Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

denissa mie mi-i s-a pozitivat la fiecare sarcina din prima zi de intarziere a menstruatiei...

de mers la doctor poti sa mergi eventual sa intrebi ce e de facut daca ciclul continua sa intarzie...teste de ovulatie am folosit si sa sti ca indica bine perioada fertila...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana8021 spune:

Buna fetele,

in legatura cu testele de ovulatie, am incercat si eu cateva luni la rand dar la mine nu au dat rezultate. La mine nu se pozitivau, am fost la medic si doar asa aflam cand este momentul pentru .

si eu astept cu nerabdare o minune in viata mea.

Va si sa fie cu pentru toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ioana si la dr s-a vazut ca ai ovulatie , ai facut ovuliculomterie completa adica sa vezi ca se si elibereaza ovulul ? de exemplu eu am patit o luna cand am facut ovuliculometrie ca se forma ovul dar in ziua in care ar fi trebuit sa fie ovulatia se resorbea...e importat sa vezi toate etapele.




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Hait! Olimp, la asta nu ma gandisem.

Am gasit teste minut si din seara asta incep sa verific nivelul. Sa vedem ce bafta am.

Ce presupune ovuliculometria?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana8021 spune:

Buna Olimp,
Multumesc pentru raspuns.Da, s-au urmarit toate etapele si de asta imi este greu sa inteleg de ce nu pot ramane insarcinta. Ce imi poti zice: luna aceasta pe 19.02.2013 am avut prima zi de cm si m-a tinut 3 zile. Mi-am inceput masurarea temperaturii si pana ieri am avut 36,5 iar azi dimineaza a crescut la 36,8 si s-a format acel albus de ou. Se poate sa fii inceput perioada fertila asa de repede?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ioana 8021 de e posibil sunt deja 10 zile si se declanseaza perioada fertila posibil sa fie putin devansata dar nu e de speriat...la mine ovulatia era in ziua in care se oprea mucusul ,deci aveam mucus zilele 11-12-13-14 si in ziua 15 se oprea atunci aveam ovulatia ...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana8021 spune:

OLimp, luna de luna astept aceasta minune in viata mea, sa dea Dumnezeu ca de data aceasta sa fie . Iti doresc si tie din toata inima acelasi lucru. Mai mult ca sigur ca este ovulatie, ma doare burtica, apetit sexual crescut, si "uda " rau.

Poate ajuta pe cineva. Inainte aveam un ciclu neregulat. Varia intre 32-40 de zile si era greu de urmarit perioada fertila. Am inceput sa iau branca ursului si cam de vreo 6 luni mi s-a reglat la 29 de zile.

Succes fetelor si la toate

Multa sanatate si va multumesc pentru raspunsurile voaste, imi sunt de mare ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ioana80 spor la iubit si sa fie cu ochisori

si eu am luat branca ursului si a functionat mi-a reglat bine menstruatia..




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana8021 spune:

Buna fetele , am revenit
Simt ca innebunisc , sunt dezamagita si trista .
Desi din data de 28 mucusul avea consistenta albusului de ou si in acea zi TB de 36.8 am crezut ca este de bine. Acum vreau si parearea voastra. Am luat niste teste de ovulatie de la farmacie si incepand de ieri am inceput sa fac in fiecare dimineata dar sunt negative + ca TB nu creste , variaza intre 36.6 si 36.7. Deci nu sunt sanse de bebe.
Acum nu mai tin minte ce a zis doc. Voi cum stiti ? Nu exista ovulatie in fiecare luna chiar daca ai mucusul de consistenta albusului de ou? . Sunt total in ceata acum, din ce citesc mai multe devin mai confuza. Deci perioada fertila incepe mai repede dar ovulatie are loc mai tarziu? Eu am in data de 28 si 01 (cand aveam mucusul cantitate semnificativa, incepand de azi incepe sa scada ), o sa avem doua zile pauza ca sotul trebuie sa plece urgent in delegatie si incercam luni, inca ar trebui sa fiu in perioada inainte de ovulatie nu? Ma doare pe sub burta si am intepaturi cand in partea stanga cand in partea dreapta dar si pe mijlocul burticii, ma doare spatele . Sa fie oare SPM?
Dupa cele spuse mai sus ce sanse imi dati?

Va si astept vesti de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Draga Ioana testele de ovulatie nu trebuiesc facute dimineata ,eu stiu ca se fac dupa ora 10 si ar trebui sa incerci cu o ora inainte sa faci testul, sa nu mai consumi lichide ,poate din cauza asta zici ca nu ti-au depistat ovulatia ,cu temperatura nu stiu ce sa te sfatuiesc dar am citit ca trebuie luata inaite sa te dai jos din pat ,imediat ce ai deschis ochii.
Chiar daca ai depistat ovulatia tot la noroc esti ,eu am asteptat aproape 2 ani sa raman insarcinata a treia data,si in timpul asta mi-am tot urmarit ovulatia cu teste(iti dai seama ce de teste am consumat) ,nu am reusit si tine cont ca nu aveam nici o problema si mai aveam 2 nasteri inainte.
In concluzie ,daca vezi si vezi ca nu ramai ,eu zic sa mai faci niste investigatii ,poate pentru depistarea endometriozei.Am citit ca ai facut celelalte investigatii.
Durerile pe care le ai pot fi si de la ovulatie .Perioada fertila dureaza cam 5 zile ,in una din aceste zile are loc ovulatia ,dar nu o poti identifica la fix cu testele de ovulatie,cred ca doar la monitorizare eco.

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum30+Eduard-Mihai

Mergi la inceput