Prune la congelator?

Prune la congelator? | Autor: karligutza

Link direct la acest mesaj

neata gospodinelor!

am facut de curand un compot de prune genial din punctul meu de vedere (la care am mai adaugat si putina zeama de lamaie), si as vrea sa-l repet in iarna asta, insa nu vreau sa ma apuc de facut compot si de sterilizat borcane... as vrea sa tai prunele in sferturi si sa pun in pungulite la congelator; nu cred ca se intampla nimic rau cu ele, iar dupa decongelare o sa pot folosi prunele la compot; isi vor schimba gustul ceva? voi ce credeti? ati incercat pana acum?


multumesc!



karligutza
sunt mamica Adelutei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Karligutza,

Daca pui prumele la congelator dupa ce se dezgheata nu mai sunt bune de nimic, in nici un caz bune de compot.
Compotul se face din fructe proaspete tocmai pentru faptul ca ele fierb in sucul din zahar si apa.

Eu am inghetat odata niste prune pregatite pentru placinta, si dupa ce le-am dezghetat au fost o masa compacta de pielite, zeama si mai ceva pe acolo.

Poate gasesti o alta solutie. De exemplu incearca sa pui in borcane mai mari compotul si in felul acesta nu mai te migalesti cu borcane mai mici, sau cea mai simpla solutie ar fi un ajutor auxiliar gen : mama sau soacra sa-ti faca compotul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Eu am congelat anul trecut niste prune si le-am folosit anul acesta prin martie la facut galuste cu prune. Au iesit exact ca si cu prune proaspete. Ideea e sa se lucreze rapid, si cum sunt gata modelate galustele, sa se si puna la fiert, pentru ca prunele sa nu ajunga sa se decongeleze. Insa pentru compot nu stiu daca merg.
Iata si imagini cu prunele congelate si cu galustele rezultate:

reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/alte-dulciuri-produse-patiserie-cu-imagini-f5/galuste-cu-prune-congelate-t3319.htm?highlight=galuste+cu+prune

Criss si Alex (11.05.2003)

Printisorul meu

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

multumesc fetelor de raspunsuri evident pana la ora asta n-am avut timp sa mai intru pe net, iar in seara asta ghici ce-am facut... am pus la congelator o punguta cu prune taiate de test... eram nerabdatoare sa vad si cine/ce mi-a raspuns aici, asa incat m-am cam "dezumflat" citind parerile voastre... deci o sa-mi iasa un mare bors? oricum eu ma risc maine sa le arunc asa congelate intr-o oala cu apa in clocot, sa vedem ce iese... le fierb nitelus si oricum eu nu ma astept sa un compot cu fructul intreg... eu am o obsesie cu viermii din prune.. trebuie sa le verific eu pe toate, asa incat si cu prune proaspete daca fac, tot le desfac si ma uit, iar in urma fierberii ele se destrama (si miez si coaja)... hm, o sa vedem ce iese maine si va arat intr-un mic serial de poze, ok?

multumesc inca o data ca mi-ati raspuns..
si apropo de GALUSTE CU PRUNE, Criss o sa fac si eu dupa reteta de pe bucataria noastra.. caci mi-ai facut o poftaaaaaaaa!!!

ne revedem maine cu impresii...


karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

petra mama e la botosani, deci 550 km distanta.. iar soacra pune muraturi, nu sta ea sa-mi faca mie compoturi ... si relatia cu ea in general e ca nu-i cer niciodata nimic, doar ea daca ofera, in rest suntem cele mai bune cunostinte!

insa oricum eu fac compotul de prune mai ciudatel asa... fierb prunele in apa, apoi adaug zahar si eventual cum am mai zis si mai sus putina zeama de lamaie.. si mie imi place sa le strivesc daca ele nu se prea strivesc... oricum le scot samburii cand il fac; asta cand fac compotul pentru consumul curent; la fel ma gandeam sa-l fac si pentru pastrat peste iarna si apoi sa sterilizez borcanele prin fierbere; sau sa congelez prunele si sa le pregatesc cand doresc eu mai incolo, dar am inteles din ce ati scris si-o sa vad si eu maine cum e cu congelatul asta...

in rest, teoretic si frumos e sa faci compot de prune la borcan cu prune intregi, sa arate bine, dar eu am un pitic la compotul de prune si-l fac altfel; intr-adevar la compotul de visine, cirese, pun fructele proaspete in borcane, fac sirop din apa cu zahar pe foc, apoi torn in borcane, apoi fierb borcanele cat trebuie si peste un timp compotul este numa' bun de mancat! peste un timp adica iarna! oricum din ce am observat eu, cand am facut eu, la compoturile de acest gen nu iese gustul fructului imediat in zeama si el devine mai bun dupa un timp, poate dupa minim 5-6 saptamani cam asa...

eh, la cat sunt eu de mare bucatareasa nu ma indoiesc ca as avea o gramada de critici sau obiectiuni, dar pana la urma stiti vorba aia, gusturile nu se discuta si cu asta m-am si aparat daca cumva fac vreo prostie pentru mine important e sa fie bun la gust mai inainte de a arata ca-n reviste mancarea pregatita...



karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui karligutza

petra mama e la botosani, deci 550 km distanta.. iar soacra pune muraturi, nu sta ea sa-mi faca mie compoturi ... si relatia cu ea in general e ca nu-i cer niciodata nimic, doar ea daca ofera, in rest suntem cele mai bune cunostinte!

insa oricum eu fac compotul de prune mai ciudatel asa... fierb prunele in apa, apoi adaug zahar si eventual cum am mai zis si mai sus putina zeama de lamaie.. si mie imi place sa le strivesc daca ele nu se prea strivesc... oricum le scot samburii cand il fac; asta cand fac compotul pentru consumul curent; la fel ma gandeam sa-l fac si pentru pastrat peste iarna si apoi sa sterilizez borcanele prin fierbere; sau sa congelez prunele si sa le pregatesc cand doresc eu mai incolo, dar am inteles din ce ati scris si-o sa vad si eu maine cum e cu congelatul asta...

in rest, teoretic si frumos e sa faci compot de prune la borcan cu prune intregi, sa arate bine, dar eu am un pitic la compotul de prune si-l fac altfel; intr-adevar la compotul de visine, cirese, pun fructele proaspete in borcane, fac sirop din apa cu zahar pe foc, apoi torn in borcane, apoi fierb borcanele cat trebuie si peste un timp compotul este numa' bun de mancat! peste un timp adica iarna! oricum din ce am observat eu, cand am facut eu, la compoturile de acest gen nu iese gustul fructului imediat in zeama si el devine mai bun dupa un timp, poate dupa minim 5-6 saptamani cam asa...

eh, la cat sunt eu de mare bucatareasa nu ma indoiesc ca as avea o gramada de critici sau obiectiuni, dar pana la urma stiti vorba aia, gusturile nu se discuta si cu asta m-am si aparat daca cumva fac vreo prostie pentru mine important e sa fie bun la gust mai inainte de a arata ca-n reviste mancarea pregatita...



karligutza
sunt mamica Adelutei



Karligutza,
Daca tot faci intr-un mod mai aparte compotul, in sensul ca strivesti nitel prunele, ma gandesc ca poti incerca si asa : pune-ti la congelat prunele taiate in doua numai, in pungute cate incap intr-un borcan, cand crezi tu ca le-a venit vremea sa faci compotul fierbe un sirop de apa+zahar+suc de lamaie, pune prunele congelate in borcane, torni siropul caldut peste ele , legi borcanele si le pui la sterilizat in cuptor.
Dupa parerea mea , asa cum iti place tie compotul cu prinele strivite, ar iesi si cu prunele congelate in prealabil.

Si eu desfaceam prunele ( cand eran in Ro.gospodina !!) in jumatati tot din cauza virmilor, dar le puneam crude in borcane, deasupra 2 linguri de zahar, o feliuta de lamaie, umpleam borcanele cu apa, le legam si pe puneam in cuptor pentru fierbere/strilizare ! Era simplu !

Cat despre ajutor- iti dadeam si eu o solutie asa draguta ! Un fel de aruncat pisica in curtea vecinului ! ca din experienta mea si eu sunt de acord cu ideea " cu soacrele trebuie sa fii doar bune cunostinte !"

Succes ! la compoteala !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui karligutza


multumesc inca o data ca mi-ati raspuns..
si apropo de GALUSTE CU PRUNE, Criss o sa fac si eu dupa reteta de pe bucataria noastra.. caci mi-ai facut o poftaaaaaaaa!!!

ne revedem maine cu impresii...


karligutza
sunt mamica Adelutei



Ma bucur ca ti-au placut galustele mele, ai putea incerca sa congelezi cateva asa cum le-am pus eu sa faci si iarna galuste.
Apropo si tata e din Botosani.

Criss si Alex (11.05.2003)

Printisorul meu

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

multumesc Petra si Criss pentru raspunsuri; initial cand am postat subiectul si am vazut ca nu prea imi raspunde nimeni am zis ca sunt eu sarita de pe fix si cine citeste rade si pleaca! dar vad ca nu am fost chiar asa de deplasata cu congelatul prunelor... si da, o sa incerc sa vad ce iese azi cu compotul, iar de sterilizat mai la iarna dupa ce le congelez nu cred ca ma apuc nici la iarna... o sa fac si-o sa-l mananc! adica fac atat cat sa se manance..

si vis-a-vis de tatal tau Criss, crezi ca ne cunoastem? glumesc, oricum lumea e mica, asa ca tot ce e posibil... ca nici Botosani-ul acela nu e mare!

revin fetelor mai pe seara... acum merg sa imi rezolv niste treburi in oras.. si cand ma intorc ma bag la compoteala!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui karligutza

si vis-a-vis de tatal tau Criss, crezi ca ne cunoastem? glumesc, oricum lumea e mica, asa ca tot ce e posibil... ca nici Botosani-ul acela nu e mare!

revin fetelor mai pe seara... acum merg sa imi rezolv niste treburi in oras.. si cand ma intorc ma bag la compoteala!

karligutza
sunt mamica Adelutei



Mai stii? Eu sunt nascuta si crescuta in Targu Mures, insa merg cam o data la doi ani in Botosani.

Criss si Alex (11.05.2003)

Printisorul meu

EMMA, printesa primaverii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

mai sincer rune nu am pus la congelator,doar capsuni si visine pe care le foloseam la pandispan cu fructe,si mere rase ptr placinta cu mere,si dovleac tot asa.

POZE

BAZAR PENTRU MIHAITA
BAZAR PENTRU BOGDAN
BAZAR PENTRU EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Si eu bag prune la congelator, tot pt galuste. Le scot samburii, bag in locul samburelui zahar cu zahar vanilat si apoi le pun in pungi. Fac galustile cu prunele congelate, nu le decongelez.

Baietzii mei

Mergi la inceput