stare de rau

stare de rau | Autor: mgabi

Link direct la acest mesaj

Buna.

As dori un sfat sau ceva detalii despre urmatoarele simptome:
- dureri severe de cap
- anorexie (lipsa poftei de mancare)
- dureri abdominale (constipatie sau diaree)
- urinari foarte dese intr-un timp scurt
- stare de moleseala (ameteala, greata, sfarseala, dureri abdominale severe etc)
- tensiune oscilanta
Toate aceste simptome le are mama mea. Ele apar ca niste crize destul de des si brusc. Medicul a spus ca este o depresie severa aparuta pe fondul titoidei autoimune si a prolapsului de valva mitrala. Exista sanse de ameliorare a acestor simptome? Acum ia atat de multe medicamente, mai multe decat mananca. A slabit si foarte mult. Acum in plus va lua si vitamine (pana acum le-a refuzat).
Ii este frica sa mai mearga pe strada ca nu cumva sa i se faca rau.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

nu sunt medic, dar o parte dintre simptomele descrise seamana cu cele prezente in cazul diskineziei biliare.

nu ai mentionat insa daca si ce analize a facut mama ta. o ecografie abdominala cred ca este absolut necesara, daca nu a facut deja pana acum.

iar daca face deja tratament pentru cele 2 afectiuni mentionate de tine, este posibil ca aceste simptome sa fie de fapt efecte secundare ale acestor medicamente pe care le ia. la ce fel de medic a fost, de familie sau de specialitate ?

da-ne te rog mai multe informatii despre analizele si investigatiile facute de mama ta. nu ai mentionat ce varsta are dansa...

multa sanatate !

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu vreau sa te sperii , dar te-ai gandit la un neoplasm?
Dupa o anumita varsta la o persoana care are alternanta de diaree si constipatie , dureri abdominale , inapetenta, scadere ponderala , oboseala, la asta te gandesti prima oara.

Eco , Colonoscopie , CT

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna dimineata

Referitor la ce medic a fost, la endocrinolog pentru tiroida (are tratament), la cardiolog (are tratament), la psiholog (are tratament), la internist, la medicul de familie. La varianta neoplasm ma gandesc si eu si cred ca asta s-ar putea sa fie cauza. Mai ales ca ambii parinti ai ei au avut asa ceva. Acum este sub controlul medicamentelor si cred ca mai bine mergem asa usor pentru ca si daca ar sti ca mai are si altele ar fi dezastruos. Nici in stital nu vrea sa se interneze, are cosmarul pe care l-a trait in spital bunica. Acolo s-a stins.

Sa fim sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

O parte din simptome le-a avut si mama. Exceptie cele cu constipatia/diareea.
La ea se pare ca a fost o depresie.
Dupa disparitia factorului de stres si cu putin tratament si-a revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

Buna dimineata

Referitor la ce medic a fost, la endocrinolog pentru tiroida (are tratament), la cardiolog (are tratament), la psiholog (are tratament), la internist, la medicul de familie. La varianta neoplasm ma gandesc si eu si cred ca asta s-ar putea sa fie cauza. Mai ales ca ambii parinti ai ei au avut asa ceva. Acum este sub controlul medicamentelor si cred ca mai bine mergem asa usor pentru ca si daca ar sti ca mai are si altele ar fi dezastruos. Nici in stital nu vrea sa se interneze, are cosmarul pe care l-a trait in spital bunica. Acolo s-a stins.

Sa fim sanatosi


In tarile mai mari unde exista plafon colonoscopia, gastroscopia sunt obligatorii si gratuite dupa o anumita varsta ins cop profilactic.
Cel mai bine ar fi sa mergi cu ea la un cabinet privat pt. colonoscopie , mai ales daca a avut in familie cazuri de neoplasm.
Daca nu vrei sa fie stresata ii spui ca trebuie sa mearga din cauza scaunelor , ca nu se vede asta la coprocultura si gata , dar nu o lasati balta pt. ca daca Doamne fereste este ceva , mai bine sa fie prins din timp.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonni spune:

nu vreau sa intervin aiurea ca nu am pregatirea necesara.
totusi ma obsedeaza deja cand se gandeste imediat lumea la cancere asa ca imi spun parerea personala neavizata.

sunt o gramada de simptome care nu au legaruta cu canerul de colon, rectosigmoidal sau gastric (pentru astea recomadai colono, endoscopia).
dureri severe de cap, urinari dese, tensiune oscilanta...
dintre toate vad doar durerea abdominala si alternarea inter diaree si constipatie care sa indice catre asa ceva. dar aceste simptome pot avea si multe alte cauze.

mgabi, nu spun sa neglijezi simptomele, dar nu te gandi la ce e mai rau, te stresezi inutil. doctorii care au vazut-o cred ca iti recomadau toate investigatiile daca credeau ca e nevoie. eventoal exprima-te clar in fata unui gastroeterolog, daca e cazul sau nu sa iti faci griji de un neoplasm si daca e cazul sa faci acele investigatii. consuma mult (internare, anestezie, stres...) un om care si asa e cu o gramada de probleme. eventoal un test al scaunului care sa depisteze daca are sange (fecal ocult blood test e in engleza, nu stiu in ramaneste) sau marcherul ala al cancerului de colon...astea sunt analize mai simple care mai degreaba le-ar putea suporta mama ta. si apoi daca e cazul mergeti mai departe.

nu ma intelegeti gresit, mai ales tu XIO, nu vorbesti prostii, recunosc, dar deja ma obsedeaza cum absolut totul leaga de un cancer.

mgabi, sanatate multa mamei tale. tratati problemele psihologice ca fara ele nici fizicul nu va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui nonni

nu vreau sa intervin aiurea ca nu am pregatirea necesara.
totusi ma obsedeaza deja cand se gandeste imediat lumea la cancere asa ca imi spun parerea personala neavizata.

sunt o gramada de simptome care nu au legaruta cu canerul de colon, rectosigmoidal sau gastric (pentru astea recomadai colono, endoscopia).
dureri severe de cap, urinari dese, tensiune oscilanta...
dintre toate vad doar durerea abdominala si alternarea inter diaree si constipatie care sa indice catre asa ceva. dar aceste simptome pot avea si multe alte cauze.

mgabi, nu spun sa neglijezi simptomele, dar nu te gandi la ce e mai rau, te stresezi inutil. doctorii care au vazut-o cred ca iti recomadau toate investigatiile daca credeau ca e nevoie. eventoal exprima-te clar in fata unui gastroeterolog, daca e cazul sau nu sa iti faci griji de un neoplasm si daca e cazul sa faci acele investigatii. consuma mult (internare, anestezie, stres...) un om care si asa e cu o gramada de probleme. eventoal un test al scaunului care sa depisteze daca are sange (fecal ocult blood test e in engleza, nu stiu in ramaneste) sau marcherul ala al cancerului de colon...astea sunt analize mai simple care mai degreaba le-ar putea suporta mama ta. si apoi daca e cazul mergeti mai departe.

nu ma intelegeti gresit, mai ales tu XIO, nu vorbesti prostii, recunosc, dar deja ma obsedeaza cum absolut totul leaga de un cancer.

mgabi, sanatate multa mamei tale. tratati problemele psihologice ca fara ele nici fizicul nu va fi bine.




Nonni, fiind la medicina si avand practica in spital m-am invatat sa gandesc asa.
Astea sunt niste simptome cruciale, adica prima oara cand vine omul la tine ca medic sau student care il consulti si stii ca are cancer de colon il intrebi de scadere ponderala , lipsa poftei de mancare si alternanta diaree-constipatie. Dupa aceea intrebi de sange in scaun si altele .
Nu inseamna ca oricine are simtpomele astea are cancer , ca poti sa mananci aiurea sau poti sa ai colon iritabil si sa ai alternanta asta .
cand ai lamblii poti avea alternanta , meteorism , stare de rau , steatoree si altele.
Dar cand e vorba de un pacient trecut de 50 de ani prima oara te gandesti sa excluzi ce e mai grav , si anume neoplasmul.

In alte tari (Canada , America) se face screening pt. neoplasmul de colon si de prostata. O data la 3-5 ani parca , daca nu ai alte leziuni la nivelul colonului este obligatoriu sa-tifaci colonoscopia dupa ce ai implinit 50 sau 55 de ani .
In China si Japonia , unde cancerul gastric are cea mai mare incidenta este si rata cea mai mare de vindecare.
Nu pt. ca au descoperit ei vreaun tratament ci pt. ca acolo se fac gastroscopii screening si cancerul este prins in stadiu incipient , deci tratabil.
la noi pacientii vin cand apar simptomele si atunci e mult prea tarziu pt. majoritatea.

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nonni spune:

xio, stiu ca esti studenta la medicina, ti-am citit postarile in multe locuri.

tot respectul petru tine, si pentru toti din breasla asta. crede-ma am avut nenorocul sa am contact cu mult doctori. dar stii ce respect cel mia mult la ei? nu faptul ca au invatat enorm, ca pot vindeca sau depun un efort inuman intr-un domeniu unde nu ai voie sa gresesti...

eu personal respect enorm doctorii care nu arunca cu diagnostice. doctorii care informeaza pacientul fara a semana panica. cel mai crunt diagnostic care l-am auzit live, a fost dat de doctorul meu preferat catre sotul meu: tumoara vezicala (care dupa urmatorii pasi s-a dovedit a fi intardevar o tumoare canceroasa). cu toata panica si nesiguranta cu care am urmat pasii recomandati, totusi de cate ori ieseam de la el din cabinet ieseam linistiti.
el nu a pomenit nici o singura data cuvantul tumoare pana nu a vazut-o clar cu ochii (la cistoscopie) cu toate ca toate semnele indicau asta (sange in urina fara infectie urinara dar leucocite in numar mare). nu am auzit cuvantul cancer pana nu a venit paportul de la anatomie patologica.
evident ca si eu la asta ma gandeam, il intrebam direct, e tumoare, e cancer..domu doctor, asa-i ca e pre amare pentru un polip..a rapsuns foarte calm si echilibrat mereu. stiam ca este o posibilitate dar ma pastra cu psihicul intreg.

cred ca este o calitate care nu se invata la facultatea de medicina, dar care face mai mult bine pacientului decat orice pastila.

xio sa nu crezi ca te atac, nu contest toate cunostiintele tale medicale, si nu am nici un dubiu ca din ce scriu cartile intradevar asta e pasul de urmat: recomadat o colonoscopie. absolut ca aia ar clarifica lucrurile. dar nu pune neoplasmul (ca si cuvant) inaintea recomandarii colonoscopiei..sperie si demoralizeaza. evident ca si pacientii se gandesc la ce e mai rau, daca mai aud si din gua doctorului se gandesc ca e si mai grav..mai avansat, mai urgent, mai catastrofal.


scuze de enormitatea de offtopic mgabi si intradevar urmeaza mai degraba recomandarile lui xio, eu in optimismul meu tind sa infrumusetez lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna

Starea mamei mele este una cat se poate de proasta. Mananca cat un bb, are dureri de cap (spune ingrozitoare), insomnie severa, nu suporta lumina, nu suporta sa-i vorbeasca cineva mult timp . A incercat sa se interneze in cursul zilei de ieri, dar nu sunt locuri in spital, incercam de luni pentru a face niste controale amanuntine sa vedem daca intradevar cauza este de natura psihologica sau este altceva.
Diagnosticul medicului psihiatru este: depresie anxioasa si sindromul colonului iritabil. Eu cred ca s-a si anemiat pentru ca a slabit foarte mult intr-un timp scurt (i-am luat acum si vitamine). Aproape ca numai suporta mirosul de mancare. I s-a recomandat sa doarma foarte foarte mult.
Ea este o fire foarte agitata si acum ca se vede in aceasta stare ii este si mai greu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna

Starea mamei mele este una cat se poate de proasta. Mananca cat un bb, are dureri de cap (spune ingrozitoare), insomnie severa, nu suporta lumina, nu suporta sa-i vorbeasca cineva mult timp . A incercat sa se interneze in cursul zilei de ieri, dar nu sunt locuri in spital, incercam de luni pentru a face niste controale amanuntine sa vedem daca intradevar cauza este de natura psihologica sau este altceva.
Diagnosticul medicului psihiatru este: depresie anxioasa si sindromul colonului iritabil. Eu cred ca s-a si anemiat pentru ca a slabit foarte mult intr-un timp scurt (i-am luat acum si vitamine). Aproape ca numai suporta mirosul de mancare. I s-a recomandat sa doarma foarte foarte mult.
Ea este o fire foarte agitata si acum ca se vede in aceasta stare ii este si mai greu.


Mergi la inceput