pastai de fasole verde la congelator?

pastai de fasole verde la congelator? | Autor: karligutza

Link direct la acest mesaj

tot eu... tot la capitolul "conserv cu congelatorul"

am cumparat zilele trecute multe pastai de fasole verde, le-am fiert in apa cu putina sare si le-am facut numa' bune de mancat.. dar in loc sa le gatesc mai departe le-am bagat frumusel pe portii la congelator; spuneti-mi va rog daca am facut o prostie sau nu, adica daca dupa decongelare vor fi bune de mancat la fel ca si cand acum ar fi fost abia fierte...

as putea sa decongelez una din pungi sa vad, dar mai bine imi ziceti voi daca ati mai facut careva ca mine! multumesc mult dragelor! pupici!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

ai facut exact ca la carte!

si eu le pun fix la fel ca tine la congelator. nu le fierb complet, ci doar 'pe jumatate', ca sa le termin fiertul cand le pregatesc. dar soacra-mea le fierbe complet.

cand vreau sa le consum, pregatesc mancarea ca de obicei, adica de ex calesc carne+ ceapa+ morcov+ ardei etc, cand carnitza e fiarta aproape complet adaug pastaile congelate si las sa fiarba inca 15 - 30 min, in functie de gust. la final pui suc de rosii, verdeata samd.

ideea e ca mancarea e gustoasa, are cam acelasi gust cu fasolea din conserva, doar ca zic eu, e mai sanatoasa!
in functie de ce vrei sa pregatesti, tii cont ca pastaile sunt gata fierte, deci le pui spre final, iese orice papa bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Anamaria,ma bucur sa aflu ca esti din Pitesti,ca si mine.Pot sa stiu in ce cartier stai? Am citit articolul "Sirena sau balena" de pe blogul tau si mi-a placut foarte mult.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

A,si apropo,despre fasolea verde la congelator.Exact asa o fac si eu.O fierb si-o pun in pungute cat pentru o mancarica sau un sote cu usturoi.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Cand le-am fiert pe jumatate am avut surpriza sa nu mai fie asa bune,in sensul ca in mancarica nu s-au mai fiert complet,asa ca de atunci le fierb complet tot cu apa cu sare le las sa se scurga si apoi le pun in portii la congelator.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3
Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

hehe... deci nu am riscat sa nu mai fiarba dupa ce le decongelez, asa ca presimt ca am procedat bine fierbandu-le de tot; mi-ati confirmat si voi cu ocazia asta ca am procedat bine; drept pentru care sunt foarte multumita ca o sa am pastai "proaspete" si bune (fara e-uri din comert) la iarna...

va pupic, merci la toate fetele-gospodinele, de raspunsuri!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

eu cred ca depinde si cum ii fasolea (ma refer la fiert)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui mireluta39

Anamaria,ma bucur sa aflu ca esti din Pitesti,ca si mine.Pot sa stiu in ce cartier stai? Am citit articolul "Sirena sau balena" de pe blogul tau si mi-a placut foarte mult.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com


acum locuiesc la Regent, in U-uri...
am copilarit in centru, pe IC Bratianu, am fost la scoala 3 si la Lic Balcescu (promotia '92), am locuit o perioada si in cart. Craiovei...

tu? ne stim oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

o fata super isteata esti,si eu tot asa le pregatesc,chiar saptamana trecuta ampus si eu cateva pungi,nu multe ca ai mei nu se dau in vant dupa ele,mai mult eu si uneori soacra,dar tot asa le fac si eu si se mentin f bine si sunt f gustoase,le pun asa de vreo 7 ani.
sor la treaba fetelor,iarna-i mare.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Fasolea verde congelata din comert mie mi se pare foarte buna.

Nu stiu daca are E-uri ca nu m-am uitat .

Am congelat si eu cu ani in urma dar gustul mancarii nu mi se parea grozav.

Mai mult imi place sa gatesc cu fasole verde congelata , care o cumpar cand am pofta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Anamaria,eu am copilarit si am locuit pana anul trecut in turnul din Bibescu(unde a fost Terrasat-ul inainte),am facut scoala la generala 2 pe Exercitiu si liceul la Zinca,promotia "88.De 1an locuiesc in Gavana3,impreuna cu sotul,intr-un apartament nou.Ap.din Bibescu l-am scos la vanzare,e cu 4cam.Apropo,daca cunosti pe cineva interesat poate-mi dai si mie de veste,te rog.Am fost cofetar la laboratorul din Trivale,acolo am invatat retetele delicioase de prajituri ce vi le dau si voua cu mare drag.Sunt retete sanatoase,fara creme din prafuri,fara e-uri."Ca la mama acasa",asa ziceam noi,la cofetarie.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput