Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 42

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana8021 spune:

Salut mamici si viitoare mamici

De foarte mult timp (cam 5 ani ) incercam sa facem un bebe dar din pacate se lasa asteptat. In ultimii 2 ani ne-am facut toate analizele recomandate de medic atat eu cat si sotul meu dar au zis ca toate sunt bune. In luna noiembrie anul trecut am facut Papanicolau , eco intravaginala si histeroalpinografie dar si acelea au iesit bune. Cam de vreo jumatete de an am inceput sa iau ( fara recomnadarea medicului ) acid floic, vitamina E,Branca ursului ( cu pauzele recomndate pe prospect ), vitaminele B, calciu, magneziu, zinc, la greu ceai de coada soricelului si cam de o saptamana ceai de cretisoara.

Cilclul zic eu este unul regulat, este la 29 zile. Ultimul l-am avut pe 19.02.2013 . Am tot urmarit perioada fertila. Dupa menstruatie cam la a 8-10-a zi incepe sa se formeze acel albus de ou dar deja din acea perioada organismul da semne ca se pregateste de urmatoarea menstruatie. imediat dupa acea perioada fertila incep durerile de burtica, durerile de san, durerile de spate etc. inainte cu 2 saptamani stiu ca vin "uratii".

Ce credeti ? Voi ati trecut prin asa ceva? Dupa cele scrise mai sus ce ziceti luna aceasta cam cand ar incepe zilele fertiel si cand ar trebui sa lucram la bebe?

Astept raspunsul vostru.

Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Buna Ioana !
Sotul si-a facut spermograma ? Cum sta la capitolul acesta ?
Vad ca tu ai facut o gramada de investigatii ,ai putea sa incerci sa urmaresti ovulatia folosind teste de ovulatie sau si mai bine prin monitorizare eco la un cabinet ginecologic ,asa vei sti daca ovulezi sau nu .Daca exista ovulatie si amandoi aveti analizele bune ,trebuie sa se intample minunea ,daca nici atunci cand urmaresti ovulatia nu ramai va trebuii sa cauti in alta parte cauza .Te sfatuiesc sa-ti gasesti un medic specializat pe probleme de infertilitate si sa-i ceri sfatul pentru ca 5 ani fara nici o sarcina (desii ati incercat) mi se pare mult.
Multa bafta !

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana8021 spune:

Buna Vioika,

Sarutmana pentru raspuns. Felicitari pentu copilasii tau. Sa-ti de Dumnezeu sanatate si sa va bucuratii de ei.
Da, si sotul meu si-a facut analizele de spermograma dar au zis ca sunt bune.

O zi frumoasa iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Buna seara mamici si viitoarele mamicute,
Eu mi-am achizi#355;ionat testul de sarcina, dar nu am curaj sa il fac mi-e frica de un negativ... cm e in a 5 a zi de intarziere..si de câteva zile imi mai curge sânge din nas. La sarcina precedenta asta a fost primul semn...mâine dimineata o sa fac si testul...sper sa nu cad in deceptie din nou...va pup
Simptome...nimic ce sa aduca a simptome de dinaintea menstruatiei
Noapte buna si sanatate si fertilitate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

denissa tinem pumnii strasi , sa fie cu ochisori ...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramoon spune:

Mersi fetele!
pe 28 merg si eu la dr. abia astept!
ce analize imi recomandati sa fac?
Va pup! si bafta cu bb!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

dennissa - multa bafta!

Ramoon - vorbesti despre analizele care se fac in sarcina? Cred ca cel mai bine e sa vorbesti cu medicul de familie si/ sau ginecolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Am facut testul dimineata si a iesit doar o liniuta sunt f dezamagita , tocmai de ce imi era frica . Dar totusi ciclul n-a venit. Inca mai sper intr-un rezultat eronat al testului...se poate asa ceva? Eu numa avut probleme de ciclu neregulat de 10 ani, doar luna trecuta a inceput. Nu inteleg, asa subit mi se poate deregla ? Mai are rost sa sper intr-o sarcina luna asta, sau sa imi iau gândul ? Fetelor, cred ca o iau razna..imi doresc un copil si se pare ca cu cât imi doresc mai tare, de aia nj se intampla. Va pup si multumesc pt încurajare sunteti minunate ! Mai astept sa vad ce se intampla cu cm si poate ajung la doctor, desi am o fobie de doctori, nj va închipuiti asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

denissa imi pare tare rau , speram sa fie altul deznodamantul , eu nu vreau sa iti dau sperante desarte dar au mai fost cazuri cand testul a iesit negativ dar era sarcina , mie personal nu mi-i s-a intamplat nicodata , si eu am avut cicluri intraziate si teste negative dar intotdeauna mi-a venit ciclul...

tinem pumnii pentru luna viitoare , nu iti perde speranta...




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dennissa spune:

Multumesc olimp, esti o dr#259;guta. nu vreau sa imi pierd speranta, dar nu stiu de ce se intampla toate astea...si acum, dupa cum mai mai zis m-am dezaxat si cu perioada fertila cu întârzierile astea mai astept putin si daca to nu vine...ce sa fac? Mai incerc un test? La doctor vreau sa merg doar când am un rezultat pozitiv...desi stiu ca ar fi indicat mai repede. Teste de ovulatie inca numa incercat..
Oare la cât timp iese testul de sarcina cel mai relevant? STIAM de ceva gen cel putin 7 zile de la i întârzierea menstruatiei. Va pup

Mergi la inceput