Cea mai eficienta cura de slabire

Cea mai eficienta cura de slabire | Autor: anelize

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,vreau sa ma apuc de o cura de slabire pentru ca varsta isi spune cuvantul si asa,dintr-o data,nu stiu cum m-am trezit cu 10 kg in plus.
Ma documentez de cateva zile,dar nu stiu pe ce cale sa o apuc,ce cura sa tin.Am citit o multime de pareri,o multitudine de regimuri...nu stiu ce sa aleg.
De obicei nu mananc "prosti"(prajeli,fast-food,grasimi,etc-decat dulciuri ),dar totusi ma ingras si cand respir.
Va rog spuneti-mi ,din experienta voastra,ce cure ati tinut si au dat randament....relativ repede...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_n spune:

Musai sport/miscare de 4-5 ori pe saptamana, fara mancare dupa ora 17.00-18.00 si multe lichide. restul zici ca respecti, adica fara prajeli, dulciuri sau fast-food.

Alta cura mai buna ca asta n-am gasit.


Smile, what's the use of crying/You'll find that life is still worthwhile/If you just smile (Smile - Michael Jackson)


Cauta si pastreaza mereu o bucata de cer deasupra vietii tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliana82 spune:

La mine cea mai eficienta cura de slabire este rabdatul de foame si schimbatul farfuriei.. adica o farmurie normala schimbata cu o farfurie mica...si eliminatul painii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Ar trebui sa-ti faci analizele ca sa vezi de ce te ingrasi daca nu mananci prostii.

Iar in rest...dupa cum am mai spu pe aici mama-mea a primit un model de alimentatie de la nutritionista care e mai mult un stil de viata.
Mie mi-a placut foarte mult Hay Diet si incerc sa mananc asa pt. ca mi se pare sanatoasa.
Astea nu sunt regimuri/diete ci un stil de alimentatie sanatos.

Ca dieta am primit de la asistenta mea de la endocrinologie ceva interesant dar mi e pare mult si nu pot manca tot ce e acolo.

Oricum , inainte la doctor!

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salut

Daca vrei sa slabesti,in primul rand renunta la junk food,asta insemnand shaorma,kebab,cartofi prajiti,KFC,McDonalds si asa mai departe.Renunta la bauturi acidulate si ,mai ales,la cola si pepsi.Renunta la dulciuri,cel putin o perioada,pana dai ceva jos.Renunta la prajeli de orice fel si soi sau macar redu cantitatea de prajeli mancata,in sensul ca un ou ochi nu e un capat de lume,de 2-3 ori pe luna sau o chifteluta,de pofta...
Bea multa apa plata si ceai...incearca o cura de ceai detoxifiant si mergi in paralel cu alimentatia sanatoasa.
Consuma mai mult fiert sau fript,inclusiv legumele,nu numai carnea.Incearca sa reduci mult carnea de porc si cauta sa mamanci carne de pui slaba si fara piele,carne de vita slaba,carne de curcan si peste(eu sar la capitolul asta pentru ca nu mananc peste).Poti gusta si carne grasa,dar numai sa gusti.Nu renunta definitiv la grasimile bune,gen uleiurile de masline,de orez sau de samburi de struguri si chiar si cel de floarea soarelui,dar sa fie cu masura.Se poate gati foarte bine cu ele,fara nici o problema.Mananca alune si migadale,nuci...cate putin...aproximativ maxim 20 de grame pe zi.Ai grija sa fie crude,nu prajite.
Renunta la paine,cauta si inlocuieste-o,daca chiar nu poti fara ea,cu painea hipocalorica sau pesmetii aceia pentru mic dejun.Incearca sa limitezi cat mai mult consumul de cartofi si cauta sa ii consumi fierti in coaja sau copti la cuptor.Acelasi lucru fa-l si cu orezul,limiteaza consumul si daca trebuie sa mananci,cauta sa il mananci fiert cu apa si sare.
Incearca sa nu mananci paine sau cartofi atunci cand consumi proteine...adica tot ce tine de sfera animala,indiferent ca este ou,lapte sau carne.Painea combin-o doar cu legume.Carnea cauta sa o mananci numai cu legume fripte pe plita sau gratar sau fierte si niciodata cu cartof,in nici o forma de preparare a lui.
Mi-am permis sa iti scriu toate astea,dat fiind faptul ca eu experimentez asta acum.Am incercat diete,insa nu-s de mine...imi dau organismul peste cap.Asa ca am decis ca trebuie sa imi schimb modul de a ma alimenta si am schimbat.Am inceput asta acum vreo 2 luni de zile si deja am dat jos cam 10 kile...Stomacul s-a mai micsorat si pofta de mancare a scazut.Am 3 mese pe zi,plus doua gustari.Ma simt foarte bine si nu am renuntat la a manca 2-3 patratele de ciocolata sau a manca o inghetata de fructe pe bat...gust din tot ce imi face pofta si placere,insa nu mai bag in mine fara limita...
Iti doresc bafta si daca te ajuta cu ceva informatia...mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstefi spune:

anelize,sport!!!adica ce poti face tu,mai lejer la inceput,ca fara asta nu prea se face mai nimic,cum au scris si fetele,cu un pic de dieta si renuntarea la anumite mancaruri si totul va fi ok...normal ca am incercat si eu unele dar am ajuns la concluzia ca renuntand la anumite produse,portii mai mici si aerobic slabesti cate un pic si bine,sa nu dai organismul peste cap
multa bafta !!!!

carmen si stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla2007 spune:

Ana ,felicitari .Pentru a slabi, pentru a ne mentine o greutate constanta... e musai nevoie de schimbarea modului/stilului de viata,de a manca sanatos mereu,numai asa vor fi rezultate pozitive pe masura sacrificiului.E nevoie si de sport,nu se poate fara!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

sportul,bata-l vina!!! cu altceva nu prea pacatuiesc de fel.doar la dulce tresar,dar m-am lasat si de ala de ceva vreme.
dezavantajul meu e ca nu pot manca la ore fixe,nici din punc de vedere al timpului si nici pt ca pare ca o restrictie sa nu mananc intre mese si atunci e grav.rontai struguri,mere,una-alta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

Salut

Daca vrei sa slabesti,in primul rand renunta la junk food,asta insemnand shaorma,kebab,cartofi prajiti,KFC,McDonalds si asa mai departe.


Ana, sunt de acord cu tot ce ai spus, cu o singura exceptie: saorma in special, dar si kebab (daca se renunta la mare parte din chifla) reprezinta mancaruri perfecte atat pentru un regim sanatos, cat si pentru o dieta de slabire, cu numai 2 conditii: sa se aleaga portia cea mai mica si sa se renunte la sosul de maioneza si la cartofii prajiti.

Ce ramane? O combinatie de carne fripta , de obicei de pui, salata de varza, muraturi, ceapa, putin ketchup de gust, si niscaiva lipie (acuma nu zice nimeni ca trebuie musai sa mananci toata lipia, nu?). Repet,o combinattie sanatoase si fara prea multe calorii, la indemana si ca pret si ca disponibilitate (mai ales pentru cei care nu sunt acasa la ora pranzului).

Din pacate, din proprie experienta stiu ca, indiferent ce ai manca, daca nu reduci portiile si nu te obisnuiesti sa mananci putin, nu vei slabi, respectiv nu vei reusi sa te mentii dupa o cura de slabire mai drastica.

Sanatate maxima tuturor!

Bedrosmart



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

despre regimul disiociat ce puteti spune? legumele se pot manca si cu paine hipoglucidica sau graham? pentru ca m-ar cam roade stomacul sa mananc numai legume o zi intreaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana68

Salut

Daca vrei sa slabesti,in primul rand renunta la junk food,asta insemnand shaorma,kebab,cartofi prajiti,KFC,McDonalds si asa mai departe.Renunta la bauturi acidulate si ,mai ales,la cola si pepsi.Renunta la dulciuri,cel putin o perioada,pana dai ceva jos.Renunta la prajeli de orice fel si soi sau macar redu cantitatea de prajeli mancata,in sensul ca un ou ochi nu e un capat de lume,de 2-3 ori pe luna sau o chifteluta,de pofta...
Bea multa apa plata si ceai...incearca o cura de ceai detoxifiant si mergi in paralel cu alimentatia sanatoasa.
Consuma mai mult fiert sau fript,inclusiv legumele,nu numai carnea.Incearca sa reduci mult carnea de porc si cauta sa mamanci carne de pui slaba si fara piele,carne de vita slaba,carne de curcan si peste(eu sar la capitolul asta pentru ca nu mananc peste).Poti gusta si carne grasa,dar numai sa gusti.Nu renunta definitiv la grasimile bune,gen uleiurile de masline,de orez sau de samburi de struguri si chiar si cel de floarea soarelui,dar sa fie cu masura.Se poate gati foarte bine cu ele,fara nici o problema.Mananca alune si migadale,nuci...cate putin...aproximativ maxim 20 de grame pe zi.Ai grija sa fie crude,nu prajite.
Renunta la paine,cauta si inlocuieste-o,daca chiar nu poti fara ea,cu painea hipocalorica sau pesmetii aceia pentru mic dejun.Incearca sa limitezi cat mai mult consumul de cartofi si cauta sa ii consumi fierti in coaja sau copti la cuptor.Acelasi lucru fa-l si cu orezul,limiteaza consumul si daca trebuie sa mananci,cauta sa il mananci fiert cu apa si sare.
Incearca sa nu mananci paine sau cartofi atunci cand consumi proteine...adica tot ce tine de sfera animala,indiferent ca este ou,lapte sau carne.Painea combin-o doar cu legume.Carnea cauta sa o mananci numai cu legume fripte pe plita sau gratar sau fierte si niciodata cu cartof,in nici o forma de preparare a lui.
Mi-am permis sa iti scriu toate astea,dat fiind faptul ca eu experimentez asta acum.Am incercat diete,insa nu-s de mine...imi dau organismul peste cap.Asa ca am decis ca trebuie sa imi schimb modul de a ma alimenta si am schimbat.Am inceput asta acum vreo 2 luni de zile si deja am dat jos cam 10 kile...Stomacul s-a mai micsorat si pofta de mancare a scazut.Am 3 mese pe zi,plus doua gustari.Ma simt foarte bine si nu am renuntat la a manca 2-3 patratele de ciocolata sau a manca o inghetata de fructe pe bat...gust din tot ce imi face pofta si placere,insa nu mai bag in mine fara limita...
Iti doresc bafta si daca te ajuta cu ceva informatia...mult succes!


subscriu tot ce ai zis
si nici nu-i greu nu Ana ????

ANDANII

"Licuriciul Emma din sufletul meu"

"Era odata un licurici frumos, cel mai frumos. Si era altfel decāt ceilalti, pentru ca licarea din ochii lui mari si negrii. Si licarirea lui era ca o vraja, pentru ca cine vedea lumina aceea uita tot ce stiuse pāna atunci si facea tot ce voia licuriciul. Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Povestea unui licurici"


s-au topit 22 kg, mai am 8 kg pana la targhet cu "MONTIGNAC- stil de viata nu dieta"

www.phenforum.com/ticker/img,44,81,0,kg,95,73,65,/weight.png" target="_blank"> "grasa devine slaba"

Mergi la inceput