Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Adoptia sau a iubi copiii fara limite

copii orfani

(1 vot)    Subiect nou  Raspunde  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

madanic79
madanic79
nou venit

Romania
bucuresti

4 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 22/09/2009 :  08:33:41 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj  Reply with Quote

copii orfani

ma poat ajuta cineva cu o informatie , vreau sa iau de sarbatorile de iarna acasa un copil dintr-un centru de plasament sa simnta si el cum este intr-o familie de sarbatori . Stie cineva cum trebuie procedat? unde sa merg?
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Sheannamp on 22/09/2009 09:04:16
SIMONABB
SIMONABB
membru matur

Romania, Bucuresti
1795 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 24/09/2009 :  23:45:05 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luiSIMONABB Adauga semn de carte la raspuns Trimite SIMONABB un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui madanic79

ma poat ajuta cineva cu o informatie , vreau sa iau de sarbatorile de iarna acasa un copil dintr-un centru de plasament sa simnta si el cum este intr-o familie de sarbatori . Stie cineva cum trebuie procedat? unde sa merg?

si dupa ce trec sarbatorile si il duci inapoi, te gindesti cit de parasit o sa se simta ?

Simona
http://community.webshots.com/user/simonabb
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ioanaalice
ioanaalice
membru incepator

Iceland, Brasov
370 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 25/09/2009 :  09:01:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui ioanaalice Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
mada, in unele orase se practica acest lucru (in Oradea, de exemplu). Cred ca ar fi bine sa te duci la directorul centrului de plasament si sa vorbesti cu el.
Dar vrei sa-l iei DOAR de sarbatori? sau te gandesti sa-i luminezi viata pe o perioda mai lunga de timp?

ioana, mama lui Mihai
Mihai Alexandru
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
cons
cons
membru incepator

Romania
352 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 25/09/2009 :  15:49:14 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cons un Mesaj Privat  Reply with Quote
Unii dintre copiii din centrele de plasament sunt neadoptabili. Cred ca pentru ei este o binecuvantare ca in ajun de Craciun sa fie intr-o familie.
Cunosc o mamica adoptiva, care atat de Craciun cat si de Paste se duce la centrul de minori din judet si pentru o saptamana ia acasa unul sau doi copii.
Timp de o saptamana are grija de ei ii spala, le cumpara jucarioare imbracaminte si incaltaminte, ii imbratiseaza, le face baita, etc. Toate aceste lucruri le face impreuna cu fetita ei care are aproape 6 ani, fetita -asa cum am mai spus- este adoptata. Eu cred ca este un lucru frumos. Cate dintre noi ar fi in stare sa faca asa ceva?
Eu cred ca n-as putea.
Da, poate este dureros pentru ei atunci cand pleaca, dar cred ca mai dureros ar fi pentru ei ca in acele zile sa stea intr-o camera de camin si sa priveasca pe geam afara fara sa mai spere la ceva.

Madanic79, s-ar putea, dar nu stiu sigur, ca pe baza unui formular sau unei cererii pe care o faci la DPC sa ti se aprobe ca in zilele de sarbatoare si nu numai sa poti lua acasa pentru cateva zile un copil din centrul de minori. Cel mai bine este sa te duci la DPC din judetul tau si sa intrebi care sunt procedurile.

Viseaza la tot ce iti doresti, iar daca exista persoane care te vor critica pentru ca visezi, o fac pentru ca ele au uitat sa viseze.
alexuta2005
alexuta2005
membru junior

Romania, pitestiARGES
1061 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 25/09/2009 :  21:27:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luialexuta2005 Adauga semn de carte la raspuns Trimite alexuta2005 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mergi la un centru de plasament, vorbeste acolo cu seful de centru, acesta iti va spune ce copii nu merg de sarbatori in familie(multi copii merg in familie de sarbatori) si faci o cerere.Asistentul social din centru ar trebui sa faca o ancheta sociala la domiciliul tau si apoi daca constata ca totul este ok poti lua unul dintre copii care raman in centru de sarbatori daca si acesta doreste.

Casiana si Alexia
eu_logoped
eu_logoped
membru incepator

Romania
232 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 06/10/2009 :  20:39:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luieu_logoped Adauga semn de carte la raspuns Trimite eu_logoped un Mesaj Privat  Reply with Quote
trebuie s ate gandesti bine inainte daca vei suporta sa te desparti de el dupa cateva zile, daca vei suporta s il vezi c lacrimi in ochi, daca esti suficient de tare sa ii spui in fata ca vrei s ail iei doa pentru cateva zile si apoi trebuie sa se intoarca in casa de copii....

parerea mea este ca ar trebui sa procedezi altfel: sa afli unde sunt cateva centr, organizatii, case de copii pe langa tine (sigur sunt, Bucurestiul e plin), sa mergi sa te prezinti la director, asistent scial, etc, sa te oferi voluntar sa mergi o data/ 2 ori pe saptamana cate 1h sau cat poti tu, sa te joci cu copiii, sa respect acest program, sa te joc cu ei, sa ii cunosti si sa relationezi cu ei, si abia apoi sa te hotarasti care merita sa mearga acasa la tine, cu care te intelegi bine, care are capacitatea sa inteleaga despre ce e vorba.

Andreea

columbiana
.

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator Maria Rubi
 Burkina Faso (Upper Volta), lala land
5146 Mesaje
19 Prieten(i)
Trimis la: - 08/10/2009 :  05:07:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite columbiana un Mesaj Privat  Reply with Quote

Madanic , imi pare rau ca nu sunt in Romania. Nu cred ca poti face rau unui copil cladindu-i amintiri; e ca o vacanta pentru el intr-o altfel de lume, o vacanta reala; chiar daca se intoarce in camin, va ramine cu el amintirea unui Craciun, a unui cadou sub brad, a unui camin. Nu sta pe ginduri.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com