Taraba cu bunatati aberant de bune

Taraba cu bunatati aberant de bune | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Pe acest forum miroase a zacusca si ma lesina de pofta.
Uite ma gandesc concret. De ce nu ne-am organiza sa ne vindem in circuite inchis bunatati romanesti de calitate?
Borcane de zacusca ecologica si fara e-uri, dulceturi inmiresmate, muraturi aberant de bine murate, carnati bio facuti in casa...leustean la borcan sau zarzavat de ciorbe magice si aromate?

Deci, cine are de vandut, cum se garanteaza calitatea, cum se expun borcaneturile, si cum ne organizam?



**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Tata are niste castraveti murati dementziali. Castravetii pusi si crescuti de el in solarul din gradina proprie. Eco 100%. Dar am intrat doar sa il laud . Mama a facut zacusca. Cu legume eco din gradina proprie. O serie cu vinete, ardei, rosii ceapa ... si mirodenii. Si o serie cu nu stiu ce legume + ciuperci (hribi culesi de ea din padure). Dar la fel, vreau doar sa o laud.



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Mirela, eu in mod sigur nu am zacusca de vanzare anul asta! Cel putin nu din vinete! Dar cred ca o sa ma bag la una de fasole boabe cu telina si gogosari!

Este foarte bune ideea ta, insa nu vad cum s-ar putea garanta calitatea produselor! Nu cred ca s-ar putea merge decat pe incredere, ceea ce nu e tocmai ok.

Expunerea o putem face intr-un mic magazin on line, organizat pe un site photo. Datele contului s-ar trimite celor interesati si fiecare isi deschide acolo album unde se pot admira bunatatile!

Tiiii.....ce-mi place! Eu asta as vrea sa fac ca meserie, zau! Sa stau acasa si sa fac bunatati! (dar nu ma intrebati cum fac cand ceva nu-mi iese! )

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

pai cine are urechi sa auda- faceti un mic srl cu magazin si - daca aveti garantia de calitate- te asigur ca ar exista si cumparatori.

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

o idee foarte buna, tot o batea gandul pe mireluta39 sa renunte la viata de la oras si sa se mute la tara, pentru ca nu se mai descurca cu ratele la banca

daca mirela crede ca se poate "inhama" la o astfel de activitate si in felul acesta sa ramana la oras, va rog s-o anuntati si s-o implicati si pe ea...mai ales ca este cofetar-patiser...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Eu nu am capacitatea de a produce nimic deocamdata, dar am intrat sa va scriu ca sigur o sa cumpar de la voi!Sunt nebuna dupa zacusca si legume murate (de exp conopida murata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dona01 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina023

Mirela, eu in mod sigur nu am zacusca de vanzare anul asta! Cel putin nu din vinete! Dar cred ca o sa ma bag la una de fasole boabe cu telina si gogosari!

Este foarte bune ideea ta, insa nu vad cum s-ar putea garanta calitatea produselor! Nu cred ca s-ar putea merge decat pe incredere, ceea ce nu e tocmai ok.

Expunerea o putem face intr-un mic magazin on line, organizat pe un site photo. Datele contului s-ar trimite celor interesati si fiecare isi deschide acolo album unde se pot admira bunatatile!

Tiiii.....ce-mi place! Eu asta as vrea sa fac ca meserie, zau! Sa stau acasa si sa fac bunatati! (dar nu ma intrebati cum fac cand ceva nu-mi iese! )

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!

Zacusca de fasole??? Ne poti spune reteta sau e secret?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Mirela, daca te referi la certificare a calitatii gen ISO (nu stiu cum se numesc standardele din industria alimentara) cred ca pentru un mic producator este imposibil de obtinut sau foarte costisitor.
Sau te referi la o altfel de garantare a calitatii? Haide, fii mai explicita te rog ca eu nu mi-s in toti parametrii azi si parca-mi scapa ceva!

Apoi...daca vorbim despre produse ecologice...iar se schimba treaba! Pentru ca nu intotdeauna avem toate ingredientele din gradina proprie si se mai apeleaza si la alti furnizori (eu de ex. mai cumpar dintr-o comuna din Dambovita care are traditie in productia de legume) pentru care nu poti garanta ca au produse ecologice.

Asta-i brain storming, nu-s Gigi contra!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Dona, nu-i secreta reteta! O am si eu de la o familie din Baia Mare! Niste oameni extraordinari!

Asadar avem nevoie de ceapa, fasole boabe din anul acesta (din aceea cu bob mare), gogosari, rosii si frunze de telina! Fasolea se fierbe, ceapa si gogosarul se toaca si apoi se pun la calit. Cand sunt bine ametite si incep a se imbratisa se adauga rosiile decojite si taiate bucatele potrivite. Se lasa sa fiarba si rosiile cu restul suratelor si cand sunt toate o familie se adauga boabele fierte. Lasi sa pupe boaba un ardei si adaugi frunzele de telina (trebuie sa fie din abundenta, dau o aroma absolut delicioasa intregului amestec ). Dupa ce e si telina amorezata bine poti opri focul. Se papa pe loc sau se pune in borcane (nu uitati sa le sterilizati!! ) pentru iarna.

Pofta buna ca eu deja lesin aici!

Edit: Nu-mi cereti cantitati ca nu stiu! Eu le pun dupa cum simte papila mea ca vrea sa fie zacusca (mai aromata, mai dulce, mai picanta, etc).

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Eu fac chestia asta de ceva ani,dar numai pentru prietenii de peste mari si tari.Este o problema insa....nu pot garanta ca produsele sunt 100% bio deoarece de exemplu anul acesta nu s-a facut in zona mea ceapa si am luat din piata,la fel cu zarzarele(acele fructe ce seamana cu caisele insa mai mici si aromate)a fost o bruma cand erau in floare si s-au dus...asa ca in italia a plecat gemul din zarzare cumparate din piata.Hai sa gandim ideea si sa vedem cat costa transportul(pentru ai mei e mai simplu ca vin in august sau de Craciun acasa,dar la o alta scara s-ar putea sa coste un borcan 3-4 euro si mi se pare mult).
Am facut un calcul ,de as cumpara totul,la dulceturi sunt sub un euro ingredientele,iar sa fac 10 borcanele de 500 ml de gem visine am muncit cam 5 ore(cules,scos samburi,taiat in cubulete de 0.5cm coaja de la o lamaie,spalat si sterilizat borcanele,supraveghiat fierberea).
Daca se adauga si munca si agentul termic se duce in doi euro,un pret corect daca ne gandim ca asiguri desfacerea productiei din gradina proprie.Acum vine treaba voatra,celor ce sunteti afara:cat ar costa transportul?Si dupa ce se raspunde la aceasta intrebare,o intrebare si mai intrebatoare:ar da cineva acesti bani pe un borcan?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Castravetii,gogosarii ajung sub un euro borcanul,zacusca,dulceata de nuci verzi sau mure ajung mai mult,eu am facut o medie.
nicoleta

Mergi la inceput