bucatarie ikea

bucatarie ikea | Autor: adialex

Link direct la acest mesaj

reamenajez bucataria, si ne-am hotarat pt bucatarie de la ikea, dar am intrat in mare dilema; initial am vrut sa luam furnirul acela de mesteaca, de muuuult visam la ea, in fine... acum, problema e ca nu exista pe stoc, se schimba nuanta, si nu stie nimeni cand ajunge transportul cu noua mobila; si cum nu mai am rabdare, parca m-as orienta pe cea negru maro; ideea e ca nu stiu cum arata bucatarie neagra, in conditiile in care nu am prea multa lumina naturala(bucataria in schimb e destul de mare) si nu stiu cat de bine se comporta negru ca mobilier de bucatarie; sotu' zice ca se vede orice urma, orice zgarietura, plus ca daca se ciobeste putin, se vede urat;
in concluzie, cum se comporta mobila neagra de bucatarie? e greu de intretinut, ,,inchide'' mult camera?

ps. peretii sunt deschisi la culoare, iar gresia este un maro-roscat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai nu merge negru de nicio culoare (LOL)
Eu am riscat si mi-am luat alba, aceea cu gemulete, mor dupa ea.Are fronturile cu un mic relief, nu e complet dreapta, stiu ca trebuie mai bine spalata, dar imi dechide enorm bucataria, cam intunecoasa dpv iluminare.
la mine faianta e spre portocaliu si gresia e gen bambus.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Nu te sfatuiesc sa alegi negrul. Eu am altceva de la ikea pe negru (e cam acelasi furnir) si imediat se pune praful plus ca e destul de sensibil la zgarieturi.
Dar, ca dependenta si mare fan ikea ce sunt, eu zic sa te orientezi spre altceva. Vezi ca o sa vina noi tipuri de fronturi, le gasesti in catalog sau pe site-ul ikea.co.uk
Mie imi place si furnirul acela de lemn roscat sau cel de pin. Dar nu stiu cat de bine se potriveste cu gresia ta.
Si nu te sfatuiesc nici sa iti iei ceva care iese din gama ca risti sa ai nevoie de piese de schimb si numai gasesti.
In rest, sunt super multumita de mobila si mai ales de sertare si restul accesoriilor. Cam scumpe dar merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

multumesc de raspunsuri!
ma gandeam io ca nu prea merge negru, se nimereste ca nuca-n perete cu gresia, ca peretii sunt albi, dar nu prea mai am rabdare sa vina noua colectie de mesteacan
ma uitam si eu la furnirul acela de lemn roscat, chiar era una expusa si arata f bine...de aia nu am intrebat daca e pe stoc, sper as nu am surprize;
din ce inteleg de la voi, sunteti multumite de mobila, se comporta bine;
noi avem in sufragerie mobila neagra de la ikea, dar arata altfel, camear e mai mare plus ca deschide bine perdeaua si covorul care e alb; dar praful ne omoara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu am vazut la cineva mobila de bucatarie neagra lucioasa(faiantza alb cu negru )cu spoturi luminoase si cu galben oranj ca si culoare a peretzilor!

Este superba insa asa cum a spus Shea(dau o prescurtare ca niciodata nu-tzi nimerec nick-ul)trebuie sa stai toata ziua cu cirpa pe ea,praf,amprente,pete de grasime!

dar e de efect,ce-i drept!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

pana la urma am luat-o pe aia pe mesteacan, dar din pacate nu au venit usile, asa ca trebuie sa mai astept cateva zile ; sunt un pic dezorganizati, una iti spun la telefon, alta in magazin, altceva e pe stoc; si montajul dureaza f mult, stai si dupa aia 5 zile;
in fine, conteaza ca am luat ce doream, si sper sa ajung sa o vad mai repede asamblata;

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Eu am bucatarie neagra si imi place foarte tare. Nu e de la Ikea dar e neagra . Manerele sunt mari si argintii, faianta este foarte, foarte alba si sculele si frigiderul sunt argintii/metalice. Bucataria mea este foarte mare si foarte luminoasa si arata foarte bine.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Si eu am bucataria neagra ( ciocolata inchis). E foarte pretentioasa din toate punctele de vedere.
Bucataria mea este foooooarte mare si de aceea am ales aceasta culoare plus ca e foarte frumoasa insa repet pretentioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adialex

pana la urma am luat-o pe aia pe mesteacan, dar din pacate nu au venit usile, asa ca trebuie sa mai astept cateva zile ; sunt un pic dezorganizati, una iti spun la telefon, alta in magazin, altceva e pe stoc; si montajul dureaza f mult, stai si dupa aia 5 zile;
in fine, conteaza ca am luat ce doream, si sper sa ajung sa o vad mai repede asamblata;

o zi buna!


Noi am montat singuri toata bucataria, inclusiv mecanismul sertarelor sichiar blatul. Daca urmezi cu atentie instructiunile nu ai cum sa dai gres. A iesit perfect si sunt foarte multumita.
Mi s-a parut cam scump montajul.

Roli mami de Andrei (16 ianuarie 2008) si Marc (9 iunie 2006)

www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/" target="_blank">ANDREI
www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/" target="_blank">MARC
www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/" target="_blank">VACANTELE NOASTRE IN 4
BAIETII MEI IUBITI



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

montajul este f scump; dar nu stiu daca ne-am baga sa montam singuri, sincer pare mai greu, mai ales la corpurile suspendate; am mai montat mobilier ikea, toata sufrageria de exemplu, dar aici e vorba de echilibrat usi, gaurit pereti si pus corpurile la acelasi nivel, etc; plus ca sotu e fff tipicar, cred ca ar fi gata intr-o luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Adialex , dupa ce montezi mobila sa pui poze , si eu ma pregatesc sa achizitionez o bucatarie de la ikea pe mesteacan , ce model ai ales Nexus cumva sau Adel brich? Cat te-a costat aproximativ , eu nu pun decat pe un perete de 3 m , cat costa montajul?
Monetan imi fac planul ce dulapuri , ce dimensiuni....

Mergi la inceput