Ce semnifica prezenta unui scaun de culoare verde-

Ce semnifica prezenta unui scaun de culoare verde- | Autor: Mela77

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de 3 luni alimentata exclusiv natural mi-a facut ieri un scaun de culoare verde-maroniu.Stie cineva din ce cauza poate fi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dddd spune:

si fetita mea a mai facut cateodata scaune verzui. poate de la frig. sau de la alimentatie. ceva ce ai mancat tu in cazul vostru. nu cred ca e grav. am citit ceva la un moment dat, in cartea sotilor capraru, pe la sfarsit cred, dar nu mai imi amintesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciupercar spune:

Buna!
Si fetita mea a facut asa,tot pe la 3 luni, si era si ea alimentata exclusiv la san, la varsta aceea.
M-am gandit de ce si am realizat ca mancasem un pic de salata de vinete.
Oricum e clar: de la alimentatia ta, de la altceva nu vad de la ce...
Nu te impacienta, decat daca se repeta figura eu zic sa suni pediatrul.

Sa-ti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micosi spune:

Bine ai venit Mela!
Nu vreau sa te sperii dar in 2002 am trecut printr-o experienta cumplita cu baietelul meu de 5 ani atunci care a inceput sa aiba scaune verzui diareice, lipsa pofta mancare, temperatura 38-39. L-am internat imediat si bine am facut si la analiza au descoperit clepsiera (un microb foarte puternic asemanator cu salmonela)pe care nu stiu de unde l-a luat (deobicei acest microb se gaseste prin spitale unde se afla pacienti cu rani supurande).
In urma tratamentului aplicat (perfuzii 4 zile, antibiotice-Gentamicina, Malox, ranitidina, smecta,vitamine...) si datorita unui doctor foarte bun s-a terminat totul cu bine.
Nu vreau sa te sperii dar este bine sa te duci cu copilul cat mai repede la un doctor (Sp. de copii)!!! Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Pana pe la cinci luni, fiind alaptat numai la san, Tudor facea in mod frecvent scaune verzui. Nici un medic nu s-a ingrijorat (am pastrat pampersul si i-am aratat medicului scaunul) de aspect. Nici unul nu mi-a recomandat sa fac o coprocultura. Mi-au spus ca poate fi de la alimentatia mea, de la ceaiul anticolici etc. Daca scaunul nu se asociaza cu voma, dureri abdominale neobisnuite, febra, stare generala proasta, inapetenta, daca nu s-a modificat consistenta sau numarul scaunelor, nu cred sa fie probleme. E mai bine daca vorbesti si cu pediatrul (eventual sa ii si arati scutecul) ca sa stai linistita. Dar baietelul meu a avut multe astfel de scaune si n-au fost nici un fel de probleme. Iti doresc multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns talexia spune:

Scaunele de culoare verzuie se datoreaza unei digestii incomplete. Reziduurile sunt eliminate mai repede decat ar trebui. Cauzele pot fi mai multe (o usoara iritatie a intestinelor, un peristaltism mai accentuat, anumite alimente ingurgitate de mamica, alaptare la intervale prea dese). Cata vreme bb papa numai san, de regula acest lucru nu constituie o problema mare. Daca nu ia in greutate, trebuie ridicate niste semne de intrebare (de catre pediatru). Daca exista febra, atunci trebuie de urgenta mers la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Si fata mea a facut cateva scaune verzi.. pe la vasta de 3-4 luni. Raspunsul pe care l-am primit de la un bun medic pediatru: se schimba/dezvolta fauna si flora intestinala. Dupa cateva zile a fost din nou ok.


Cu respect,
Florin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mela77 spune:

Sunt putin speriata deoarece nici pofta de papa nu mai are.Daca ii dau lapte il mananca cu forta si uneori varsa in schimb daca ii dau suc de mere sau ceai abia mai pot sa-i scot biberonul din gurita.Aceasta problema a aparut de vreo 2-3 saptamani fara prezenta scaunelor verzui.Pediatra mi-a spus ca daca ia in greutate totul e OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Bune, Mela

Alex are aproape 3 luni jumate si face si el kk verde. De vreo saptamina e exlusiv pe lapte praf, dar "problema" exista de mai demult. Sa-ti spun ce am citit eu (uneori explicatile se bat cap in cap):
-copilul e supralimentat
-copilul e subalimentat
-fierul din lapte da culoare verde
-digestie prea rapida
-anumite formule de lapte praf dau aceasta culoare.
L-am intrebat pe medic, a zis sa nu ma ingrijorez. Acuma, daca tu zici ca fetita nu prea mai vrea laptic poate ca ar fi bine sa consulti si un doctor.
Apropo, ii dai deja suc de fructe? Woauu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mela77 spune:

Da ii dau suc de fructe de la 6 saptamani.Asa mi-a spus pediatra deoarece fetita mea e constipata si am sperat ca sucul ii v-a regla tranzitul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Si Vladut pana pe pa 6 luni mai facea kk verde. Medicul imi spunea ca nu e satul si de aceea kk e verde.

Mergi la inceput