Dulceata din bobite de soc

Dulceata din bobite de soc | Autor: andru_mami

Link direct la acest mesaj

am auzit ca este delicioasa aceasta dulceata din bobitele florior de soc,dar sincer nu am mancat si nu stiu nici cum se face.
a facut cineva sau ati mancat,cum vi s-a parut?
are cineva reteta?

desi acum nu mai gasesc eu soc,la anul,desi cate bobite sa aduni ca sa faci cateva borcanele?

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

da da da - eu am papat la nasa copiilor mei - este delicioasa.

am sa incerc sa fac rost azi de reteta si s-o postez aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

am revenit, am reusit sa fac rost de reteta:

o farfurie (de supa) plina ochi de bobite de soc - spalate in prealabil, se pun de cu seara cu 500 g zahar sa stea. Daca va place aroma - taiati o lamaie/portocala bucati si amestecati cu fructele si zaharul.
A doua zi se pun la fiert - de la primul clocot se lasa sa fiarba trei sferturi de ora. La inceput va face spuma - nu aruncati spuma - reamestecati-o cu fructele - da o savoare faina.
Daca doriti o dulceata mai zemoasa lasati trei sferturi de ora la fiert amestecul.
Daca o doriti mai densa - o puteti lasa si pana la o ora jumatate la fiert.
De incercat se incearca luand putina zeama cu o lingura si se aseaza pe o farfurie - functie de cat de repede se intareste - stiti cum va fi - zemoasa sau mai densa.

Se aseaza in borcane cat e inca calaie (putin calduta), se pun capacele si se aseaza cu fundul in sus o ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

Mirona- sarumana ptr reteta,la anul acum,dar e bn ca am reteta.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Intr-adevar, e foarte buna dulceata de soc. Eu n-am mai facut de ani buni, ca n-am mai avut de unde sa culeg fructe. Si mai e un aspect: ca sa-ti placa dulceata de soc trebuie sa nu te deranjeze semintele multe si mici, ca cele de la dulceata de zmeura sau de mure.
Atentie: In momentul in care incepe dulceta sa fiarba s-ar putea sa ti se para ciudat mirosul, nu e ca atunci cand faci o dulceata ... comuna. E un miros mai ... nu stiu cum sa-i zic... parca faci tzuica... Dar pana cand scade un pic. Apoi e ok.
Mi-ai facut o poftaaa..... La anu' ma mobilizez si eu sa caut fructe.


sotul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Este foarte buna, eu de obicei nu mananc dulceata, dar asta de soc este grozava, mai ales cu pe paine cu unt


adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

Din cate stiu eu dulceata de soc are influenta asupta tensiunii(cred ca o scade) si trebuie atentie la culegerea fructelor ca sa fie bine coapte.Dulceata este excelenta si tine foarte bine.Noi mai avem de acum 3 ani si nu s-a zaharisit.Mama mai face si dulceata de dude .Ati mancat vreodata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

da e f buna ,facea bunica mai de mult,cica ar fi buna pt stomac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

in zona noastra se face si limonada de soc,e f gostoasa si racoritoare.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput