Prajitura CONTESA

Prajitura CONTESA | Autor: mireluta39

Link direct la acest mesaj

Asa cum v-am promis,am revenit cu reteta unei prajituri la fel de delicioase ca prajitura CULMEA PLACERII.E facuta din foi cu nuca si 3feluri de crema.Un adevarat deliciu.Eu am reteta cu cantitatile ce le foloseam la cofetarie,pentru 60 de oua,dar va dau calculul retetei pentru a zecea parte,respectiv pentru 6oua.

Ingrediente pentru foi: 6albusuri,100g zahar,100g faina,100g nuca macinata,sare.
Se bat albusurile spuma tare cu un praf de sare,se adauga zaharul si se continua baterea,apoi se inglobeaza usor faina amestecata cu nuca macinata.Se intind 4 foi ce se coc in tava tapetata cu hartie de copt,in cuptorul incins la 180 grade.

Ingrediente pentru crema: 6galbenusuri,180g zahar,50g unt(margarina).Se fierb toate,amestecand mereu,pana se ingroasa compozitia.Separat se bate la robot sau cu mixerul 125g unt si se adauga crema fiarta si racita.Se continua baterea pana devine o crema fina si spumoasa.Crema astfel obtinuta se imparte in 3 si se amesteca cu vanilie,cacao si ness.Dupa gust.

Apoi se asambleaza prajitura: se pune foaie,crema de cacao,foaie,crema de vanilie,foaie,crema de ness si ultima foaie deasupra.Se preseaza bine si se da la frigider pana a 2a zi,cand turnam ciocolata topita deasupra(amestecata cu putin ulei)si presaram imediat nuca de cocos,apoi se taie cu cutitul tinut in apa calda.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

multumim si de astadata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki31 spune:

Sincer nu stiu cum pot iesi 4 foi din cantitatile date si nici crema nu vad cum ar ajunge cu atat de putin unt.Eu fac aceasta prajitura dar se pun 10 albusuri,300 gr.zahar,300 gr.nuca macinata si 2 linguri cu varf de faina si abia ajunge coca pentru 3 foi la o tava nu foarte mare.Iar la crema pun cele 10 galbenusuri si 2 pachete de unt.Cantitatile scrise de tine poate sunt suficiente pentru o tava fff.mica altfel nu vad cum ar putea iesi 4 foi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

daca ai tava mica s-ar putea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireluta39 spune:

Kiki,prajitura este foarte fina,intra in categoria prajiturilor de casa din cofetarii,ce se vand la kg.Foile nu au mai mult de 3-4mm grosime,iar toata prajitura nu e mai inalta de 5-6cm.V-am dat calculul pentru a 10a parte din reteta pentru ca fiecare s-o modificati dupa ce model de tavi aveti sau cum vreti sa va iasa.Tie,probabil,iti place sa pui crema de 2degete grosime intre foi la fel de groase.Daca nu vrei sa incerci aceasta reteta,lasa restul cititoarelor s-o faca.Sunt foarte sigura c-o sa le placa.

www.blogulluiaurel45.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki31 spune:

Daca ai fi citit cu atentie ce am scris ai fi vazut ca eu deja am facut acesta prajitura deci nu mai trebuie sa o incerc.Si pot spune ca nici foile si nici crema nu au 2 degete grosime,din contra prajitura nu are nici 5 cm.inaltime.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

mancavar nenea puneti poze sa vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANITA75

mancavar nenea puneti poze sa vedem


auzi,eu cred ca tu te plictisesti de trimiti mesaje din astea de o propozitie si fara noimadaca ai ceva de zis legat de aceasta prijitura,vrei s-o incerci si ai nelamuriri scrie,altfel te rog sa te abtii cu mesajele astea fara sens ca mai tare enervezi lumea si oricum nu aduci nicio contributie

ca sa nu mai zic ca gramatica ta lasa de doritdar asta nu comentez ca imi interzice regulamentul acestui forum

mirela eu o sa incerc aceasta reteta sapt viitoare si o sa-ti zic ce-mi iese si cat e de buna



de David
Poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Si eu stiu o reteta foarte asemanatoare (a mea se cheama Julieta), doar ca reteta originala era din 9 oua pentru o tava medie. Pentru tava mare de la cuptor eu puneam 12 oua. Din 6 iese prea putin, cum zicea si kiki.

Nushu, daca te gandesti sa o faci, sa iei in considerare si faptul ca din 6 oua s-ar putea sa iasa prea putina cantitate pentru 4 foi, intr-o tava medie (nici nu ma gandesc la tava mare de la cuptor).

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

danielams de sfat,eu ma gandeam oricum sa fac din 12 oua sa fiu sigura ca iese destul



de David
Poveste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Eu am facut cealalta prajitura pusa de Mirela,Culmea placerii,si am folosit 6 oua pt blat,a iesit foarte bine si crema exact dupa reteta si a fost suficienta...eu am facut pe tava de 26 cm,cred ca atata are si am fost foarte multumita,pt noi a fost suficient....foile intradevar ies subtiri dar sunt ok...si oricum daca nu va ies 4 foi puteti face doar 3 si e la fel de buna...MIRELA multumim de reteta eu am sa o incerc si am sa vin cu poze,pt mine prajiturile cu nuca sunt pe primul loc




"Before you judge me, try hard to love me."MJ


Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre aici... http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001
...sau aici...
http://community.webshots.com/user/CRISMIR100

Mergi la inceput