Stagnare miopie la copii

Stagnare miopie la copii | Autor: CORNELIAP33

Link direct la acest mesaj

Am descoperit astazi, intamplator, googalind, ca exista o clinica in Bucuresti, clinica ce face interventii chirurgicale copiilor in scopul prevenirii cresterii miopiei - Speranta Bioxim. Are si site, daca va intereseaza...
N-am mai auzit de foarte mult timp despre aceasta tehnica pe care eu am experimentat-o acum cca 30 de ani(fara rezultat) Mai mult mi s-a spus de catre oftalmologi germani ca aceasta operatie nu are niciun efect, dimpotriva dupa o anumita varsta cicatricele de la aceasta operatie pot avea efecte negative asupra ochiului.
Si atunci de ce se mai practica inca aceste operatii??? Aceasta clinica se recomanda a fi filiala unei clinici renumite din fosta URSS.

De fapt, ca sa nu va mai ametesc, ce voiam sa aflu este daca a fost cineva acolo, si-a facut cineva vreo parere, cunoasteti medici care lucreaza in aceasta clinica, vreo experienta de orice fel?....

Sau mai mult de atat, stiti ceva despre scleroplastie, opinii medicale sau personale, sau de orice fel

Dupa cum stiti, probabil, miopia poate fi tratata chirurgical doar dupa 18-20 de ani. Pana atunci insa dioptriile cresc foarte mult, in unele cazuri, si vederea devine extrem de redusa. La mine la 18 ani era -18dp. Asta e motivul pentru care o astfel de operatie daca ar reusi sa stagneze cresterea ochiului si implicit a miopiei ar fi nemaipomenita,... Poate ca de acum 30 de ani, lucrurile au evoluat...

Cornelia si taurasul Rares Costin (22.04.2002)
Fotografii
Grecia2008

www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank">Ajutati-o pe Ema!
______________________
"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

iti redau cateva fraze dintr-un pliant pe care l-am luat chiar ieri de la un centru medical, in timp ce asteptam sa intru la ecografie.

este campania de promovare a sanatatii vederii, sustinuta de societatea romana de oftalmologie.

"...la miopie chirurgia refractiva se face cu laserul excimer, prin mai multe proceduri (LASIK, PRK, LASEK).

in cazul miopiei patologice (degenerativa), ce apare pana la varsta de 12 ani la persoanele cu glob ocular extrem de lung, este important tratamentul cu medicamente trofice retiniene pe baza de antocianozide si vitamine (ex. MIRTILENE SIFI)"

din pacate alte opinii nu stiu si nici nu cunosc persoane care sa se fi operat pentru miopie...dar medicina a avansat foarte mult si poate ca exista solutie si pentru aceste cazuri...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput