Ajutor, se acreste zacusca!!

Ajutor, se acreste zacusca!! | Autor: alina023

Link direct la acest mesaj

Mi-e o ciuda de mor!! Am muncit la ea o zi intreaga!!!
Am facut acum vreo 3 saptamani zacusca la ai mei, la tara. Am pusa-o calda in borcane (nu mai era chiar fierbinte, proaspat luata de pe foc) si am lasat borcanele acoperite in paturi pana a doua zi!
Le-am depozitat apoi in ceciul alor mei!

In weekend am luat la mine cateva borcane si azi am desfacut unul! Inteapa la limba...se acreste!! Ce ma fac??? Am mai bine de 30 de borcane! Numai cat am muncit la ele; nu mai spun ca de alta nu ma mai apuc nici moarta!

Sa pun borcanele la sterilizat in oala cu apa? Ce mai pot face?

Multumesc de ajutor!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Prea tarziu. Trebuia facut asta atunci. Acumm.... asta e. Pacat de munca si ingrediente...

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

Poate ca totusi ai nimerit un borcan care nu a fost inchis f. bine si a intrat aer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Am sunat-o pe mama si a desfacut si ea un borcan. E la fel!

Chiar nu mai am ce-i face, ca-mi fac sepuku de ciuda!!

PS. Marius, am preparat la ea o zi intreaga iar seara nu am mai avut puterea sa le mai si sterilizez. A doua zi am plecat...mama e cu mofturi ca ea nu face si nu drege... Si am citit in retete ca ar merge si asa! Iaca nu merge!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

trebuia sa o pui atunci luata de pe foc si borcanele sterilizate inainte in cuptor.
imi pare rau. si pe mine ma asteapta o portie de zacusca, dar saptamana viitoare. acum sunt bolnava

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici

Bazar pt Mihaita

ambitioasa
Infertilitatea este o boala



Sa fii domn e o-ntamplare, sa fii OM e lucru mare


Ce-ai sa faci cu atata ura daca viata isi inchide maine portile??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

N-ar merge sa le desfaci pe toate, sa o mai dai intr-un clocot ( pe zacusca in oala, nu pe borcane) si sa o torni apoi din nou in borcanele sterilizate fierbinte fiind?
Zic si eu ...daca tot e compromisa as incerca, mai rau nu are ce sa-i faca. E pacat de munca. Poate o salvezi totusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Din pacate nu cred ca mai potzi salva ceva!

Totusi poate nu a fost bine strins borcanul!Incearca sa le desfaci pe toate,ce e bun pui in oala si mai dai intr-un clocot,apoi in borcane si direct la cuptor!

Dupa ce le scotzi din cuptor,le tzii invelite cu o patura pina se racesc!

Mare pacat d eproduse si de munca!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri! O voi ruga pe mama sa verifice toate borcanele!

Of! Inca o lectie cu plata!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Emma este iubire!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat...

tot din cauza "intamplarilor" de acest fel m-am lasat si eu de sportul asta, cu facutul conservelor, muraturilor, dulceturilor, etc.
eu nu am unde sa le tin, pe balcon am iarna 15 grade (bate soarele), camara nu am si oricat de bine as fi sterilizat, tot mi se stricau majoritatea...
stiu ca mama punea zacusca cat mai fierbinte in borcanele spalate bine, le punea capacul si le tinea pe baie de abur, ptr sterilizare, apoi le lasa acoperite cu o patura sa se raceasca incet, pana a doua zi...

pacat de munca...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca sunt corect preparate si sterilizate si bine inchise stau foarte bine si la 15 grade si la 20 de grade.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca sunt corect preparate si sterilizate si bine inchise stau foarte bine si la 15 grade si la 20 de grade.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


inseamna ca de vina erau capacele de la borcane, ori nu se mai infiletau corect, ori erau asa proaste incat daca le capsam tot nu etansau corect (am folosit ambele tipuri de borcane/capace)...si asa le faceam cam degeaba, cand aveam conservaraie pe balcon, sotul nu poftea la nimic, dupa ce le aruncam ptr ca se stricau/mucegaiau, atunci il apuca pofta de zacusca, muraturi si alte bunataturi...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput