Teste de evaluare a fertilitatii femeii

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

dragalina, stiu ca a trecut mult timp de cand ai scris despre ovupred. daca mai intri poti sa-mi explici si mie cum le-ai folosit? cred ca eu nu fac ceva bine ca nu vad mai nimic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artemisia spune:

Buna,
Calculatoarele de ovulatie nu stiu ce sa zic.Eu am incercat 3 calculatoare de pe site-uri diferite si nici unul nu a dat la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss83 spune:

Pe testele de ovulatie nu te poti baza.
Ovulatia nu este neaparat la mijlocul ciclului menstrual.
Am o colega care dupa cativa ani de incercari a aflat ca ovuleaza cu cateva zile inainte de menstruatie.La al doilea copil stiind acest lucru nu a mai avut probleme si a ramas gravida imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_radu spune:

Buna,
Nu am stiut unde sa postez, sper ca am nimerit unde trebuie
Am 29 de ani, am ciclu neregulat, o sarcina (2003), nu am suferit avort, ultima menstruatie 23 Februarie 2013. Mi-am facut, conform recomandarilor doctorului meu curant, dozarile hormanale, in a 3-a zi de ciclu. Rezultatele sunt urmatoarele:
Estradiol - 60 pg/ml (Valori referinta: faza foliculara - 21 - 251; mijlocul ciclului - 38 - 649; faza luteala - 21 - 312);
LH - 4, 87 mUI/ml (Valori referinta: faza foliculara - 1,80 - 11,78; mijlocul ciclului - 7,59 - 89,08; faza luteala - 0,56 - 14);
FSH - 6,03 mUI/ml (Valori referinta: faza foliculara - 3,03 - 8,08; mijlocul ciclului - 2,55 - 16,69; faza luteala - 1,38 - 5,47);
TSH - 2,04 MUI/ml (Valori referinta: 0,35 - 4,94);
FT4 - 1,03 ng/dl (Valori de referinta: 0,70 - 1,48);
TT3 - 0,90 ng/ml (Valori de referinta: 0,58 - 1,59);
ATPO - 0,20 IU/ml (Valori de referinta: 0,00 - 5,61);
Prolactina - 36,2 ng/ml (Valori de referinta: 5,18 - 26,53).
Daca ati putea sa ma ajutati cu o interpretare as ramane profund recunoscatoare.
Imi doresc mult un al doilea copil, spermograma sotului este buna.
As vrea sa stiu daca exista vreo sansa sa raman insarcinata prin stimulare ovariana, inainte sa ne gandim la FIV. Luna aceasta sunt programata si pentru histerosalpingografie, restul analizelor (Ureaplasma, Mycoplasma, PAP etc ) mi-au iesit bine. Doctorul meu m-a cam speriat spunandu-mi ca valoarea Estradiolului este mare ceea ce ar insemna o rezerva ovariana redusa

Va multumesc mult pentru atentia acordata mesajului meu.
Astept cu mult interes un raspuns.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns realityBites spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex_radu

Buna,
Nu am stiut unde sa postez, sper ca am nimerit unde trebuie
Am 29 de ani, am ciclu neregulat, o sarcina (2003), nu am suferit avort, ultima menstruatie 23 Februarie 2013. Mi-am facut, conform recomandarilor doctorului meu curant, dozarile hormanale, in a 3-a zi de ciclu. Rezultatele sunt urmatoarele:
Estradiol - 60 pg/ml (Valori referinta: faza foliculara - 21 - 251; mijlocul ciclului - 38 - 649; faza luteala - 21 - 312);
LH - 4, 87 mUI/ml (Valori referinta: faza foliculara - 1,80 - 11,78; mijlocul ciclului - 7,59 - 89,08; faza luteala - 0,56 - 14);
FSH - 6,03 mUI/ml (Valori referinta: faza foliculara - 3,03 - 8,08; mijlocul ciclului - 2,55 - 16,69; faza luteala - 1,38 - 5,47);
TSH - 2,04 MUI/ml (Valori referinta: 0,35 - 4,94);
FT4 - 1,03 ng/dl (Valori de referinta: 0,70 - 1,48);
TT3 - 0,90 ng/ml (Valori de referinta: 0,58 - 1,59);
ATPO - 0,20 IU/ml (Valori de referinta: 0,00 - 5,61);
Prolactina - 36,2 ng/ml (Valori de referinta: 5,18 - 26,53).
Daca ati putea sa ma ajutati cu o interpretare as ramane profund recunoscatoare.
Imi doresc mult un al doilea copil, spermograma sotului este buna.
As vrea sa stiu daca exista vreo sansa sa raman insarcinata prin stimulare ovariana, inainte sa ne gandim la FIV. Luna aceasta sunt programata si pentru histerosalpingografie, restul analizelor (Ureaplasma, Mycoplasma, PAP etc ) mi-au iesit bine. Doctorul meu m-a cam speriat spunandu-mi ca valoarea Estradiolului este mare ceea ce ar insemna o rezerva ovariana redusa

Va multumesc mult pentru atentia acordata mesajului meu.
Astept cu mult interes un raspuns.


Cu respect,

Alexandra Radu


Valoarea Prolactinei este peste limita si poate afecta/inhiba ovulatia. Solutia e simpla, exista tratament(cu dostinex) dar numai sub supravegherea medicului endocrinolog.
Fara tratarea prolactinei nu are sens o stimulare ovariana.
Succes!

Mergi la inceput