ca sa facem cat mai multe si sa folosim banii cat mai bine.
Acceptam orice sugestii.
Cu drag,Ade


Ce dimensiune ar trebui sa aiba patuturile? Aproximativ...




www.youtube.com/watch?v=PvYygjcMDdQ" target="_blank">You are the cry that turns to laughter,
the sweetness and the morning after
, Mrs. Purple Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Mii de multumiri vaninaaa.Le primim cu placere.Daca vrei iti pot da pe PM adresa asociatiei ca sa le trimiti.Dupa ce le donam iti trimitem prin posta dovada ,daca vrei.
Cu drag,Ade

Te rog activeaza-ti PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vaninaaa spune:

Cu placere
Ade ati putea incerca sa cereti ajutor de la spitalele din strainatate, sunt sigura ca ar putea dona aparatura necesara sectiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Ca sa primim ajutor trebuie mai intai sa ne castigam credibilitatea.
Asta o putem face prin finalizarea proiectelor noastre,astfel incat sa se poata vedea fizic ceea ce a realizat asociatia.Am discutat si cu directorul unei banci(prin intermediul mamei mele) si ni s-a promis neoficial ca daca vom renova un salon ca sa putem arata ceva facut de noi,vom primi de la ei o suma substantiala pentru a putea continua proiectul.Deci pasul cel mai greu este primul salon.Odata terminat, facem poze si vom deschide mai usor usi care acum sunt inchise.Banca face actiuni de caritate de Craciun,asa ca facem tot ce putem ca sa nu pierdem sansa.
E greu ,dar impreuna vom reusi!

Mergi la inceput