copii orfani

copii orfani | Autor: madanic79

Link direct la acest mesaj

ma poat ajuta cineva cu o informatie , vreau sa iau de sarbatorile de iarna acasa un copil dintr-un centru de plasament sa simnta si el cum este intr-o familie de sarbatori . Stie cineva cum trebuie procedat? unde sa merg?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Citat:
citat din mesajul lui madanic79

ma poat ajuta cineva cu o informatie , vreau sa iau de sarbatorile de iarna acasa un copil dintr-un centru de plasament sa simnta si el cum este intr-o familie de sarbatori . Stie cineva cum trebuie procedat? unde sa merg?


si dupa ce trec sarbatorile si il duci inapoi, te gindesti cit de parasit o sa se simta ?


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

mada, in unele orase se practica acest lucru (in Oradea, de exemplu). Cred ca ar fi bine sa te duci la directorul centrului de plasament si sa vorbesti cu el.
Dar vrei sa-l iei DOAR de sarbatori? sau te gandesti sa-i luminezi viata pe o perioda mai lunga de timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cons spune:

Unii dintre copiii din centrele de plasament sunt neadoptabili. Cred ca pentru ei este o binecuvantare ca in ajun de Craciun sa fie intr-o familie.
Cunosc o mamica adoptiva, care atat de Craciun cat si de Paste se duce la centrul de minori din judet si pentru o saptamana ia acasa unul sau doi copii.
Timp de o saptamana are grija de ei ii spala, le cumpara jucarioare imbracaminte si incaltaminte, ii imbratiseaza, le face baita, etc. Toate aceste lucruri le face impreuna cu fetita ei care are aproape 6 ani, fetita -asa cum am mai spus- este adoptata. Eu cred ca este un lucru frumos. Cate dintre noi ar fi in stare sa faca asa ceva?
Eu cred ca n-as putea.
Da, poate este dureros pentru ei atunci cand pleaca, dar cred ca mai dureros ar fi pentru ei ca in acele zile sa stea intr-o camera de camin si sa priveasca pe geam afara fara sa mai spere la ceva.

Madanic79, s-ar putea, dar nu stiu sigur, ca pe baza unui formular sau unei cererii pe care o faci la DPC sa ti se aprobe ca in zilele de sarbatoare si nu numai sa poti lua acasa pentru cateva zile un copil din centrul de minori. Cel mai bine este sa te duci la DPC din judetul tau si sa intrebi care sunt procedurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexuta2005 spune:

Mergi la un centru de plasament, vorbeste acolo cu seful de centru, acesta iti va spune ce copii nu merg de sarbatori in familie(multi copii merg in familie de sarbatori) si faci o cerere.Asistentul social din centru ar trebui sa faca o ancheta sociala la domiciliul tau si apoi daca constata ca totul este ok poti lua unul dintre copii care raman in centru de sarbatori daca si acesta doreste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_logoped spune:

trebuie s ate gandesti bine inainte daca vei suporta sa te desparti de el dupa cateva zile, daca vei suporta s il vezi c lacrimi in ochi, daca esti suficient de tare sa ii spui in fata ca vrei s ail iei doa pentru cateva zile si apoi trebuie sa se intoarca in casa de copii....

parerea mea este ca ar trebui sa procedezi altfel: sa afli unde sunt cateva centr, organizatii, case de copii pe langa tine (sigur sunt, Bucurestiul e plin), sa mergi sa te prezinti la director, asistent scial, etc, sa te oferi voluntar sa mergi o data/ 2 ori pe saptamana cate 1h sau cat poti tu, sa te joci cu copiii, sa respect acest program, sa te joc cu ei, sa ii cunosti si sa relationezi cu ei, si abia apoi sa te hotarasti care merita sa mearga acasa la tine, cu care te intelegi bine, care are capacitatea sa inteleaga despre ce e vorba.


Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Madanic , imi pare rau ca nu sunt in Romania. Nu cred ca poti face rau unui copil cladindu-i amintiri; e ca o vacanta pentru el intr-o altfel de lume, o vacanta reala; chiar daca se intoarce in camin, va ramine cu el amintirea unui Craciun, a unui cadou sub brad, a unui camin. Nu sta pe ginduri.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput