Pot ramane insarcinata daca…?

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Citat:
citat din mesajul lui simona_88

buna!sunt noua pe forum si a si vrea sa va spun problema mea,imi doresc enorm sa fac un bebe,insa am o problema,mai am decat un ovar din cauza unor medici tampiti care isi bat joc de oameni,m am dus la spital sa ma operez de apenticita si cand am iesit din sala de operatie mi au spus k mi au scos un ovar k nu mai era bun,lucru pe care eu nu l stiam,am mers si eu la dc si nu mi s a spus k ar fi atat de grav. oricum,eu vreau sa ramn insarcinata,ce ziceti,se poate?


Poti ramane insarcina cu un ovar dc acesta e functional si ai trompa buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magyc81 spune:

Buna tuturor domnisoarelor, doamnelor si nu in ultimul rand mamicilor! E prima postare a mea. Problema mea este urmatoarea: anul trecut, in 2011, am nascut un fat mort (natural) imediat ce am intrat in a opta luna. Exact in ziua de Paste s-a intamplat nenorocirea! Ma rog, a trecut. Ideea este ca eu si sotul ne dorim foarte mult un copil, acum. De cand am nascut (fatul mort) am ramas cu rana pe col, nu foarte mare dar, neplacuta, cu infectie si cu un chist pe ovarul stang. Pe 18 februarie avea 3 cm, acum, in septembrie, are 5.4 cm. Merg la d-na doctor Munteanu Cristina Daniela, de la clinica Polizu. Eu sunt din Ploiesti; d-na dr vine aici vinerea si sambata. Mi-a spus ca este un chist OPREABIL, nu din acela care se absoarbe in timpul sarcinii, dar ca, daca raman gravida el o sa stagneze.Pentru rana de pe col mi-a dat ovule: CERVUGID (2 cutii)si VIVIFLOR (1 cutie). Am inceput tratamentul de 3 zile, o sa il termin, dar indiferent, daca isi face efectul sau nu, eu as vrea sa incerc sa fac un copil dupa aceea. (Mentionez ca urmez tratamente inca din februarie, si nicio imbunatatire; am luat POLYGINAX si diverse medicamente - degeaba). INTREBAREA MEA ESTE: SA MA RISC SAU NU SA FAC UN BEBEL pana la sfarsitul anului? Si ma tratez (operez) dupa aceea de rana si de chistul acela care este'OPERABIL'??? Va multumesc anticipat pentru sfaturi!!!!!!!!!!!!!!
PS: Ce parere aveti de d-na dr MUNTEANU CRISTINA DANIELA, daca o cunoasteti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Magyc81 bine ai venit pe
Chistul tau "operabil" banuiesc ca este endometriozic , de ac se zice ca nu dau inapoi. Eu am un chist endometriozic din 2006 , mi s-a spus ca are 3cm, ulterior am facut multe tratamente cu extract de zmeur si cocaz si am reusit sa-l aduc la 18mm prin 2009 . In urma stimularilor pt fiv/IA a crescut iar la 2 max 2.5cm. M-am ferit de tot ce este estrogenic pt ca astea il cresc (laptisor de matca, tinctura de marar, salvie, soia si am mancat cat mai putina carne si lactate din comert)
Tratamentul cu viviflor pt rana de pe col iti face rau la chist pt ca are estrogeni, dc vrea sa-ti dea culturi de lactobacili sa-ti dea Gynophilus , astea nu contin estrogeni.
Chistul dc continua sa creasca tb sa-l operezi pt ca-ti va torsiona ovarul.
Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea ta dar eu in locul tau as merge si la alt dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corvina spune:

Buna!
Este prima data cand scriu pe acest forum si as vrea sa va cer parerea!
Am un cm de 29 de zile, luna aceasta a intarziat deja 3 zile, am facut un test de sarcina in prima zi de intarziere si a iesit negativ! Cand sa mai fac urmatorul test de sarcina? Intotdeauna am avut un cm regulat!
Am avut ovulatie pe data de 08.09(am stabilit ovulatia cu testul "la minut") si contact sexual.
Se poate sa fiu insarcinata? Asteptam de ceva vreme acest eveniment!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magyc81 spune:

mersi mult pentru raspuns, sper. am luat si eu 3 luni extract de zmeur, niciun efect. sa inteleg ca tratamentul acesta trebuie sa tine mulat mai mult, decat cateva luni??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corvina

Buna!
Este prima data cand scriu pe acest forum si as vrea sa va cer parerea!
Am un cm de 29 de zile, luna aceasta a intarziat deja 3 zile, am facut un test de sarcina in prima zi de intarziere si a iesit negativ! Cand sa mai fac urmatorul test de sarcina? Intotdeauna am avut un cm regulat!
Am avut ovulatie pe data de 08.09(am stabilit ovulatia cu testul "la minut") si contact sexual.
Se poate sa fiu insarcinata? Asteptam de ceva vreme acest eveniment!

Cel mai probabil nu e sarcina.Ar fi trebuit sa apara la test.Ca sa fii sigura ,in caz ca nu ti-a venit deja ,poti sa-ti faci o analiza de sange care se numeste Bhcg la un laborator.Dar dut-e si la medic ca pare a fi o dereglare.
Sanatate!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Citat:
citat din mesajul lui Magyc81

mersi mult pentru raspuns, sper. am luat si eu 3 luni extract de zmeur, niciun efect. sa inteleg ca tratamentul acesta trebuie sa tine mulat mai mult, decat cateva luni??????

3 luni consecutive dar extractul de zmeur tb luat asociat cu extractul de coacaz si supozitoare carpicon
LE: dupa ac 3 luni faci ecograf si vezi dc da rezultate. O luna tb sa faci pauza de extract si iei vitex fruit dupa care te reintorci la zmeur+coacz+carpicon alte 3 luni
Carpicon supozitoare se ia doar 10 zile pe luna incepand cu ziua 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malina30 spune:

Buna la toata lumea , vreau sa va spun si eu povestea mea, incerc de 2 ani sa raman insarcinata dar nu reusesc , am facut control si totul e ok , astept minunea , luna asta mia intarziat 3 zile trebuia sa imi vina pe 30 septembrie , dar mia intarziat voi ce credeti sunt insarcinata??? nu indraznesc sa fac un test ca nu fiu iar dezamagita, dar totusi am simptome ca miar veni menstruatia, dureri de spate si burtica , voi ce credeti fetelor sar putea sa fiu insarcinata dar totusi sa mai am simptome premenstruale , astept parerile voastre, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulya333 spune:

Buna seara la toata lumea!
Si eu sunt o aspiranta la titlul de mamica. Incercam de 1 an si pana acum nimic din pacate. Doar ca luna trecuta, cam la 7 zile dupa ovulatie am inceput sa simt niste intepaturi in uter cam in fiecare zi pana a venit menstra. Este posibil sa se fi incercat nidarea oului fertilizat si acesta sa nu fi reusit totusi sa se prinda? Testul de sarcina iesise si el negativ. Voi ce credeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VIOIKA76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulya333

Buna seara la toata lumea!
Si eu sunt o aspiranta la titlul de mamica. Incercam de 1 an si pana acum nimic din pacate. Doar ca luna trecuta, cam la 7 zile dupa ovulatie am inceput sa simt niste intepaturi in uter cam in fiecare zi pana a venit menstra. Este posibil sa se fi incercat nidarea oului fertilizat si acesta sa nu fi reusit totusi sa se prinda? Testul de sarcina iesise si el negativ. Voi ce credeti?

Buna !
Nu cred ca poti sa simti nidarea oului la 7 zile de la ovulatie pentru ca era prea devreme.Posibil a fost altceva.Banuiesc ca folosesti teste de ovulatie sau iti monitorizezi ovulatia la eco ,altfel nu ai cum sa stii cand ovulezi ,iar daca incerci de mai mult de 1 an cred ca trebuie sa faci niste investigatii mai amanuntite.Insista la medicul tau sa te trimita la analize daca nu le-ai facut.
Bafta!

Mami de Ana(13.12.2003) & Dragos(22.12.2008)
si acum8+

Mergi la inceput