Soareci

Soareci | Autor: absoluta

Link direct la acest mesaj

Buna,
Am nevoie si eu urgent de sfaturile voastre. Ne-am mutat de o luna in casa noua. In sptele casei cam la 200m este o apa . Azi noapte am auzit in dormitor un fosnet. Mi-am trezit sotul insa mi-a zis ca mi s-a parut mie ca aud ceva. Pe la ora 5 l-am vazut alergand prin dormitor dupa un soricel. L-a prins. Era un soricel, nu sobolan.
De dimineata cand m-am trezit m-am dus in camera fetitei care este langa a noastra si am gasit "cacareze" de soricel chiar si pe lenjeria de pat si pe parchet. Am luat la controlat toata casa. Am mai gasit tot sus cateva. Spuneti-mi va rog ce sa fac sa scap de asa ceva. E posibil sa fi fost doar el? E posibil sa fie mai multi? Cum scap de aceasta grija? Cum vad daca mai sunt? Ce sa fac?
Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Buna,
Am nevoie si eu urgent de sfaturile voastre. Ne-am mutat de o luna in casa noua. In sptele casei cam la 200m este o apa . Azi noapte am auzit in dormitor un fosnet. Mi-am trezit sotul insa mi-a zis ca mi s-a parut mie ca aud ceva. Pe la ora 5 l-am vazut alergand prin dormitor dupa un soricel. L-a prins. Era un soricel, nu sobolan.
De dimineata cand m-am trezit m-am dus in camera fetitei care este langa a noastra si am gasit "cacareze" de soricel chiar si pe lenjeria de pat si pe parchet. Am luat la controlat toata casa. Am mai gasit tot sus cateva. Spuneti-mi va rog ce sa fac sa scap de asa ceva. E posibil sa fi fost doar el? E posibil sa fie mai multi? Cum scap de aceasta grija? Cum vad daca mai sunt? Ce sa fac?
Multumesc!


firma de deratizare
cumpara o pisica
otrava pentru soricei (graunte)
capcane

ca sa vezi daca mai sunt, poti presara un strat fin de faina sau alt praf, vei gasi urmele lor daca trec pe acolo

nu-i de joaca, pot transmite microbi, nu mai vorbesc despre mirosul pe care il lasa si pagubele provocate. se inmultesc in ritm ametitor daca nu sunt starpiti.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Da, aseara se mai plimba unul. Otravele nu ma ajuta cu nimic ca mor prin casa si am mobile din alea mari si lungi. Mor dupa ele de se imput si naiba ma ia.
Capacanele ar fi singura solutie. Stiti de unde sa iau? Stiti ceva anume?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidaniela spune:

i-ati vreo 2 pisici. daca vrei iti recomand un forum unde sunt anunturi de adoptie, cele mai multe din bucuresti, ai de unde alege. in felul asta faci si un bine unui sufletel sau doua

My baby...to come
www.lingua-translations.com" target="_blank">and my job
Arbeite klug, nicht hart!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Aoleu, nici vorba de pisici. Am facut deja bine cu doi caini si gasesc curtea praf in fiecare dimineata.
Pe bune, nu as accepta o pisica (sau orice animal ) in casa pentru nimic in lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

absoluta, exista si niste lipici special pentru asa ceva, se intinde pe o placuta si se pune in zonele in care gasesti "resturile" lor. E foarte puternic si nu se usuca mult timp, parintii mei au reusit sa prinda in el si animale mai mari decat soriceii

Am dat un google si chiar asa se cheama, www.bizoo.ro/produse/lipici-pentru-soareci/start-0/10/" target="_blank">lipici pentru soareci

Bafta!

P.S. sa stapaniti sanatosi casa noua!

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

serpi de casa

te scapa de soareci garantat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olina87

serpi de casa

te scapa de soareci garantat!


Cred ca te scapa si de musafiri pe viata .
Capcanele alea cu lipici sunt testate si de noi la casa socrilor de la tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Pacat ca nu vrei pisici. Am eu unele gata antrenate la prins tot ce misca. Nici nu stiam ca in cartier mai exista soareci pana nu au aparut ele cu unii in gura. Au vreo 5 luni si au invatat de la mama lor.
Sunt obisnuite si cu caini, au crescut cu o catea in casa.
Sunt deparazitate intern si extern si invatate la litiera.

Daca te razgandesti da un semn.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

si eu am trecut prin aceasta neplacuta experienta, tot dupa mutarea la casa, la noi a fost nasol si pt ca se plimbau prin spatele rigipsului (de aceea regret enorm ca nu am tencuit). chestia dubioasa la noi e ca am scapat dupa ce am pus grausor si niste otrava albastra imbracata in niste saculeti albi, dar ne-am mai trezit dupa cateva luni cu altul si tot asa, o ciclicitate enervanta la maxim. aparatul cu ultrasunete e o porcarie, nu il luati ca nu face nimic. o alta varianta f buna sunt cursele clasice de lemn in care pui momeala. sfat: astupati orice locsor in care ar putea sa se cuibareasca, gen prize/intrerupatoare nepuse, goluri pe la tevile de la calorifer sau pe la chiuveta/cada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Si noi am avut astfel de intrusi imediat dupa ce ne-am mutat. La mansarda lasam dechis sa se aeriseasca si ei intrau pe geam (la etajul 2 !!!! se catarau pe pereti) si eu nu stiam de ce si-a facut o bufnita cuib sub saceacul nostru. Am luat capcane clasice (de la practiker cred, 2 la 5 lei) si i-am prins imediat, apoi am pus si plasele de tantari.

Bucurie!

Mergi la inceput