Teste de evaluare a fertilitatii femeii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DoinaR spune:

Buna Kitty,

Iti tin pumnii, sper sa revii cu vesti bune cat de curand!


Cand te lupti cu propria-ti constiinta si esti invins, ai castigat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty-27 spune:

mersi doina...asa sper si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bogdana_ spune:

Una dintre procedurile de evaluare este si histerosalpingografia, sau HSG. Am trecut prin doua:) Am preferat sa īncep cu o astfel de metoda mai putin invaziva; si speram sa ma opresc la ea, desigur mi-a fost recomandata de medicul ginecolog.

Am citit diverse pe internet, pe forumuri si in carti de specialitate ca ar fi dificil, ca ar fi dureros sau dimpotriva.

Prima data a fost absolut cumplit, aproape ca am lesinat. La cea de-a doua HSG m-am dus speriata rau de tot si - supriza - a fost chiar lejer iar rezultatele concludente.

Aceasta din urma HSG am facut-o la clinica Victor Babes, la doctorul George Petcu. Sunt īncānta de el si de profesionalisuml de care a dat dovada si-i sunt recunoscatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Folosesc teste de ovulatie, Barza sau Minut, inpand cu ziua a 10-a pana in ziua a 15-a.Mi-au aratat ca ovulez in ziua a 11-a si a 12-a.Am un CM regulat de 27-28 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_b spune:

buna fetelor ...
Va citesc de ceva vreme insa abea acuma mi-am facut curaj sa ma si loghez! Noi avem o fetita de 5 ani si de un an si ceva tot incercam sa-i facem o surioara sau fratior!
Astazi am fost la echo (in ziua 12) si pe fiecare ovar a gasit cate un folicul de 15mm. Sunt la monitorizare de luna aceasta si nu stiu exact ce inseamna. Sa-mi fac sperante? Ciclul meu dureaza 30 de zile. Deci ovulatia ar fi in ziua 16. Ce parere aveti fetelor?

va pup si astept un raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CDEEAC spune:

Buna. Va citesc de mult timp, dar acum m-am hotarat sa va scriu.
Povestea mea pe scurt: Am 31 de ani, ma chinui de 1 an sa raman insarcinata. Am CM f dereglat, cu monitorizari si cu ovulatii ff tarzii, in zilele: 20 - 30 (variau), am inceput sa iau duphaston, analizele la progesteron in z 21 sunt mici (sub limita), spermograma sotului este buna si mi s-a recomandat sa fac o HSG si daca e ok sa fac tratament cu clomifen. Doctorita mea vrea neaparat sa vada intai cum stau cu trompele.
Eu sunt din Bacau si as vrea sa stiu unde as putea face un HSG in Iasi. Doctorita mea este din Iasi si m-a trimis la elena doamna la dr radiolog Covali. Poate stiti ceva despre dansa sau poate imi indicati o clinica privata unde as putea face aceasta analiza. Daca o fac la spital care este"tariful", cu cat sa fiu pregatita?
Sa va dea Dumnezeu la toate aspirantele un
asa cum mi-l doresc si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaraMark spune:

Buna fetelor... eu am o menstruatie neregulata, cum as putea afla cat mai sigur care ar fi perioada ovulatiei? Testele de ovulatie pe care le-am facut pana acum nu prea au efect...pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikado spune:

Lara, prin monitorizare temperatura bazala impreuna cu teste de ovualtie, sau monitorizare ecografica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LaraMark spune:

Mersi mult Mikado!! Sper sa fie totul ok! pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nerama spune:

si eu ma monitorizez cu ajutorul temperaturii bazale... si din cand in cand mai folosesc si teste de ovulatie oview

Mergi la inceput