Prune la congelator?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Criss 75, eu fac nitel diferit galustele. In primul rand fac totul ochiometric, nu cantaresc nimic.
Dar, eu scot obligatoriu samburii din prune si in locul lor pun zahar amestecat cu nitel zahar vanila. In felul acesta prunele vor fi mai moi si mai zemoase, interiorul e mai gustos.
Apoi eu pun ff putina faina si nu pun deloc ou. Mie una mi se pare ca oul face mai atos aluatul rezultat. Poate mi se pare mie. Pe de alta parte, punanad faina putina, coca obtinuta se modeleaza muult mai greu,se lipeste de maini, dar e mai gustoasa, in opinia mea. Practic fierb cartofii in coaja cu sare, ii curat, ii zdrobesc cu nitel unt, ii las sa se raceasca apoi pun faina cat sa se ingroase putin piureul obtinut. Apoi dau faina pe un fund si fie intind piureul si fac patratele in care imbrac prunele, fie fac in mana bilute in care bag pruna. Important sa nu fie prea mult piure, sa nu mananc numai cartof.
Apoi pun galustele in apa cu sare care clocoteste. Cand galusca se ridica e gata si o scot cu o spumiera.
Separat prajesc pesmetul in unt, pun zahar, zahar vanilat si scortisoara (care le da un gust super).
Scot din pesmet cate putin intr-o farfurie (ca sa nu ud tot pesmetul) si dau galustele prin pesmet. Atat.Soacra mea face cu ou, faina mai multa, nu scoate samburii si la sfarsit ii da la cuptor. Dar ies mai fainosi, nu ies asa pufosi si tb sa ai grija sa nu bagi dintii in samburi.

Scuze de of topic, dar am zis sa scriu si eu reteta asta ca poate o avea nevoie cineva de ea.
Pentru compot nu stiu ce sa zic, nu am incercat, tind sa cred ca se vor flescai.

Baietzii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Eunice78, si eu pun toate ingredientele dupa ochi, insa am postat reteta pe un forum de bucatarie si era necesar sa pun cantitati, macar asa orientativ. Dupa cum vezi, si eu am congelat prunele fara samburi, n-am pus insa scortisoara pentru ca nici sotului si nici copilului nu le place aroma de scortisoara.

Criss si Alex (11.05.2003)

Printisorul meu

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Ah,CRISS ,nu-mi spune ca daca le-am congelat cu samburi nu mai sunt bune cand le-oi decongela???...aici gasesc prune pt galusti doar acum,vreo luna pe an si foarte greu..si am luat vreun kg sa le congelez si sa am la iarna pt galusti..dar nu le-am scos samburii...oare am sa pot sa ii scot cand le fac,asa congelate???..si deci sa nu le decongelez,sa fac galustile cu prunele congelate?...mersi de raspuns!




"Before you judge me, try hard to love me."MJ


Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
...sau aici...
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Mi-a plouat in gura din cauza galustilor voastre cu prune !!!!Gata am hotarat sa fac si eu in acest week-end, cu toate ca nu am mai facut galuste cu prune de mai bine de 10 ani !!!! Dar cu retetele voastre de aici .....

Karligutza,
ai pus sau nu pana la urma prunele in congelator pentru compot la iarna ????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CRISMIR

Ah,CRISS ,nu-mi spune ca daca le-am congelat cu samburi nu mai sunt bune cand le-oi decongela???...aici gasesc prune pt galusti doar acum,vreo luna pe an si foarte greu..si am luat vreun kg sa le congelez si sa am la iarna pt galusti..dar nu le-am scos samburii...oare am sa pot sa ii scot cand le fac,asa congelate???..si deci sa nu le decongelez,sa fac galustile cu prunele congelate?...mersi de raspuns!




"Before you judge me, try hard to love me."MJ


Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
...sau aici...
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100



Neaparat sa faci galustile cu prune congelate. Nu le mai scoti samburii, decat atunci cand le ,aminci (galustile, evident ). Nu cred ca deranjeaza, le tai, scoti samburii si gata. Dar in niciun caz sa nu lasi prunele sa se decongeleze, pentru ca se inmoaie si nu mai poti lucra cu ele.

Criss si Alex (11.05.2003)

Printisorul meu

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput